avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanMo

Activitate BogdanMo

Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
600 brut , 410 in mana. Si nu e vorba de studenti sau novici, ci de faptul ca li se promit carti de munca (contracte) se completeaza in alb si oamenii au impresia ca sa scris ce sa vorbit (promis), dar la ITM ajunge altceva.
Merge destul de bine "promisiunea" pentru ca oamenii au incredere mai ales daca nu au patit-o niciodata.
Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
Nu am dovezi scrise in acest sens, dar multumesc pentru lamuriri.
Am inteles cum se procedeaza cel putin.
' Se promite un salariul cat de cat decent, se semneaza un contract pe salariul minim iar ca sa ajungi la 8-9mil trebuie sa faci ore suplimentare care sunt platite mai bine, deci 240-260 de ore/luna minim altfel ti se da 4mil la 160h.
Se promite contractul pe perioada nedeterminata, dar se completeaza cu o luna.'
Am fost la interviuri si de data asta am intrebat clar ce si cum, ce va fi trecut pe contract, si exact la fel, aceiasi tactica de 2 lei.
Bine ca am insistat sa imi dea un exemplar din contract, si nu am avut incredere in ei.
Pacat ca sa ajuns aici totusi, sa ne mancam uni pe alti pentru niste sume ridicole.


Sarbatori fericite, si multa sanatate.




Răspuns la discuția inselaciune sau nu?
deci este vina mea ca am inca incredere in oameni?
unde mai pui ca parea si firma serioasa, cu 800 de angajati etc.
plus ca dupa luni de zile dupa ce nu gasesti de munca, nu prea iti permiti sa faci nazuri.

Multumesc pt raspunsuri.
O zi buna!

Acum 2 luni m-am angajat la o firma.
La semnarea contractului de munca, mi s-a spus ca salariul va fi de 8.5mil si ca acest contract este pe perioada nedeterminata.
Aditional am semnat si un contract pentru cursuri de formare profesionala, am intrebat clar unde se vor face aceste cursuri, mi s-a raspuns ca la sediul lor in Bucuresti se fac cursurile si se da examenul.
Sub pretextul ca nu este directorul sa semneze actele si nu au timp se le completeze, le-am completat aproape in alb fara partea unde se sepecifica salariul programul de lucru, data etc. Am completat doar datele personale, semnatura etc.

Dupa o luna de zile m-am tot dus sa obtin un exemplar din contract, si am tot fost amanat pe diverse motive.
Avand suspiciuni in privinta firmei pe motiv ca angajati mai vechi nu isi primisera
salariile de luni de zile, si dispareau rand pe rand, fiind chemati la firma si concediati.
Am tot insistat, si dupa 2 luni de munca mi s-a dat acest exemplar in care am constatat ca salariul era trecut, salariul minim pe economie 4 mil.
Data in care am semnat contractul era diferita, precum si data in care am inceput munca.
In afara de asta era doar pe o luna de zile.

Probelma este ca pot sa ii dau in judecata civil dar obtin doar salariul minim trecut de ei in contract, si nu 8.5 mil pe luna bani in mana cum au promis.


Se poate considera inselatorie, fapta persoanei care mi-a promis 8.5 luna, un contract pe perioada nedeterminata si cursuri in Bucuresti dar dapa ce am semnat contactul, la completat cu altceva decat ceea ce a spus? urmand ca aceste cursuri sa se tina in Buzau (nu m-as fi dus nicodata in Buzau pentru cursuri care le obtineam mai ieftin in Bucuresti langa casa mea, nu as fi semnat acel contract de cursuri pentru angajare de 1 luna 4 mil cand insasi cursurile costau 4 mil si se opreau din salariu)

Aceasta problema este destul de veche la acesta firma si nu sunt singurul in aceasta situatie, dar cum am mai spus dosarele in civil impotriva lor au fost solutionate conform contractelor cu salariul minim pe economie.


Ce doresc sa stiu este daca se poate incadra la inselatorie?

Cat despre ITM am depus plangere si astept raspunsul, iar la judecata in civil probabil o sa ne adunam mai multi si o sa ii dam in judecata pentru daune banesti(Litigii de munca).
Buna ziua.
Am semnat un contract de munca in alb cu o firma, sub pretext ca nu este administratorul firmei acolo, nu au timp sa completeze etc.
Tot am insistat sa imi dea un exemplar, am fost amanat de 4 ori.
Pe motiv ca nu e cea care se ocupa de acte acolo, ca numai vineri se dau acte etc.
Pana la urma dupa 2 luni am primit acest exemplar si, inloc sa fie contract pe perioada nedeterminata, era defapt pe o luna de zile.

