avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate iirina_19

Activitate iirina_19

pt freelis:
In raportul per salariat listat din Revisal apare: "intervale suspendare=19.10.2011-18.11.2011", deci apare corect perioada de 23 zile cfp. Se intelege ca din 19.11(sambata) este din nou activ. Eu am mai verificat inca o data luni_21.11.2011.

pt mihabucur 76:
Am operat asa cum am si scris in 17.11(mai sus) si da, sunt 23 zile lucratoare de cfp.
Cand se face o cerere de concediu odihna nu se iau in calcul zilele lucratoare, chiar daca perioada de co cuprinde si sambete si duminici? Iar in pontaj si la calculul salariului nu se iau in calcul zilele lucratoare de cfp sau co?
Da, data de 18.11 este data de sfarsit a suspendarii(introdusa in Revisal in momentul inregistrarii suspendarii) si totodata de incetare a suspendarii(inregistrata in momentul inregistrarii incetarii suspendarii in Revisal). Vazand raportul listat din Revisal, am constatat ca este corect asa, ca perioada de suspendare apare cum trebuie, respectiv 23 zile cfp, iar cu 21.11(luni) apare activ contractul.
mihabucur76 a scris:


eu stiu, tot din acest forum, ca se opereaza in zile calendaristice cfp-ul, nu in zile lucratoare cum vad ca a-ti facut dvs calculul.

Am luat 23 zile cfp (per.19.10-18.11) conform cererii scrise de salariat. Iar zilele de sambata si duminica erau nelucratoare oricum.

Am incercat sa fac in revisal incetarea suspendarii cu 19.11 si primesc mesaj de eroare : "data incetarii suspendarii nu poate fi mai mare decat data de sfarsit a suspendarii". Deci nu primeste o data ulterioara. Am sunat la Itm si mi s-a spus sa pun tot data de 18.11. Asa a fost acceptata si acum contractul apare activ, iar perioada de suspendare apare 19.10-18.11.2011. Sper sa fie corect si sa apara suspendat pentru 23 zile si nu 22. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Suspendarea este facuta. Este vorba de incetarea suspendarii. Cu ce data se face(19.11 sau 21.11) si ce data se raporteaza in revisal?
Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si data de sfarsit suspendare=18.11(ultima zi de concediu fara plata)
19 si 20.11 este perioada de week-end.
Cu ce data ii operez incetarea suspendarii in revisal?
Multumesc frumos!
Y a platit sumele incasate de la A, B si C lui X. Am primit doar factura emisa de X catre mine(A) si o copie a contractului incheiat intre X si Y. Pe baza acestora am operat plata (op-ul) catre X ca sa imi pot inchide factura. Va multumesc!
Un furnizor X a incheiat un contract cu un alt furnizor Y pentru organizarea unui simpozion, beneficiari fiind persoanele juridice A,B si C.
In acest contract-intocmit de X-este stipulat faptul ca "facturarea finala de catre X a serviciilor se va efectua catre beneficiari(A,B si C), care au platit in prealabil catre Y".
Eu reprezint persoana juridica A.
Am facut plata in contul lui Y, iar factura am primit-o ulterior de la X.
La ora actuala am inregistrata o factura de la furnizorul X si o plata facuta furnizorului Y, care nu se pot inchide(apare o factura neplatita de la X si o plata facuta lui Y de la care nu am nici un document).
Cum trebuie procedat corect din punct de vedere contabil pentru ca acestea doua sa se inchida in ceea ce priveste pe beneficiarul A?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
S-a stabilit plata unei rente viagere lunare pentru notarii publici care se pensioneaza, cu conditia sa aibe cel putin 10 ani vechime in functie si dupa data pensionarii sa nu mai lucreze ca notar public.
Renta viagera de acest gen este impozabila? Si ce alte contributii se retin?
Va multumesc!
Un salariat care isi desfasoara activitatea in alta localitate decat isi are sediul angajatorul, cumpara din banii proprii materiale de curatenie de la un hipermarket de acolo. Trimite factura si bonul fiscal.
Banii cheltuiti pe materiale i se vireaza in contul bancar personal, odata cu salariul.
In aceasta situatie inregistrarile de mai jos sunt corecte?
6028.mc=401.metro
401.metro=5311
5311=462.salariat X
462.salariat X=5121
Multumesc!