avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate ficgo

Activitate ficgo

Buna ziua,
Am participat la un concurs de angajare organizat de o autoritate publica.
Din diferite motive am decis sa dau in judecata cerand:
- anularea actului administrativ privitor la concurs,
- sa se constate faptele de discriminare - in concordanta cu art 27 din OUG 137/2000;
- constatarea incalcarii egalitatii de sanse - art 16 din Constitutie etc.
Cererea a fost facuta în baza dispozițiilor Legii nr.554/2004 a contenciosului administrativ, cu modificările si completările ulterioare, a Legii 53/2003, a Ordonanței 137/2000, a Constituției României.
Am mentionat faptul ca organizatorii refuza sa elibereze documente/informatii importante cauzei.

Ca urmare a cererii am primit o adresa prin care mi se spunea sa fac unele completari - inclusiv taxa de timbru in valoare de 450 RON.

M-am conformat (cât am putut - oare pot sa depun documente daca paratul, institutie publica refuza sa le elibereze?) si am mentionat ca:

- Cererea de chemare în judecată vizează aspecte ce privesc dreptul muncii (inclusiv cererile privind anularea unor acte administrative), astfel conform art. 270, coroborat cu art. 266 din Codul Muncii (Legea 53/2003) cauzele deduse judecății sunt scutite de taxă de timbru;
- Cererea de chemară în judecată mai vizează și aspecte ce privesc discriminarea și egalitatea de șanse, iar conform art. 27 din OUG 137/2000 cererea este scutită de taxa judiciară de timbru și nu este condiționată de sesizarea Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării;
- OUG 80/2013, prevede la art. 1, alin 3 și art. 29, litera l prevăd scutirea de taxă judiciară a cererii mele de chemare în judecată, datorită motivelor de mai sus.

Cu toate acestea mi-a fost anulata cererea pe motiv de taxa judiciara.

Este corecta aceasta decizie??
Răspuns la discuția Caut un avocat Dreptul Muncii
Multumesc pentru raspuns, din pacate nu stiu ce sanse as avea sa merg pe acest lucru. Cred ca pierdeti din vedere faptul ca este vorba de o decizie *(ordin) emis de ministrul educatiei. Ei au invocat art. 3 din CpC, art. 8 si 10 din Legea contenciosului.
Răspuns la discuția Caut un avocat Dreptul Muncii
1. Inspector de specialitate in minister.
Insa situatia este putin mai complicata. Am fost angajat intr-o institutie cu personalitate juridica in 2007. In 2009, prin L 329 institutia s-a "desfiintat" creandu-se o noua entitate ce functioneaza la nivel de Directie Generala *(deci vorbim de o institutie infiintata prin lege organica), eu fiind preluat *(din 35 de posturi sau redus la 26, insa eu nu am fost afectat). In august, 2010 MECTS emite o noua organigrama si nu cuprinde si institutia in care am functionat, insa nu este abrogata nici L 329 si nici HG-ul de infiintare al institutiei mele *(dateaza din 2001). In februarie 2011 Ministrul emite ordinul de concediere invocand art 65 *(se refera la concedierea indviduala) si art 73 *(se refera la concedierea colectiva). Termenul de preaviz este de 15 zile, in loc de 20 *(art 75), si numeste ca instana competenta material Tribunalul Bucuresti *(deoarece am domiciliul in Craiova, m-am adresat Tribunalului Craiova). In intampinare invoca exceptie de necompetenta materiala a Tribunalului, specificand Curtea de Apel ca si competenta de solutinare a spetei.
2. Am fost angajat ca si contractual. Prin preluare ar fi fost normal sa fi fost incadrat functionar public *(acum fostii mei colegi asa sunt incadrati).
3. Au fost cateva amanari - probabil ca se va amana pentru ca voi cere de la MECTS cateva documente.