Mi-au cerut sa semnez un act aditional pe luna care o efectuasem in plus deja.

2 intrebari am
Acest act aditional trebuie tot in 3 exemplare si stampilat de ITM?
Este valabil avad in vedere ca s-au facut atatea greseli, si la data cand s-a incheiat si data contactului de munca?

Cu Stima
Bogdan Moti


"Act aditional nr. 1 / din 26.10.210 (o data anterioara el fiind completat pe 26.11 insa e plin de greseli e pusa luna 10 prima data pe urma luna 11 peste)
La contactul individual de munca nr ...... din ( aici iar o data care nu se intelege si nici macar nu seamana cu data din contractul de munca)

Angajarotul cu sediul in ... reprezentat prin administrator ...
Si
Salariat .....date presonale.....
am incheiat prezentul act aditional in urmatoarele conditii asupra carora am convenit.
B. Obiectul actului aditional
1. incepand cu data (data la care a epirat contractul de munca) se prelungeste pe perioada de 1 luna de la data de pana la data de.
C. Celelalte clauze raman neschimbate
Prezentul act aditional face parte din contract, si sa incheiat in 2 exemplare."
Buna ziua,


M-am angajat acum doua luni la o firma, am semnat contract de munca pe perioada nedeterminata in 3 exemplare.
Dupa prima zi de munca, am ajuns acasa unde am avut un accident ( am ridicat niste mobila rezultand o hernie de disc). Am anuntat firma respectiva ca nu pot veni la munca dupa ce am fost la Spitalul De Urgenta pentru o consultatie (la recomandarea medicului urma sa stau 10 zile in pat).
La semnarea contractului mi s-a spus sa revin peste 20 de zile sa ridic contractul semnat de director etc. Am semnat contractul in alb.
Am facut acest lucru dar doamna care se ocupa de angajari a spus ca nu poate sa imi dea contractul semnat, numai dupa ce fac 20 de zile lucratoare.
Totusi eu stiam ca dupa 20 de zile calendaristice si nu lucratoare se inregisteraza contactul la ITM, mai ales ca se lucreaza 24/48 asta insemna cam 2 luni la 20 de zile lucratoare.
Dupa o luna lucrata m-am dus iar sa iau o adeverinta pentru primarie, si am fost amanat.

4 intrebari am.

1)
Avand in vedere ca era prima angajare si nu am mai avut CM pana atunci nici nu contribuisem la contributiile sociale CAS CASS etc.
Trebuia sa duc la firma un act de la medic care sa dovedeasca incapacitatea mea de munca pe cele 2 saptamani cat am stat acasa?
Sau ramane de comun acord ca aceea perioada nu se plateste?
Se semneaza o hartie in acest sens sau e suficient un acord verbal.

2)
Ce pot sa fac sa obtin un exemplar din contractul semnat, in conditiile in care angajatorul refuza sau ma tot amana?


3)
Exista o modalitate de a afla daca contractul a fost inregistrat la ITM?

4)
Colegi noi angajati acum 2 luni nu au primit salariu pana acum, ce se poate face in aceste conditii?



in iulie 1996
Nu exista cadastru sau intabulare decat pe teren, in momentul semnari contractului imobilul respectiv nu era construit.
totusi scrie pe el Contract de vanzare cumparare.
La sfarsit scrie " Noi partile, declaram ca am luat la cunostinta de prevederile art.56 al.1 din legea nr.7/1996 , modificata, privind obligatia notarului public de a solicita inscrierea prezentului contract in Cartea Funciara, cel mai tarziu in ziua urmatoare intocmirii acestuia.
Redactat la notar public ...la biroul notarial, astazi, in cinci exemplare, din care trei exemplare s-au inmanat partilor, un exemplar pentru arhiva biroului si un exemplar pentru Cartea Funciara."

Am inteles ca este o greseala si ca nu putea sa faca Contract deoarece nu exista constructia respectiva, intabulare cadastru pe constructia respectiva etc, si doar o promisiune.
Cat despre avocati, am vorbit, dar nu sunt lamurit asa ca am apelat la acest forum.
Inaite sa ajungem la instanta (probabilitatea este foarte mare), doream sa stiu si parearea avocatilor dupa forum.
Situatia de azi.
Constructia finalizata, luat receptie anul trecut.
Fatada exterioara executata de proprietar pentru toata cladirea.
Bransamentul apartamentului vandut, se face tot de la proprietar.(apa, electric)

Cumparatoarea refuza sa plateasca apa(de 3 ani de zile). Electric fiind platit la zi.
Cumparatoarea sa mutat si a finisat apartamentul cumparat la rosu, locuind la adresa respectiva de 3 ani de zile.
Cumparatoarea nu a contribuit la finisaje de fatada (exteriare) si refuza acest lucru pe motiv ca nu ii place fatada care a fost facuta.

