avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate contraste

Activitate contraste

Am depus cerere /actiune de contestarea deciziei de pensie in instanta, deoarece exista inscrisul in carnetul de munca pentru o perioada, dar arhiva nu a fost gasita in totalitate,
As dori sa solicit si verificarea corectitudinii calcularii pensiei.
Se face dosar conex, sau se administreaza ca o noua proba in dosarul initial?
Epunere

1. o cooperativa s-a desfiintat
2. partial arhiva acestei cooperative exista, dar nu se gasesc documente spre a se elibera adeverinta in vederea pensionarii pentru 1 an si 9 luni.

INTREBARI :

1. In carnetul de munca este inscris ”cooptat membru cooperator” - salariul la acel timp, dar nu mi se da adeverinta. pt. ca - citez din adeverinta eliberata -
pt. perioada 01.01.1990 - 01.10.1992 nu detinem state de plata.
CUM SI CAND POT SA BENEFICIEZ DE ACEASTA VECHIME IN MUNCA SI DE PLATA IMPOZITELOR DIN ACEL TIMP??

2. vechimea de 1 an si 9 luni am inteles ca se ia in calcul, dar nu si punctul de pensie, pt. ca se considera ”0” - cum este corect ?

3. Societatea privata care a preluat mai multe arhive detine ce acte are de la acea cooperativa, mai putin pt. perioada pentru care se spune ca au fost distruse. Casa de pensii da din umeri.
EU CARE AM MUNCIT CUM POT SA IMI IAU PENSIA IN MOD LEGAL, IN CUANTUM DIRECT CORESPUNZATOR CU MUNCA DEPUSA SI RETRIBUTIA ALOCATA ACESTEI MUNCI?

4. Cui sa ma mai adresez? Daca ma adresez instantei de judecata cand o pot face? pe cine chem in judecata? Avocatul este din oficiu? care este procedura.

daca mai aveti nevoie de date suplimentare va rog sa ma intrebati.
multumesc
Fosta Banca Agricola a fost preluata de Raffheisen Bank. Dar nu pot da de urma actiunilor, pe care actuala banca spune ca nu le gestioneaza.
Oare cum putem da de "urma"?
Am incercat sa contactez REGISCO dar fara niciun rezultat.
Cine gestionează în prezent aceste acţiuni?
Unde le pot găsi în prezent?
Cine ştie?

Mulţumesc!
Fosta Banca Agricola a fost preluata de Raffheisen Bank. Dar nu pot da de urma actiunilor, pe care actuala banca spune ca nu le gestioneaza.
Oare cum putem da de "urma"?
Am incercat sa contactez REGISCO dar fara niciun rezultat.
Cine gestionează în prezent aceste acţiuni?
Unde le pot găsi în prezent?
Cine ştie?

Mulţumesc!
Fosta Banca Agricola a fost preluata de Raffheisen Bank. Dar nu pot da de urma actiunilor, pe care actuala banca spune ca nu le gestioneaza.
Oare cum putem da de "urma"?
Am incercat sa contactez REGISCO dar fara niciun rezultat.
Cine gestionează în prezent aceste acţiuni?
Unde le pot găsi în prezent?
Cine ştie?

Mulţumesc!
Răspuns la discuția Recuperare bani
Am si eu o problema cu actiunile.
Fosta Banca Agricola a fost preluata de Raffheisen Bank. Dar nu pot da de urma actiunilor, pe care actuala banca spune ca nu le gestioneaza.
Oare putem da de "urma"?
Am incercat sa contactez REGISCO dar fara niciun rezultat.
Răspuns la discuția Medici pentru Franta
Cauta pe www.scrie.com.
Acolo este un anunt care te-ar putea interesa, dar nu in Franta, doar peste hotare.