avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaila Doina

Activitate Mihaila Doina

Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca
Multumesc mult pentru raspunsul promt!
Buna ziua,
Sunt profesor de informatica si educatie tehnologica din judetul Suceava. Am fost profesor titular la Sc. nr. 10 din Suceava, dar am avut completare de catedra si la o scoala din Falticeni. Am castigat procesele cu statul in ce priveste legea 221/330 si diferentele salariale din anii 2007-2009, fiind trecuta pe hotararea judecatoreasca de la Sc 10 Suceava. Acum cand au inceput sa se dea banii pe aceste hotarari sunt profesor titular la scoala din Falticeni, dar directoarea acestei scoli nu vrea sa ne dea diferentele salariale care ne revin de la acesta scoala pe motiv ca nu suntem si pe hotararea judecatoreasca de la acesta scoala, desi noi am adus copii de pe hotararile castigate la cealata scoala. Am vorbit cu juristul sindicatului si ne-a spus ca nu se putea da in judecata la ambele scoli pentru ca noi am dat in judecata statul pe o speta si nu puteam sa dam si de la cealata scoala. Ar fi fost ca si cum as fi dat statul in judecata de 2 ori pe aceeasi speta.
Ce putem face pentru a ne primi banii cuveniti si de la cealalta scoala?
Buna ziua,
Am luat prin leasing o masina Skoda in urma cu 4 ani. Ea a fost achizitionata de la Porsche. Mentinez ca am luat masina pe persoana fizica. Luna aceasta am cerut o factura proforam deaorece intentionam sa achit toata masina inclusiv valoarea reziduala. Cand am primit factura am avut surpriza sa vad ca nu se face recalcularea dobanzii asa cum se face la oricare alta banca atunci cand returnezi imprumutul mai repede. Mai mentionez ca mi se aplica si 4% comision de incheiere anticipata. Am sunat la firma si am intrebat de ce nu se face recalcularea dobanzii. Mi s-a raspuns ca ei sunt firma de leasing si nu banca si drept urmare nu fac recalcularea dobanzii. In contractul de lesing referitor la dobanda scrie doar atat
art. 4.2 Dobanda anuala efectiva, calculata in conformitate cu prevederile Legii nr. 289/2004 privind regimul juridic al contractelor de credit pentru consum destinate consumatorilor, persoane fizice, este cea mentionata, de asemenea in oferta, adica 7,90% si DAE 9,38%.
art. 6.2 Contractul poate inceta inainte de termen cu acordul tuturor partilor contractante; o astfel de incetare a contractului este posibila numai daca toate obligatiile rezultate din sau in legatura cu contractul sunt integral indeplinite. In aces caz, Utilizatorul va beneficia de o reducere echitabila a costului finantarii.
VReau sa stiu daca este legal sa nu se recalculeze dobanda?
Si daca nu este legal ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc si va doresc succes in activitatea dumneavostra!
Discuție dobnda leasing
Buna ziua,
Am luat prin leasing o masina Skoda in urma cu 4 ani. Ea a fost achizitionata de la Porsche. Mentinez ca am luat masina pe persoana fizica. Luna aceasta am cerut o factura proforam deaorece intentionam sa achit toata masina inclusiv valoarea reziduala. Cand am primit factura am avut surpriza sa vad ca nu se face recalcularea dobanzii asa cum se face la oricare alta banca atunci cand returnezi imprumutul mai repede. Mai mentionez ca mi se aplica si 4% comision de incheiere anticipata. Am sunat la firma si am intrebat de ce nu se face recalcularea dobanzii. Mi s-a raspuns ca ei sunt firma de leasing si nu banca si drept urmare nu fac recalcularea dobanzii. In contractul de lesing referitor la dobanda scrie doar atat
art. 4.2 Dobanda anuala efectiva, calculata in conformitate cu prevederile Legii nr. 289/2004 privind regimul juridic al contractelor de credit pentru consum destinate consumatorilor, persoane fizice, este cea mentionata, de asemenea in oferta, adica 7,90% si DAE 9,38%.
art. 6.2 Contractul poate inceta inainte de termen cu acordul tuturor partilor contractante; o astfel de incetare a contractului este posibila numai daca toate obligatiile rezultate din sau in legatura cu contractul sunt integral indeplinite. In aces caz, Utilizatorul va beneficia de o reducere echitabila a costului finantarii.
VReau sa stiu daca este legal sa nu se recalculeze dobanda?
Si daca nu este legal ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc si va doresc succes in activitatea dumneavostra!
Buna ziua,
Am luat prin leasing o masina Skoda in urma cu 4 ani. Ea a fost achizitionata de la Porsche. Mentinez ca am luat masina pe persoana fizica. Luna aceasta am cerut o factura proforam deaorece intentionam sa achit toata masina inclusiv valoarea reziduala. Cand am primit factura am avut surpriza sa vad ca nu se face recalcularea dobanzii asa cum se face la oricare alta banca atunci cand returnezi imprumutul mai repede. Mai mentionez ca mi se aplica si 4% comision de incheiere anticipata. Am sunat la firma si am intrebat de ce nu se face recalcularea dobanzii. Mi s-a raspuns ca ei sunt firma de leasing si nu banca si drept urmare nu fac recalcularea dobanzii. In contractul de lesing referitor la dobanda scrie doar atat
art. 4.2 Dobanda anuala efectiva, calculata in conformitate cu prevederile Legii nr. 289/2004 privind regimul juridic al contractelor de credit pentru consum destinate consumatorilor, persoane fizice, este cea mentionata, de asemenea in oferta, adica 7,90% si DAE 9,38%.
art. 6.2 Contractul poate inceta inainte de termen cu acordul tuturor partilor contractante; o astfel de incetare a contractului este posibila numai daca toate obligatiile rezultate din sau in legatura cu contractul sunt integral indeplinite. In aces caz, Utilizatorul va beneficia de o reducere echitabila a costului finantarii.
VReau sa stiu daca este legal sa nu se recalculeze dobanda?
Si daca nu este legal ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc si va doresc succes in activitatea dumneavostra!