avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate andreigabriel

Activitate andreigabriel


buna ziua,

spuneti-mi si mie va rog frumos, daca vreau sa deschid o gradinita si un after school, activitatile ce se vor desfasura ar putea sa fie incluse (conform CAEN) la
codul 889 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"
8891" Activitati de ingrijire zilnica copii"
8899"Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Totodata va rog sa imi spuneti ce se intelege prin cazare. Cazare inseamna stat intr-o locatie 24 h din 24 h sau peste noapte (ceea ce include si mancarea si dormitul) sau cazare inseamna si statul intr-o locatie de la ora 8 la ora 17 (cu mancare si dormit la pranz).

Ati putea ca imi spuneti ce activitati ar putea fi incluse la codul 8899 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Precizez ca nu doresc sa incadrez aceste activitati la invatamant prescolar sau primar (din cauza maldarului de hartii si de aprobari mecesare)

multumesc
buna ziua,

spuneti-mi si mie va rog frumos, daca vreau sa deschid o gradinita si un after school, activitatile ce se vor desfasura ar putea sa fie incluse (conform CAEN) la
codul 889 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"
8891" Activitati de ingrijire zilnica copii"
8899"Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Totodata va rog sa imi spuneti ce se intelege prin cazare. Cazare inseamna stat intr-o locatie 24 h din 24 h sau peste noapte (ceea ce include si mancarea si dormitul) sau cazare inseamna si statul intr-o locatie de la ora 8 la ora 17 (cu mancare si dormit la pranz).

Ati putea ca imi spuneti ce activitati ar putea fi incluse la codul 8899 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Precizez ca nu doresc sa incadrez aceste activitati la invatamant prescolar sau primar (din cauza maldarului de hartii si de aprobari mecesare)

multumesc
Discuție gradinita
buna ziua,
va rog spuneti-mi si mie ce abrobari sunt necesare pentru infiintarea unei gradinite.

multumesc
buna seara
Va rog spuneti-mi daca sunt administrator si asociat unic al unui SRL (fara a realiza venituri pe cartea de munca) si simultan sunt in cresterea copilului acest lucru imi influenteaza in vreun fel cuantumul indeminizatiei pentru cresterea copilului?
multumesc
buna ziua,

Doresc sa infiintez un after school si o gradinita. In acest sens va rog sa imi precizati, in mare, care ar fi avantajele/dezavantajele (din punct de vedere al impozitelor) pentru fiecare forma de societate (SNC, microintreprindere, asociatie familiala, microintreprindere, SRL, etc).
Subliniez ca in mod deosebit ma intereseaza impozitele care ar tb platite la stat pt fiecare forma de societate. Am inteles ca in cazul unui SRL impozitul se plateste raportat la cifra de afaceri si nu la profit. Va rog sa imi precizati daca aceasta prevedere este valabila si in cazul celorlalte forme de societate.
multumesc
buna ziua,
Problema mea este urmatoare: urmeaza sa inchiriez un spatiu in care as dori sa infintez un after school (apx 30 de copii).

In acest sens va rog sa imi spuneti care sunt aprobarile, avizele necesare si de unde le pot optine. Totodata m-ar interesa si un cost estimativ al acestor aprobari.
Exista vreo prevedere legislativa speciala cu privire la aceasta activitate?

Care ar fi cea mai adecvata forma de societate sub care as putea functiona (pfa, srl sau microintreprindere).

Intrucat sunt in concediul pentru cresterea copilului, administrator in aceasta societate poate fi sotul meu, iar eu pot presta activitati pe baza de contract de voluntariat? Sau pot fi eu administrator chiar daca sunt in concediul pentru cresterea copilului?

Angajatii pot lucra exclusiv pe baza de contract de voluntariat sau este necesar ca macar unul sa fie angajat cu carte de munca?

Se pot obtine avizele necesare pe punctul de lucru fara ca sa existe (cel putin initial) un contract intre mine si proprietarul spatiului care urmeaza sa fie inchiriat?

multumesc
buna ziua,
Problema mea este urmatoare: urmeaza sa inchiriez un spatiu in care as dori sa infintez un after school (apx 30 de copii).

In acest sens va rog sa imi spuneti care sunt aprobarile, avizele necesare si de unde le pot optine. Totodata m-ar interesa si un cost estimativ al acestor aprobari.
Exista vreo prevedere legislativa speciala cu privire la aceasta activitate?

Care ar fi cea mai adecvata forma de societate sub care as putea functiona (pfa, srl sau microintreprindere).

Intrucat sunt in concediul pentru cresterea copilului, administrator in aceasta societate poate fi sotul meu, iar eu pot presta activitati pe baza de contract de voluntariat? Sau pot fi eu administrator chiar daca sunt in concediul pentru cresterea copilului?

Angajatii pot lucra exclusiv pe baza de contract de voluntariat sau este necesar ca macar unul sa fie angajat cu carte de munca?

Se pot obtine avizele necesare pe punctul de lucru fara ca sa existe (cel putin initial) un contract intre mine si proprietarul spatiului care urmeaza sa fie inchiriat?

multumesc