Exista neintelegeri la finalizarea actelor, proprietatul nu vrea sa semneze actele finale (respectiv procesul verbal de predare-primire) , pe motiv ca cea care a cumparat apartamentul nu a contribui la finisaje exteriaoare conform contractului si nu sa platit apa de 3 ani + plata actelor pentru dezmembrare cadastru.
Cumparatoarea este nemultumita de faptul ca au iesit 49 de mp in loc de 56.7mp utila.


Ce se poate face in cazul asta ?
Cine trebuie sa plateasca dezmembrarea cadastrala, notariala etc ? cumparatoarea sau proprietarul. "Cheltuielile ocazionate cu perfectarea contractului privesc pe cumparatoare."
Ce inseamna "Cheltuielile ocazionate" ?

Se poate anula contractul ? se poate da suma dublu inapoi de pe antecontract ca este specificat lucrul asta si suma trecuta pe contract simplu + suma finisajelor pe care cumparatoarea lea efectuat eventual scazuta perioada in care a locuit acolo si trecuta ca chirie ?

Daca s-ar ajunge la proces, ce se poate cere ? Cumparatoare poate obliga proprietarul sa finalizeze actele fara a plati datoriile acumulate ?
Sau poate acuza propieratul ca suprafata utila rezultata este mai mica decat cea convenita?




==========================
contract de vanzare cumparare


declaram ca vindem ..un apartament, cu o suprafata construita 70mp si o suprafata utila 56.7mp (necompartimentat interior) situat ....pe un teren proprietatea noastra, impreuna cu cota parte indiviza din partile dependintelor comune din imobil care prin natura si destinatia lor sunt in folosinta comuna a tuturor coproprietarilor si dreptul de proprietate asupra terenului aferent apartamentului in suprafata de 15mp.
Apartamentul ce face obiectul acestui contract va fi construit in baza proiectului de executie autorizat de primarie ...iar accesul camparatoarei la apartament se face prin holul figurat in schita anexa, care este coproprietatea cumparatoarei si a vanzatorilor in cote de 1/2 pentru fiecare.

Ne obligam ca apartamentul ce face obiectul prezentuilui contract sa fie finalizat pina la data de ...iar la predarea apartamentului acesta va avea urmatoarele caracteristici, constructie la rosu, fara finisaje interiaoare si exteriaoare, cu zidarie Porotherm avand instalatii sanitare si electrice( contorizarea si contractele de furnizare a utilitatilo urmand sa fie incheiate de dobanditorul apartamentului), iar imobilul din care va face parte apartamentul va fi racordat la instalatia de gaze (urmand ca bransamentul individual sa cada in sarcina dobanditorului apartamentului)
Noi partile ne obligam sa suportam in comun cheltuielile pentru compartimentarea cu pereti de caramida phoroterm a etajului I in cele 2 apartamente si hol, conform schitei.

Transferul deprului de proprietate asupra apartamentului si a terenului aferent acestuia se va face la finalizarea lucrarilor de constructie in baza Procesului verbal de receptie a lucratii si a Procesului verbal de predare-primire a apartamentului incheiat intre parti, dar cel mai tarziu pana la data de ....

Eu cumparatoarea ...ma oblig sa suport urmatoarele cheltuieli, -25% din cheltuieli ocazionate cu finisajele interioare si exteriaoare pentru casa scarii; -finisaje exteriare aferente apartamentului; -50% din cheltuielile aferente compartimentari etajului I in cele 2 apartamente conform schitei si finisajele interioare comune ale acestui etaj.


Pretu yyyy din care am primit cu titlu de avans de la cumparatoare suma de yuuyyy conform antecontractului... iar restul i-am primit in intregime astazi de la cumparatoare.
Cheltuielile ocazionate cu perfectarea contractului privesc pe cumparatoare.

Noi vanzatorii ne obligam sa platim impozitul aferent venitului din transferul dreptului de proprietate asupra imobilelor conform codului fiscal, la momentul la care se va produce acest transfer.
=======================