avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate maryo81_cta

Activitate maryo81_cta

Răspuns la discuția Abuz al unei banci
Vreau sa precizez faptul ca astazi am fost sunat de la Bucuresti, Banca Centrala X unde m-i s-a comunicat faptul ca maine imi pun la dispozitie actul aditional, in care dobanda este exprimata ......cu 3 zecimale, asa cum era si normal de altfel.(dobanda nu va mai fi rotunjita la 2 zecimale crescator ci va reflecta dobanda reala Euribor)
Este o victorie a ANPC-ului. Le multumesc pe aceasta cale!
Am luat un credit prima casa in luna iunie 2010, calculat normal la Euribor 3m+3pp.
La mine in contract scrie astfel ca se ia in calcul in ultima zi lucratoare a lunilor decembrie, martie, iunie si septembrie.
Fiind nelamurit am depus o reclamatie la banca :

Am depus reclamatie la banca si am primit urmatorul raspuns, citez "Valoarea Euribor luata in calculul ratei dobanzii a fost cea aferenta datei de 30.03.2012, ea fiind publicata cu 2 zile inainte (SPOT), respectiv in data de 28.03.2012. Mentionam ca valoarea afisata in data de 28.03.2012 (corespunzatoare datei de 30.03.2012) a fost 0.787, aceasta fiind rotunjita la 0.79 din cauza prelucrarii cu 2 zecimale".

E legal acest lucru, in conditiile in care in contract nu se prevede nimic despre acest SPOT si daca ne uitam in DEX e o aberatie.....si mai imi si rotunjeste rata crescator bineineles.......
Am depus reclamatie si la ANPC unde am primit raspuns favorabil in care se precizeaza ca banca a fost amendata intrucat nu mi-a calculat dobanda cu 3 zecimale si ca nu m-a informat explicit cu privire la calcularea acesteia, urmand ca in termen de 15 zile banca sa remedieze aceasta.
Mentionez ca termenul de 15 zile a trecut si am depus alta plangere la ANPC pentru depasirea termenului legal, acum astept raspuns.
Am fost la banca si cu toate ca le-am precizat faptul ca in termen de 15 zile trebuie sa semnezz actul aditional mi-au raspuns ca asteapta raspuns de la Bucuresti....Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

[Editat - pe forum nu este permisa identificarea persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme. Multumesc pentru intelegere]
Răspuns la discuția Reclamatie
Azi, 02.09.2011, am fost chemat la politie si constrans sa-mi retrag plangerea.Mi-au spus ca nu pot obtine nimic intrucat nu am certificat medico-legal si ca o sa ne judecam ca, chiorii plus ca le fac lor probleme ca o sa umble degeaba.
Mentionez ca nu mi-am retras plangerea , m-am constituit parte civila cu suma de 30000 lei si ca a fost audiat 1 martor la cateva luni dupa incident care mi-a sustinut cauza.Parintii lui plus alti 2 martori care au fost de fata nu au fost audiati inca si nici persoana in cauza care m-a lovit.
A trecut 1 an si ceva, este normal? (Art 275 cod procedura penala)
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Reclamatie
adutescu a scris:

Atunci e infractiunea de loviri si alte violente. Si infractiunea de amenintare.
Nu exista termen pt declaratii, martorii vor fi chemati in cateva luni si totul probabil va mai dura un an - un an jumate.

Asa ma gandeam si eu.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Reclamatie
Da mi-a pus mana in gat, m-a trantit la pamant .Dar infractiunea de talharie nu are loc cand se fura ceva?El nu mi-a furat nimic doar m-a amenintat si batut fara sa am zile de spitalizare.
Răspuns la discuția Reclamatie
Violare de domiciliu ma gandeam si eu, dar nu talharie (Furtul săvârşit prin întrebuinţare de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea, se pedepseşte) ci lovirea sau alte violente (Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc),nu?Am fost la politie si au zis ca toate au un termen dar nu mi-au spus cat.
Si in cat timp se audiaza martorii?Nu are un timp?o luna, doua?
Discuție Reclamatie
Buna ziua!
Am depus o reclamatie la politie in ziua de 24.06.2010 si nu mai stiu nimic, a ramas ca ma suna ei.
In speta este vorba despre faptul ca la data de 14.06.2010, am cumparat un apartament cu drept de folosinta din acea data.Am convenit,verbal cu fostii proprietari sa-i mai las cca 4-5 zile ca sa-si care mobila din apartament.Nu mai locuia nimeni acolo de cca 1an jumate.Toate bune si frumoase pana in ziua de 24.06, cand am observat ca tatal acestuia nu cara doar mobila ci si prizele,lustrele,boilerele,ac-ul cu toate ca noi convenisem sa ia doar mobila si in contract era specificat ca apartamentul varamane asa cum a fost constatat de cumparatori, cu instalatiile si dotarile aferente existente si functionale.
In momentul acela am chemat politia si tatal fostului proprietar a apucat sa ia toata mobila, prizele si lustrele.Nu am vrut sa mai continui scandalul,gandindu-ma ca le voi cumpara in timp.Insa, dupa cca 30 de minute, in momentul cand mobila se lua din casa a venit fostul proprietar care a intrat in casa, desi nu l-am primit, i-am spus sa iasa afara ca nu ma are ce cauta, m-a impins, lovit, strans de gat.Eu am cazut jos unde mi-a mai dat un picior.Norocul meu a fost ca era un prieten in casa si impreuna cu tatal fostului proprietar l-au tinut ca altfel nu stiu ce iesea.Si sa nu uit, m-a injurat si amenintat ca voi afla cine este el.Am sunat la 112 si in acel moment a fugit pe scari.
Intrebarea este pentru ce infractiuni poate fi cercetata persoana in cauza si cat dureaza dosarul?Mentionez ca prietenul meu nu a fost inca audiat.Multumesc!
Da scrie ca preda apartamentul in buna stare cu instalatiile si dotarile aferente existente si functionale.Nu am mai adaugat nimic pt ca am crezut ca e normal ca acele lucruri sa faca parte din apartament,sa-mi apartina.CE CLAUZE?
Nu doresc un sir de procese.Doresc doar sa intru in apartament, sa-l mobilez, zugravesc , sa pot locui in el dar sa-mi lase si cele 2 ac-uri si 2 boilere ca la iarna nu ma pot incalzi si nici nu o sa am apa calda.
Asa mi-au spus ca fac parte din apartament dar acum s-au razgandit .Deci au abuzat de increderea mea....
Multumesc pentru lamuriri.Am sa consult un avocat.

Nu stiu ce scrie in evaluarea bancii.