avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate justice123

Activitate justice123

1. am un dosar in care contest doua sanctiuni disciplinare ilegale
2. am alt dosar in care contest a treia sanctiune disciplinara prin concediere, deasemenea ilegala
3. pot sa suspend dosarul din 2., pana la rezolvarea dosarului din 1., chiar pe motiv ca dosarul din 2., depinde de rezolvarea dosarului din 1.?

Cred ca dosarul din 2. va incepe inainte sa se termine chiar fondul dosarului din 1., fiindca instanta pare-se ca-mi si da motive sa o recuz la fiecare termen, si, am observat ca se incearca scurtarea termenului dosarului din 2., pe cand s-a disjuns o contestatie din dosarul din 1. cu doua luni inaintea inregistrarii dosarului din 2., dar al carui prim termen este la luni dupa primul termen al dosarului din 2.
Răspuns la discuția daune morale litigii de munca
Ia ganditi-va un pic. De ce are tupeu angajatorul sa faca tot ce-ati povestit? Nu cumva fiindca este incurajat de incompetenta, sau mai degraba de coruptia institutilor statului mafiot roman?

Depuneti plangere penala de denunt calomnios la parchetul in ca carei circumscriptii isi desfasoara activitatea angajatorul. Daca punctul de lucru difera de sediul social al angajatorului, depuneti la ambele parchete daca sunt diferite plangerea.

Faceti plangere penala angajatorului in baza Codului Penal 2006, art. 258 (Fapte săvârşite de alţi funcţionari) si art. 147 (Definitia functionarului),art. 246 “Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor” , art. 247 “Abuz în serviciu prin îngrădirea unor drepturi”. Mai sunt si alte articole ce va pot privi. Prospectati Codul Penal

Faceti plangere penala judecatorilor pentru infractiuni in legatura cu serviciul la parchet, DNA si DIICOT si dati-i in judecata in civil. Faceti plangere la CSM, Inspectia Judiciara cerand sa fie sanctionati disciplinar

De ce? Fiindca va lucreaza mana in mana cu "angajatorul", si nu aveti altceva mai bun de facut decat sa luptati, si ne faceti tuturora un serviciu, fiindca atunci cand lupti pentru dreptul tau, lupti pentru al tuturora, fiindca dreptul ori il au toti, ori nimeni.

Eu asa fac, si am incriminat cu probe jumatate din magistratii din Bucuresti. Am castigat odata in instanta deja, fiindca magistratii si-au salvat pielea, insa au recidivat si o sa le pun "pielea" in bat.

Eu am fost inscenat penal pentru lovire, am demonstrat martorii mincinosi si dolul infractional al angajatorului si judecatorii m-au reintegrat in munca fara daune morale! Angajatorul a fost incurajat de aceasta ca sa ma hartuiasca inca doi ani la rand si sa ma insceneze din nou cu diverse sanctiuni, in scopul sa ma concedieze disciplinar din nou, ceea ce deja a facut. O sa regrete restul vietii lor naturale tradarea asta mafiota, chiar in buricul Romaniei, la Tribunalul Bucuresti, acelasi unde poate ati auzit ca gasca mafiota de acolo persecuta si ostracizeaza pe judecatorii din aceeasi institutie, nedandu-le acces la dosar, cum a marturisit la Antena 3 judecatoarea care-i murise si mama atunci o atacau mai tare "colegii", sperand ca aceasta sa cedeze nervos. Implicati au fost 2 parchete de sector din Bucuresti, DNA, DIICOT, CNCD, Inspectia Muncii si CNCD, toate care-si vor regasi cazierul penal pe internet, pentru a-i condamna.

Va trebuie aplomb, rabdare, asertivitate si stiinta si veti castiga intr-un final!
Răspuns la discuția Infractiuni comisive si omisive
Termenii or fi inutili sau nu, diferenta dintre culpa si premeditare este foarte importanta. De exemplu constatarea daca omisiunea sesizarii organelor judiciare este premeditata daca nu exista un motiv obiectiv, si nu vad care poate fi acela...
Asa e. E vorba de o taxa care am achitat-o deja. Am citit in graba, si din cauza unor greseli de ortografie din citatie am crezut ca-mi cer banii pe care i-am platit deja (nu stiu de ce-mi mai mentioneaza acei bani daca deja i-am platit, probabil sa mi-i ceara din nou facand pierduta proba de la dosar asa cum mi s-a intamplat de multe ori).
Multumesc. Am citit aiurea si am inteles ca a fost declinat "de catre" nu "la"
Răspuns la discuția Sa dau firma in judecata?
Daca e infractiune, faceti plangere la parchetul in a carei circumscriptie isi desfasoara activitatea angajatorul