As vrea totusi un avocat bun, cu experienta deoarece statul roman de multe ori nu joaca "doar pe teren" ...
Buna ziua,
In 2009 am obtinut o decizie definitivă şi irevocabilă, impotriva unui angajator ce imi suspendase CIM (contractul de munca) pe motiv ca ma angajasem si la un alt angajator (in ciuda acestu fapt el angajase in locul meu pe cineva la cumul ;), prin care acesta era obligat sa ma repuna in drepturi si sa-mi plateasca salariile pana la repunerea in drepturi .
Am depus numeroase cereri scrise catre angajator pentru a respecta aceasta hotarare, insa a refuzat, la fel si foarte multi executori, astfel depunand o prima plangere penala (intemeiata pe Codul Penal) - procurorii au dat NUP (pentru ca a declarat faptuitorul ca nu a vrut sa ma prejudicieze), am contestat in instanta - la judecatorie am castigat, la tribunal s-a retrimis spre rejudecare, si am pierdut apoi la judecatorie. Acum am termen pentru recursul depus de mine si am facut o noua plangere penala (intemeiata pe dreptul muncii).
Mentiuni:
1. Cei implicati in proces sunt importante persoane politice (prefect si sotia vicepresedintelui Consiliului Judetean)
2. Sustin ca nu ma repun in drepturi deoarece intre tip m am angajat la un alt angajator :))) si nu aveam voie :))).

Intrebarile ar fi:
As avea vreo sansa de a putea pune aceasta hotarare in executare, fara sa ma adresez CEDO ?
- [ link extern ] .
Buna ziua,
Am nevoie de un avocat bun şi corect, specializat pe dreptul muncii din Craiova.

Cei ce sunt interesati ii rog sa ma contacteze la adresa de e-mail ficgod@gmail.com, pentru a le trimite cererea de chemare in judecata, intampinarea depusa de partea opusa, decizia de concediere etc.

Mentiuni:
1. in decizia de concediere angajatorul mentioneaza instanta competenta - Tribunalul Bucuresti *(cererea am adresat-o Tribunalului Dolj, in conf. cu art 284, Codul Muncii, deoarece am domicilul in loc. Craiova) , insa in acest moment angajatorul a depus o exceptie privind competenta materiala, sustinand ca de fapt ar fi competenta Curtea de Apel ci nu Tribunalul. Cred ca ar trebui astfel atacat documentul pentru nerespectarea art. 62, alin 3 din Codul Muncii - L 53/2003.

2. Procesul are mai multe capete de cerere si este foarte probabil de a avea mai multi avocati.
1. revocarea ordinului de concediere *(este un ordin emis de Ministerul educatiei - ministru) si plata drepturilor salariale
2. acordarea a 6 luni de concediu plătit, în conformitate cu art. 103 şi a art. 111 din Legea 128/1997; etc.
3. Am termen pe 9.09.2011 - "pentru a se preciza actiunea".
Multumesc si astept raspuns


