Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte aditionale pentru contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte aditionale pentru contract de munca

Buna ziua,

M-am angajat acum doua luni la o firma, am semnat contract de munca pe perioada nedeterminata in 3 exemplare.
Dupa prima zi de munca, am ajuns acasa unde am avut un accident ( am ridicat niste mobila rezultand o hernie de disc). Am anuntat firma respectiva ca nu pot veni la munca dupa ce am fost la Spitalul De Urgenta pentru o consultatie (la recomandarea medicului urma sa stau 10 zile in pat).
La semnarea contractului mi s-a spus sa revin peste 20 de zile sa ridic contractul semnat de director etc. Am semnat contractul in alb.
Am facut acest lucru dar doamna care se ocupa de angajari a spus ca nu poate sa imi dea contractul semnat, numai dupa ce fac 20 de zile lucratoare.
Totusi eu stiam ca dupa 20 de zile calendaristice si nu lucratoare se inregisteraza contactul la ITM, mai ales ca se lucreaza 24/48 asta insemna cam 2 luni la 20 de zile lucratoare.
Dupa o luna lucrata m-am dus iar sa iau o adeverinta pentru primarie, si am fost amanat.

4 intrebari am.

1)
Avand in vedere ca era prima angajare si nu am mai avut CM pana atunci nici nu contribuisem la contributiile sociale CAS CASS etc.
Trebuia sa duc la firma un act de la medic care sa dovedeasca incapacitatea mea de munca pe cele 2 saptamani cat am stat acasa?
Sau ramane de comun acord ca aceea perioada nu se plateste?
Se semneaza o hartie in acest sens sau e suficient un acord verbal.

2)
Ce pot sa fac sa obtin un exemplar din contractul semnat, in conditiile in care angajatorul refuza sau ma tot amana?

3)
Exista o modalitate de a afla daca contractul a fost inregistrat la ITM?

4)
Colegi noi angajati acum 2 luni nu au primit salariu pana acum, ce se poate face in aceste conditii?

2 , 3 si 4 - Puteti face o sesizare la ITM si/sau actiune in instanta impotriva angajatorului