In judecata il dati sa va recuperati banii, fiindca politia o sa va zica faptul ca ei nu recupereaza banii, ca sa va pacaleasca, fiindca in mod normal ei va trimit apoi in judecata in civil cu ce-au constatat, unde va constituiti parte pagubita civil pentru banii care nu vi i-a dat angajatorul

Codul Muncii
Articolul 264 - Nerespectarea salariului minim brut pe tara; refuzul accesului inspectorilor de munca; primirea la munca fara contract individual de munca

(fostul art. 2791)

(1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda penala fapta persoanei care, in mod repetat, stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.
Răspuns la discuția AMENINTAREA PE NET
Se cheama amenintare :)

Art. 193

Ameninţarea

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.


Citiţi mai mult: [ link extern ]

O sa fiti dezamagiti de politie, dar acum ca v-am atras atentia, un pic mai putin. Faceti plangerea ca sa fiti cu sufletul impacat...

plangere penala

subsemnatul, adresa, cnp, serie buletin, telefon, in calitate de reclamant (da, a scos un netot o lege conform careia trebuie sa spuneti ca sunteti reclamant intr-o reclamatie, am intrebat mereu ce se scrie si nu stie nimeni)

in fapt. ce-ati patit

in drept. ce lege incalca ce-ati patit (in mod normal organele de cercetare penala investigheaza faptele, si clasifica infractiunile, dar nu va asteptati la asa ceva, v-am avertizat)

data si semnatura
Trebuie sa dovediti ca n-au dreptate, si ca va afecteaza reputatia cu rea credinta prin minciuni. Altfel, daca au dreptate, atunci nu fac decat sa relateze adevarul si nu va afecteaza reputatia

Spre exemplu, in SUA, tara practicanta a drepturilor omului, sunt publici pedofilii, si adresele lor, ca atunci cant iti iei o casa poti apela la un sait, sa nu ti-o iei unde e concentratia mai mare de astfel de specimene, efecte colaterale ale capitalismului
Răspuns la discuția Infractiuni comisive si omisive
Actiunea si inactiunea sunt aceleasi lucruri, insa se refera la fapte, si termenii dumneavoastra sunt folositi in drept penal

Se confunda culpa cu premeditarea observ. Infractiunea omisiva este de exemplu din culpa, neglijenta in serviciu si favorizarea infractorului, si premeditata, complicitatea sau chiar diverse abuzuri comise prin infractiuni omisive. Folosinta acestor termeni este mai degraba academic, de catalogare, neavand nici un alt uz in realitate luarea la cunostinta a acestor notiuni, deoarece oricine poate descrie ce a facut sau n-a facut cineva si trebuia s-o faca, si mai ales e evident ca n-a facut-o deliberat, dupa ce a absolvit dreptul cu examen, a accesat magistratura cu examen, si are experienta. Logica inductiva indica faptul ca acela care comite o infractiune de serviciu cu omisiune este automat foarte probabil s-o fi facut corupt, si chiar daca nu se poate dovedi coruptia, trebuie inlaturat imediat pe baza de necorespundere profesionala, sau incompetenta

Asadar, nu este nevoie sa se demonstreze vointa de a comite o infractiune omisiva in cazul infractiunilor omisive din culpa. Dovedirea infractiunilor omisive din culpa sta la baza unui caz de dovedire a infractiunii omisive cu premeditare, adica de coruptie..

Culpa se traduce in incompetenta si coruptia este forma de incompetenta agravanta, atunci cand functionarul nu vrea a fi competent

Am depus o plangere cu tot cu dovezi si mi s-a DECLINAT!? de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 3 Bucuresti si parchetul de pe langa Curtea de Apel Bucuresti?

N-am mai auzit de asa ceva. Am auzit altadata ca acestia trebuie sa inregistreze si sa dea curs oricarei plangeri!

Nici macar nu si-au dat numele, aceia care au declinat plangerea!?