avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate florin_stefanache

Activitate florin_stefanache

Daca proprietarii unei case au decedat si acea casa nu a mai fost locuita dupa aceea timp de 4 ani iar succesiunea intre mostenitori nu s-a facut, trebuie platit impozitul la acea locuinta sau NU???
Multumesc.
Răspuns la discuția Proprietate casa
Exista un contract de vanzare cumparare dar nu intre parintii mei si bunici, ci intre parintii mei si fostul proprietar al casei (vanzator).
Bunicii doar au dat banii tatalui meu.
Răspuns la discuția Proprietate casa
Bunicul a decedat in 2001, bunica in 2006 si au lasat mostenire o casa (in care au locuit) si aproximativ 2 ha teren arabil.
Nu s-a facut inca succesiunea dupa bunici.
In 1981 bunicii au donat tatalui meu suma de 30.000 lei pentru asi cumpara casa.
Matusa a decedat in august 2010.
Parintii mei au o casa care au cumparat-o dupa ca s-au casastorit mai exact la aprox. 3 ani dupa ce m-am nascut (1980). Banii pentru cumpararea casei i-au primit de la bunicii mei (parintii tatalui meu). Inainte de cumpararea casei bunicii mei au facut un act notarial din care reiese cine a dat banii pentru casa (asta in caz ca parintii mei ar fi divortat). Acest act eu nu l-am vazut niciodata dar stiu sigur ca exista, lucru confirmat de parintii mei. In posesia acestui act a intrat o sora a tatalui meu (matusa mea).
Intre timp bunicii au decedat la fel si sora tatalui meu.
Acum , copii surorii tatatlui meu,( fiind in posesia acestui act) pretind ca au dreptul la casa parintilor mei. Precizez ca parintii mei au contract de vanzare cumparare a casei pe numele lor.
Intrebarea mea este: pot acele rude din partea tatalui sa pretinda parte din casa parintilor mei???
Cer parerea unei persoane de specialitate!!!! Ce ar trebui sa fac (parintii mei)????
Răspuns la discuția Contestatie amenda
Daca am cerut sa se mentioneze in pv ca, contest decizia politiei comunitare, mai trebuie sa depun ceva la tribunal, nu merge in instanta si asa????
Am inteles ca unii asa au pocedat?!
Răspuns la discuția Contestatie amenda
Multumesc!
In data de 18.06.10 am parcat autoturismul pe trotuar (in realitate un spatiu cu noroi uscat), din cauza ca nu am gasit in zona respectiva un loc unde sa parchez regulamentar. Precizez ca unde am parcat nu incurcam traficul rutier sau pietonal sau accesul in vreo institutie, cu alte cuvinte nu deranja pe nimeni.
Cu toate acestea politia locala Timisoara, m-a amendat pentru pentru parcare pe trotuar cu suma de de 600 lei si a dispus si ridicarea autoturismului de catre ADP (administratia domeniului public), pentru care am fost fost obligat sa platesc inca 550 lei.
In urma procesului verbal incheiat am cerut la mentiuni sa se precizeze ca, contest decizia politiei locale de a ridica masina.
Ce trebuie sa fac mai departe si ce demersuri sa fac si unde???
Ce sanse am sa rezolv ceva?????

Am termen la dispozitie 15 zile.
Consider ca se putea foarte bine sa platesc o amenda pentru parcare ilegala (in noroi) si atat.
E normal sa platesc un serviciu pe care eu nu l-am solicitat????