avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate adna39

Activitate adna39

Răspuns la discuția Litigiu cu C.A.S.S.


Cornel Vasile a scris:

Puteti actiona in judecata Casa de Asigurari de Sanatate.

Care este motivul pentru nedecontare ?

Spitalul din Germania a emis factura pe numele meu.CASS doreste factura pe adresa institutiei,dar Germania nu emite facturi asiguratorului,ci numai asiguratului
Ce trebuie sa fac daca C.A.S.S. nu imi deconteaza o operatie chirurgicala in regim de urgenta,in Germania,eu fiind asigurat la C.A.S.S. ?
este vorba despre o somatie de plata venita din germania.Sotul meu a suferit o operatie in Germania,avand card european din a a doua zi a operatiei.Fiind o urgenta medicala,nu a avut card inaintea operatiei,ci de a doua zi.Acum,dupa un an de la operatie,factura medicala ia venit acasa,la domiciiu,in loc sa ajunga la casa de asigurari de sanatate.Are o somatie de plata in valoare de 22000 euro.Am dori sa facem contestatie,dar nu stim cum se procedeaza.Precizez ca somatia este primita prin judecatoria Galati.
Este vorba despre o somatie de plata,venita din Germania
Buna seara!Muncesc intr-un supermarket care nu are nici un sistem de paza,in tot magazinul suntem doar 6 vanzatoare care servim la un raion sau altul...Bineinteles,ca in orice magazin,cei certati cu legea,fura!De curand ni se opresc 40 lei lunar drept garantie,nu vor sa angajeze firma de paza!Vroiam sa va intreb daca este legal,mai ales ca nu lucram cu valori,doar servim clientul,iar acesta plateste la casa de marcat.
Va multumesc.
Buna seara!Astazi am primit un email cu noile amendamente la OUG 117/2010 incepand cu 01.01.2011.Vreau sa va intreb de cand va intra in vigoare,mai exact?Si asmai avea o intrebare pentru dvs.La firma unde lucrez nu se mai dau aceste bonuri incepand din aceasta luna,dar pentru bonurile primite anul trecut nu ne-a oprit impozit la momentul respectiv.La lichidarea de luna aceasta ne-a oprit impozit retroactiv ptr bonurile de anul trecut.Vroiam sa stiu daca este legal acest lucru.Si la salariul brut de 970 ron,cu o persoana la deducere,deci pragul de 350,care este suma exacta care se opreste la impozit?Multumesc mult.
Nu stiu sigur...dar ma gandesc ca ar trebui sa imi gasesc un alt loc de munca si apoi sa i-au aceste masuri...desi in acest moment muncesc cu 500 ron lunar.Mai nou,nu mai luam bonuri de masa,dar totusi ne opreste impozit ptr ele...chiar,este legal sa opreasca acest impozit retroactiv?
Va multumesc mult ptr sfaturi!
Da,aveti dreptate,doar ca nu ai cu cine discuta...nu semnam nici stat de plata,nu ni se dau nici fluturasi de salarizare...
Mda,asa ar fi normal...dar...sunt mai multe ilegalitati in aceasta firma...de exemplu,avem bonuri de masa cate zile lucratoare sunt in luna.Luna trecuta am luat doar 10 bonuri,dar ne-a pus sa semnam ptr 20...Apoi luna aceasta le-au scos de tot...Au inceput sa opreasca 40 lei garantie,fara nici un act in prealabil,vreo anexa la contractul de munca,ceva..Nu semnam stat de plata,nu primim nici fluturas de salarizare...daca spunem ceva,ni se raspunde ca putem pleca...