avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ivascu_maricica

Activitate ivascu_maricica

Bună seara! Aş dori să ştiu când aş putea să mă pensionez şi în ce condiţii-am 33 de ani vechime neîntreruptă , sunt invăţătoare, am trei copii (2 naşteri) şi sunt născută în februarie 1957. Am auzit un zvon - că dacă ai 25 de ani vechime în învăţământ se poate ieşi la pensie cu 3 ani mai devreme !!! Mulţumesc anticipat pentru răspuns!
Acum ne-am lamurit! O zi buna!
Mulţumesc pentru răspuns. Am putea cere lamurire dispozitiv ? Si totuşi ramane un mister cum de am primit mărirea de salariu pe ianuarie şi februarie 2010 conform Legii 221 ?
Ajutor, vă rog! Avem o hotărâre judecătorească, irevocabilă prin nerecurare, pronunţată în 2 oct 2009.Sentinţa este:
02.10.2009 Soluţionare
Hot. 1364 Admite acţiunea. Obligă pe pârâţi să plătească fiecărui reclamant diferenţa dintre drepturile băneşti efectiv încasate şi cele cuvenite prin aplicarea dispoziţiilor Legii nr. 221/2008, prin care s-a aprobat OG nr. 15/2008 începând cu data de 01.10.2008 până la data pronunţării hotărârii, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii.
25.01 2010
ÎNCHEIERE Respinge cererea de îndreptare eroare materială ca nefondată
D-na contabil susţine că nu este bine formulată şi că ar mai trebui deschis un alt proces pentru perioada oct.- dec.2009 , că nu poate aplica legea decât până la data pronunţării.Pe ian . şi febr. 2010 am fost plătiţi conform Legii 221 , din martie nu, iar acum ni se iau banii pe cele 2 luni.E corect ? Ce putem face? Din oct. 2008 nu s-a operat în cărţile de muncă .Mulţumesc!:(