avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate vgeorge

Activitate vgeorge

Buna ziua. Sunt angajat in domeniul public si ma confrunt cu o problema: din cauza lipsei de personal in anul 2023 am adunat foarte multe ore suplimentare (ore care nu mi se pot plati - si nici nu doresc asta) iar de fiecare data cand am cerut o zi libere nu mi s-a acordat (ca si speță doar pe luna mai 2023 am adunat aproape 100 de ore suplimentare care pot fi si dovedite cu acte si dispozitii interne). Acum angajatorul invoca prescrierea acestor ore suplimentare pentru a nu mi le plati sau acorda zile libere platite. Intrebarea mea este: poate face angajatorul un asemenea abuz?
Va multumesc anticipat!
In nici un caz. Aveti permisul suspendat 3 luni conform hotararii judecatoresti. Riscati dosar penal daca veti conduce masina.
Buna ziua. Am o cunostinta care si-a dat demisia si se afla in cele 20 zile lucratoare preaviz doar ca in aceasta perioada are si concediu medical (altul decat pentru Covid). Intrebarea mea este daca i se prelungeste perioada de preaviz cu durata cat are medicalul? s dori si nr articolului si legea respectiva. Va multumesc anticipat!
Tinand cont de instaurarea Starii de urgenta vreau sa va intreb daca se prevede de vreo lege incadrarea in conditiile de munca "Alte conditii" pentru angajatii din sistemul sanitar/domeniul alimentar/aparare, ordine publica si siguranta nationala?
Buna ziua. Legea permite pensionarea angajatilor in sistemul de ordine publica si siguranta nationala pe perioada declararii Starii de Urgenta?
Răspuns la discuția Zi libera conform legii
Multumesc pt raspuns. Vad ca legea defineste notiunea de "ore libere platite". M-ar interesa daca legea defineste si notiunea de "zi de recuperare" sau "recuperare" in sensul de a recupera orele lucrate peste cele 168 ore lunare? Angajatorul meu zice ca "orele/ziua de recuperare" nu e acelasi lucru cu "ziua libera", zi libera rezultata in urma depasirii celor 168 ore lunare.

Cornel Vasile a scris:

Zi libera platita...art.122 C.mun.

Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
.....

Ziua de recuperare executata intr-o zi lucratoare in urma depasirii numarului de ore pe luna (168 ore lucratoare/luna) este considerata "zi libera" conform legii? Va rog nr legii si art. Multumesc!
Cui ma pot adresa daca institutiile statului nu imi raspund la o petitie in termenul legal (sau nu raspund deloc) prevazut in ORDONANȚA nr. 27 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea activității de solutionare a petitiilor (30 de zile)? Multumesc!
Buna ziua. Cautam si eu ceva pe tema asta si am gasit subiectul deschis de dvs. Ati rezolvat pana la urma cu trecerea in intravilan?
In baza carei legi (numarul legii si articolul) trebuie acordul locatarilor unui bloc pentru montarea unei statii de dedurizare a apei sau pentru orice alta lucrare care afecteaza toti locatarii? Cati proprietari, in procente, trebuie sa fie de acord?