avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte aditionale pentru contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte aditionale pentru contract de munca

Buna ziua,


M-am angajat acum doua luni la o firma, am semnat contract de munca pe perioada nedeterminata in 3 exemplare.
Dupa prima zi de munca, am ajuns acasa unde am avut un accident ( am ridicat niste mobila rezultand o hernie de disc). Am anuntat firma respectiva ca nu pot veni la munca dupa ce am fost la Spitalul De Urgenta pentru o consultatie (la recomandarea medicului urma sa stau 10 zile in pat).
La semnarea contractului mi s-a spus sa revin peste 20 de zile sa ridic contractul semnat de director etc. Am semnat contractul in alb.
Am facut acest lucru dar doamna care se ocupa de angajari a spus ca nu poate sa imi dea contractul semnat, numai dupa ce fac 20 de zile lucratoare.
Totusi eu stiam ca dupa 20 de zile calendaristice si nu lucratoare se inregisteraza contactul la ITM, mai ales ca se lucreaza 24/48 asta insemna cam 2 luni la 20 de zile lucratoare.
Dupa o luna lucrata m-am dus iar sa iau o adeverinta pentru primarie, si am fost amanat.

4 intrebari am.

1)
Avand in vedere ca era prima angajare si nu am mai avut CM pana atunci nici nu contribuisem la contributiile sociale CAS CASS etc.
Trebuia sa duc la firma un act de la medic care sa dovedeasca incapacitatea mea de munca pe cele 2 saptamani cat am stat acasa?
Sau ramane de comun acord ca aceea perioada nu se plateste?
Se semneaza o hartie in acest sens sau e suficient un acord verbal.

2)
Ce pot sa fac sa obtin un exemplar din contractul semnat, in conditiile in care angajatorul refuza sau ma tot amana?


3)
Exista o modalitate de a afla daca contractul a fost inregistrat la ITM?

4)
Colegi noi angajati acum 2 luni nu au primit salariu pana acum, ce se poate face in aceste conditii?



Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 3 Noiembrie 2010
2 , 3 si 4 - Puteti face o sesizare la ITM si/sau actiune in instanta impotriva angajatorului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de munca...? andrei10 andrei10 Buna ziua, Am sa trec direct la subiect.Acum o luna si jumatate in timpul serviciului am simtit o durere puternica in spate nemaiputand sa ma misc,motiv ... (vezi toată discuția)
Drept de munca goanga 43 goanga 43 Buna ziua Sunt angajata la o firma si de 2 luni aproape sunt in concediu medical. Acum 2 zile m-am trezit cu 3 angajate de la firma acasa. Eu fiind plecata in ... (vezi toată discuția)
Concediu medical iuliana91 iuliana91 Bună ziua,am nevoie de putin ajutor daca se poate.Sotul meu lucreaza ca stivuitorist la un depozit la o temperatura de 0 grade,este angajat din data de 25 ... (vezi toată discuția)