avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Activitate eu si atat

Activitate eu si atat

Răspuns la discuția Disponibilizare art 65 alin.1
Multumesc pentru sfaturi si suport
Răspuns la discuția Disponibilizare art 65 alin.1
Freeelis, sa inteleg ca hartia aia nu are nicio valoare? Ca trebuie sa ma duc la serviciu, chiar daca nu sunt primit? Tocmai am fost atat la ITM, cat si la Inspectia muncii. In amandoua locurile mi s-a spus acelasi lucru. Hartia este ok, firma nu ma poate da afara pentru absente nemotivate atata timp cat mi-a comunicat ca pot sa absentez fara ca acest lucru sa fie considerat absenta nemotivata sau sa nu mi se acorde drepturile salariale. Sincer, nu stiu ce sa mai cred
Buna ziua. Am fost disponibilizat in data de 30 iunie 2010 in baza art.64 alin.1 din codul muncii. Totodata mi-ai fost luate laptopul, telefonul de serviciu si cartela de acces in firma. Seful meu mi-a dat totodata o foaie, mai precis notificare, semnata si stampilata, in care scrie, citez: "Luand in considerare faptul ca pozitia Dvs se restructureaza datorita reducerii volumului de activitate, prezenta Dvs la serviciu nu este necesara in perioada de preaviz prevazuta de lege. Pe cale de consecinta, incepand cu data de 1 iulie 2010 si pana la expirarea perioadei de preaviz puteti sa nu va prezentati la serviciu, fara ca acest lucru sa va afecteze drepturile salariale sau sa fie considerat absenta nemotivata."

Acum, mie imi este tema ca, pentru a "mi-o face" pentru ca am refuzat sa-mi dau demisia, sa ma dea afara pentru absente nemotivate si astfel sa nu mai primesc salariul aferent perioadei de preaviz si cele 2 salarii compensatorii. Precizez ca personalul de paza a primit deja instructiuni pentru a nu ma mai lasa sa intru in firma. Risc eu sa nu-mi mai primesc banii aferenti perioadei de preaviz si cele 2 salarii compensatorii? Ce pot sa fac in situatia asta?

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
Multumesc. Trrebuie sa rezist intimidarilor si amenintarilor la care sunt supus
Multumesc pentru raspunsuri. Am citit Codul muncii si CCM la nivel de ramura comert. Inteleg ca ar trebui sa primesc un preaviz de 20 de zile lucratoare, in care pot veni la serviciu jumate din timp dar sa primesc salariul intreg, plus 2 salarii compensatorii. Ei m-au amenintat ca daca refuz postul propus de ei, ma dau afara fara sa-mi mai plateasca salariile compensatorii
Am o nelamurire. Daca firma doreste sa ma concedieze pentru motive care nu sunt imputabile angajatului (disponibilizare), dar imi ofera in schimb un alt post in firma (post vacant in acest moment), iar eu refuz acel post vacant, firma mai este oblligata sa-mi dea salariul compensator?
Multumesc
Răspuns la discuția vor sa ma dea afara
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa precizez ca lucrez la actualul loc de munca de 2 ani, in acest timp avand 2 promovari si 4 mariri de salariu. Nu vad cum ar putea sa-mi dovedeasca incompetenta daca in acesti 2 ani n-am avut nicio abatere disciplinara, niciun avertisment. Ei vor ca eu sa-mi dau demisia ca sa nu-si mai bata capul cu salarii compensatorii si motivarea, justificarea deciziei catre ITM
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie si am nevoie de ajutor. Acum o saptamana seful meu m-a anuntat, verbal, ca trebuie sa-mi gasesc un alt loc de munca, motivul fiind disponibilizare (a zis ca renunta la pozitia mea). Mi s-a cerut sa-mi dau demisia maxim la 15 iulie. Nu mi s-a dat nicio foaie, nimic scris in acest sens. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Totodata mi s-a pus in vedere ca daca voi refuza sa-mi dau demisia, mi se va face o evaluare sau mi se va da un test, pe care il voi pica, si tot voi fi dat afara daca ma opun. Daca ii dau in judecata, unde va trebui sa deschid procesul? Domiciliul meu este in Ploiesti, firma la care lucrez este in Bucuresti. Daca depun o plangere, sesizare la ITM, voi fi ajutat de catre aceasta institutie? Vin la sediul firmei sa cerceteze situatia? Vin in 2-3 zile de la depunerea sesizarii? Multumesc