avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani

Am de recuperat o suma 5000. lei noi de la o persoana careea i-am platit ratele la 2 banci.Am copii dupa chitante si un angajament scris de datornica ca imi restituie banii in termen de 6 luni. A trecut termenul de mult,nu mi-a dat banii.Am actionat-o intr-un proces civil,avand ca dovezi doar inscrisurile de mai sus.Judecatoarea a hotarat: Cerere respinsa ca nefondata cu drept de recurs.De ce este nefondata? Ce motive sa invoc pentru recurs?Datornica nu s-a prezentat la proces.Nu trebuia inerogata?Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: contraste , utilizator 11:23, 9 Septembrie 2007
Nu este de ajuns ce a dispus instanta in final pt a va da o solutie la problema dvs. Ar trebui sa stim si cum a ajuns la aceasta concluzie, adica motivarea hotararii. Cel mai probabil a considerat ca nu este destul de dovedita cererea dvs, dar de ce nu putem sti decat din motivare. Oricum aveti grija sa nu treca termenul de recurs pt ca hot. va deveni definitiva si irevocabila in actuala forma.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.
Trebuia sa ceri tu interogarea paratei.Era bine sa aduci si niste martori. Acum, in recurs poti depune ca probe noi numai inscrisuri.
Insa, daca ai cerut interogarea paratei si instanta nu s-a pronuntat asupra acestei cereri, trebuie sa se dispuna in recurs casarea cu trimiterea spre rejudecare.

Alte discuții în legătură

Recurs pentru o actiune in pretentii a asociatiei de proprietari vrica vrica Azi am avut primul termen in recurs la o actiune in pretentii Eu stiam ca in recurs nu se mai administreaza probe Parata a depus in recurs alte puncte de ... (vezi toată discuția)
Pot sã solicit casarea cu trimitere spre rejudecare? manuelaturcu manuelaturcu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Am avut un proces de anulare a unui act administrativ si actiunea a fost respinsa de catre tribunal. Intre ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie concediere, rejudecare ctynn ctynn Care sunt motivele rejudecarii in cazul litigiilor de munca? (vezi toată discuția)