avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate srnmario

Activitate srnmario

Răspuns la discuția Constructie pe domeniul public
Multumesc frumos. Asa am sa fac!
Răspuns la discuția Constructie pe domeniul public
Domnule Avocat Petre. Aveti dreptate. Nu m-as incarca dar ... "amaratu" imi propunea sa-mi vanda domeniul public - vroia 5000 ron pe el - n-o fi inselaciune? Amaratu' a inceput cu o "casuta" si m-am trezit cu o "extensie" - grajd, ce-o fi, pe proprietatea mea. Amaratu' a aruncat cat de mult gunoi a putut pe terenul meu doar doar mi-oi lua lumea in cap si-o ramane el acolo. Amaratu' sigur a dat spaga ca prea-l tine "domnu de la calculator" in brate. Domnia voastra ati indraznit macar cu gandu' sa abuzati de domeniul public? Eu un lucru stiu - am incercat toata viata sa fiu corect, nu stiu de ce trebuie sa tolerez tot timpu' "necajitii" care in final ma vor determina sa pierd proprietatea. Fac cata milostenie pot - da' n-ar fi de mirare sa ma trezesc cu un mega conac cu turnuri in loc de casuta.
Buna ziua tuturor.
In urma cu 3 ani am achizitionat o proprietate. Intre drumul de acces si proprietatea mea exista o parcela incadastru ca si "domeniu public". Intre timp pe acel domeniu public a aparut o constructie privata (o casa din chirpici) . Ma poate lamuri cineva daca primaria poate da permisiune de constructie catre o persoana privata pe domeniul public. Cui ar trebui sa sesizez acest eveniment si daca primaria musamalizeaza cazul cum ar terbui sa procedez?
Cu multumiri!
Scuzati raspunsurile sacadate - dar fiica mea imparte calculatoru' duminica cu mine si era Pinochio pe fir :)) n-am putut sa pretind nimic.
Va multumesc pentru idee - cam asta vreau sa fac si eu ... cu un amendament ... in loc de un perete fals va fi un paralelipiped din rigips tratat antifungic de inaltimea ferestrei si lung de 2 metri ca sa ajunga in afara cladirii.
Va doresc o viata frumoasa si sanatate sa mai ajutati si alti oameni aflati in impas ca si mine!
Tot respectul!
Apreciez mult faptul ca ati consumat timp sa-mi prezentati articolele respective. Fara indoiala ca lipsa de cunostinte in domeniul juritic si numai ma face sa am o abordare pragmatica si reductionista, limitata fara indoiala. Adica eu si acum ma mir ca toti, dar absolut toti locatarii (5 etaje) au balcoanele inchise si acele ferastruice izolate intr-un fel sau altu (n-am verificat decat circumstantial un apartament care avea zidita acea aerisire) si in situatia mea totul devine, daca mi se permite, "Cuiul lui Pepelea"!
Trag nadejde ca daca o sa fie multumit vecinul meu cu solutia oferita o sa-l tina multumirea :) Probabil imposibilitatea de-a prezenta releveul pe acesta structura de comunicatie are un oarecare impact in cum stau lucrurile in fapt.
Va multumesc inca o data pentru efort!
Eu am inteles ca situatia e asa cum e si ca trebuie sa-i fac aerisirea. Chiar am inteles ca zidul despartitor e proprietatea noastra chiar daca balconu' e integral al meu. Vecinul pretinde aceasta aerisire (e indreptatit) si o sa o fac ca lumea sa nu aiba prejudiciu (calculez tiraj, hidroizolata, tratata impotriva fungilor, etc.). Sa zicem ca va fi de acord si va fi multumit ... cum pot preveni o eventuala schimbare de pretentii pe viitor a dumnealui sau a unui alt proprietar al apartamentului vecin?
Multumesc din nou pentru timpul dumneavoastra.
P.S. Comentariul nu l-am inteles!
Va multumesc frumos pentru lamuriri! De modificarile aduse sunt vinovat eu - da' balconu' era inchis de cand am achizitionat apartamentu' nu eu l-a - ce modificari am facut eu? C-am schimbat termopanu'?
Asadar inteleg ca desi pentru inchiderea balconului exista aprobare de la primarie/certificat de urbanism/autorizatie de constructie/etc. - asa este si in releveu ... desi balconul era inchis de mult appx. 10 ani ?! de catre fostul proprietar ... sunt vinovat ca n-am prevazut acesta situatie/conflict!
Ii fac omului iesirea/ aerisirea prin balconul meu (o cutie/ o teava/ sa ma consult cu-n constructor????) - cum pot prevedea ca peste un timp sau la schimbarea proprietarului (se pare ca asta-i de fapt intentia vecinului) .. noul proprietar n-o sa se declare nemultumit de solutia tehnica ...
Am cumparat un apartament vechi. Nu am realizat la momentul achizitiei ca aerisirea unuia dintre cele 2 WC-uri ale vecinului este in balconul meu (Era o fereastra 30x30 varuita). Mentionez ca balconul era si este inchis. Cand am discutat cu vecinul despre aceasta mi-a spus ca sa nu-mi fac griji ca nu deschide acea aerisire niciodata. Am concluzionat (s-a dovedit a fi gresit) ca o voi zidi pe cheltuiala mea. Ulterior mi-a pretins sa-i fac din ce-oi sti o gura de aerisire (perete fals?) prin balconul meu (si asa micut) pe perete in exterior. Asta insemnand evident si distrugerea intregului geam termopan si reconstruirea lui si alte cheltuieli si inestetic si spatiu pierdut. Intrebarea este - este indreptatit acest vecin sa aiba aerisirea pe proprietatea mea (balcon)? Mentionez ca balconul este in acte 100% proprietatea mea si nu este in condiviziune in nici un fel. Vecinul de dedesubt a zidit acea aerisire dar nu stiu daca amiabil sau in alt mod?!