avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru2004

Activitate alexandru2004

In anul 1996 am absolvit Colegiul administratie locala -secretariat din cadrul unei Universitatii ,durata studiilor fiind de 3 ani ,obtinand diploma de licenta.
Aceste studii se pot asimila studiilor de tip ciclul I Bologna.
Se pot lua in calcul la vechimea in functia publica ca studii superioare de lunga durata potrivtit art.38 din Legea 330 din 2009 privind sistemul unitar de salarizare.
Daca cineva poate sa-mi dea mai multe detalii ,astept raspuns ,multumesc anticipat!
Merci mult !:D
(3) Mutarea temporara in cadrul altui compartiment se dispune motivat, in interesul autoritatii sau institutiei publice, de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice, pe o perioada de maximum 6 luni intr-un an, cu respectarea pregatirii profesionale si a salariului pe care il are functionarul public.
Raspunsul de la A.N.F.P. spune cu totul altceva de ce afirmati dvs.
La promovare pe fct. aveti dreptate dar la mutarea temporara.......
Ilegalitate comisa nu cred ca e , eu fiind singura cu studii juridice din institutie ,iar potrivit art. 91 ,alin 3 din Lg. 188 /99 privind Statutul functionarilor pb ( R2). care prevede posibilitatea mutarii temporare pe o fct. pb.,dar cu pastrarea salariului pt. vechea functie..
Ce parere aveti de asta.
In anul 1997 am absolvit Colegiul administratie locala /secretariat ( SSD) angajandu-ma la Primarie in fct. de ref. de specialitate in cadrul compartimentului relatii cu publicul.In anul 2004 am absolvit Fac. de drept fiind reincadrata in fct. de consilier in cadrul aceluiasi compartiment,primind si alte atributii de asistenta sociala..Mentionez ca din luna dec. 2004-noib.2006 am fost in concediu de crestere copil.Iar din luna febr. anul curent mi s-au delegat atributiile fct. de secretar ca urmare a pensionarii acestuia.
Cum as putea beneficia de salariu pt. aceasta fct. ( neavand vechimea de 5 ani datorita C.I.C .,nu exista vreo derogare de la vechimea in specialitate. Mentionez ca e primarie de oras nu comuna.