Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani

Am de recuperat o suma 5000. lei noi de la o persoana careea i-am platit ratele la 2 banci.Am copii dupa chitante si un angajament scris de datornica ca imi restituie banii in termen de 6 luni. A trecut termenul de mult,nu mi-a dat banii.Am actionat-o intr-un proces civil,avand ca dovezi doar inscrisurile de mai sus.Judecatoarea a hotarat: Cerere respinsa ca nefondata cu drept de recurs.De ce este nefondata? Ce motive sa invoc pentru recurs?Datornica nu s-a prezentat la proces.Nu trebuia inerogata?Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Nu este de ajuns ce a dispus instanta in final pt a va da o solutie la problema dvs. Ar trebui sa stim si cum a ajuns la aceasta concluzie, adica motivarea hotararii. Cel mai probabil a considerat ca nu este destul de dovedita cererea dvs, dar de ce nu putem sti decat din motivare. Oricum aveti grija sa nu treca termenul de recurs pt ca hot. va deveni definitiva si irevocabila in actuala forma.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.