Se pare ca nu primesc nici un raspuns :((.
Buna ziua,
Ma numesc Felix si am avut un lung sir de procese cu un inspectorat scolar (reprezentantul ISJ - inspectorul general de atunci, momentan este deputat), pentru faptul ca, ocupand un post de profesor intr-un anumit judet mi s-a anulat concursul deoarece nu aveam domiciliul in acea localitate. In prima instanta am castigat, la recurs s-a trimis la rejudecare unde instanta a decis introducerea in cauza a unei alte persoane (cea care a ocupat postul, insa nu in sedinta publica), fara ca aceasta sa fie chemata in judecata de catre subsemnatul prin cerearea de judecata - am chemat in judecata ISJ-ul ci nu persoana care a ocupat postul !!! Astfel sunt obligat sa ii platesc, acestei persoane, cheltuieli de judecata - cred ca este vorba de principiul disponibilitatii partilor.
Va trimit si adresa web a cauzei: [ link extern ] *
(10/02/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 03.03.2010 şi dispune introducerea în cauză a numitei xxxx, în calitate de pârât care se va cita cu copie de pe acţiune.
03/03/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 31.03.2010 pentru când se va cita reclamantul cu câte un exemplar din întâmpinările depuse la dosar.
31/03/2010 Soluţionare
Solutie: Respinge excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei xxxx. Respinge acţiunea reclamantului. Obligă reclamantul să plătească pârâtei xxxx cheltuieli de judecată în cuantum de 500 lei - onorariu de avocat. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 31.03.2010. )
Intrearea este - ce mai pot face ca cel putin sa nu fiu obligat ca o anumita perioada de timp sa traiesc la limita subzistentei platind cheltuieli de judecata unei persoane pe care eu nu am chemat-o in judecata.
Multumesc anticipat pentru ajutor,
Felix
PS. Pot transmite, pe email mai multe documente scanate - cerere de chemare in judecata, copie hotarari judecatoresti etc. - emailul meu este ficgod@gmail.com
Buna ziua,
Ma numesc Felix si am avut un lung sir de procese cu un inspectorat scolar (reprezentantul ISJ - inspectorul general de atunci, momentan este deputat), pentru faptul ca, ocupand un post de profesor intr-un anumit judet mi s-a anulat concursul deoarece nu aveam domiciliul in acea localitate. In prima instanta am castigat, la recurs s-a trimis la rejudecare unde instanta a decis introducerea in cauza a unei alte persoane (cea care a ocupat postul, insa nu in sedinta publica), fara ca aceasta sa fie chemata in judecata de catre subsemnatul prin cerearea de judecata - am chemat in judecata ISJ-ul ci nu persoana care a ocupat postul !!! Astfel sunt obligat sa ii platesc, acestei persoane, cheltuieli de judecata - cred ca este vorba de principiul disponibilitatii partilor.
Va trimit si adresa web a cauzei: [ link extern ] *
(10/02/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 03.03.2010 şi dispune introducerea în cauză a numitei xxxx, în calitate de pârât care se va cita cu copie de pe acţiune.
03/03/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 31.03.2010 pentru când se va cita reclamantul cu câte un exemplar din întâmpinările depuse la dosar.
31/03/2010 Soluţionare
Solutie: Respinge excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei xxxx. Respinge acţiunea reclamantului. Obligă reclamantul să plătească pârâtei xxxx cheltuieli de judecată în cuantum de 500 lei - onorariu de avocat. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 31.03.2010. )
Intrearea este - ce mai pot face ca cel putin sa nu fiu obligat ca o anumita perioada de timp sa traiesc la limita subzistentei platind cheltuieli de judecata unei persoane pe care eu nu am chemat-o in judecata.
Multumesc anticipat pentru ajutor,
Felix
PS. Pot transmite, pe email mai multe documente scanate - cerere de chemare in judecata, copie hotarari judecatoresti etc. - emailul meu este ficgod@gmail.com
Buna ziua,
Am urmatoarea problema. In 2006 m-am inscris la un concurs organizat de ISJ Mehedinti, pentru a ma pretransfera pe un post vacant din judetul Mehedinti. Cererea mi a fost acceptata, m am prezentat in sedinta publica unde am obtinut un post, un alt candidat a obtinut un alt post, insa ISJ Mehedinti a elaborat decizia de numire pe postul ocupat de mine pe numele acelui contracanditat, pe motiv ca nu am domiciliul in localitate. Am actionat in instanta si am castigat, insa Curtea de Apel Craiova, a decis ca prima instanta ar fi incalcat art 129, CPC, pentru ca nu mi s-a cerut introducerea in cauza a acelui candidat, in calitate de parat si pentru faptul ca mi s-ar fi dat mai mult decat am cerut, fapt pentru care a trimis dosarul la rejudecare. La rejudecare instanta a hotarat introducerea in cauza a domnisoarei ca parata, in ciuda faptului ca aceasta a invocat exceptia privind lipsa calitatii procesuale pasive, iar eu am aratat ca nu poate fi trasa la raspundere pentru ceea ce cer eu, intrucat a ocupat un alt post in sedinta publica si nici nu are calitatea de a fi obligata de a ma repune in drepturi, in sensul incadrari mele pe postul ocupat in sedinta publica. Aceasta instanta a respins astfel cererea si ma obliga la plata cheltuielilor de judecata fata de aceasta, in ciuda faptului ca nu eu am chemat-o in judecată. Am depus recurs, am aratat ca textul invocat de ei este declarat discriminatoriu si neconstitutional, fapt pentru care a fost schimbata legislatia, in privinta acelui articol, ca a fost introdu-sa respectiva fara acordul meu si fara sa poate fi trasa la raspundere, iar documentul pe care il invoca in aceasta instanta nu poate fi demonstrat ca existand si fiind real, insa instanta a ignorat orice text legislativ si orice prevedere si exceptie invocata - nu stiu motivele reale, probabil ca nu am avut avocat si am elaborat o aparare documentata si destul de mare (vreo 15 pagini), deci este posibil sa nu fi citit argumentele legale.
As vrea sa va intreb unde mai pot ataca o astfel de sentinta (data de Curtea de Apel), inainte de a ma adresa CEDO?
Va multumesc pentru raspuns.