avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate georgescu sorin

Activitate georgescu sorin

Fostii politisti care au peste 5 ani vechime in politia judiciara pot fi asimilati categoriilor prev. in art.20 alin.5 din Legea 51/95, in vederea dobandirii calitatii de avocat definitiv, dupa promovarea examenului de primire in profesia de avocat, avand in vedere si prevederile art.20 alin.8 din aceeiasi lege ?
Stie cineva..>???:stunned:
Ba da,dar ea avand domiciliu in tara si resedinta in italia si copilul avand 5 ani fiind la gradinita acolo,fiind facuta o comisie rogatorie catre primaria din Modena pentru ancheta sociala ,posibil sigur sa castige prin interesul superior al copilului,eu cerand drept de vizita si custodia ambilor parinti.
Sunt pirat intr-un proces civil incredintare minor a fostei concubine si plata pensiei alimentare, fiind in stadiu de pronuntare de la data de 21.09.2012.Intrebarea mea este daca pot anula acest proces sau hotararea ce va fi data??,Observand ca cererea de deschidere a procesului civil a fost facuta de sora concubinei pe numele concubinei,concubina fiind plecata in italia cu copilul minor,imitandu-i vizibil semnatura.La proces concubina a fost asistata si reprezentata de un avocat.
Daca i se incredinteaza ei copilul in italia,fara drept la vizita a mea iar pensia alimentara va fi in suma mare,pot face recurs si cum...? La recurs se plateste taxa de timbru si cam cat ???Sunt de acord sa platesc pensie alimentara dar si eu sa-l pot vedea legal, pe cand copilul fiind in italia nu-mi permit sa-l vizitez acolo.De la mine a avut toata intelegerea respectiv cand a venit in tara i-am cumparat ce a avut nevoie si i-am dat acordul de parasire tara mereu. Nu mi se pare corect ca eu sa platesc pensie alimentara si sa nu pot avea o relatie de a-l vedea copilul legal. Multumesc anticipat raspunsurilor date..:sorry:
Paratul nu a fost decat prezent fara aparator,iar avocata i-a dat in mana o precizare in care cere exercitarea autoritatii de catre un singur parinte respectiv mama,stabilirea domiciliului minorului la mama(Pitesti)si acordarea pensiei de intretinere in cuantumul stabilit de lege,dupa care judecatoarea a dat un nou termen de judecata fara sa zica nimic paratul.
Paratul mai poate depune cerere reconventionala si daca da,cum trebuie sa faca avand in vedere ca termenul este la data de 02.12.2011.
Multumesc anticipat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Inca o intrebare pentru d-vs. Daca deja a depus intampinare la primul termen si nu a mentionat decat programul de vizita,iar la primul termen avocata concubinei a depus precizare in care cere exercitarea autoritatii de catre un singur parinte respectiv mama,stabilirea domiciliului minorului la mama(Pitesti)si acordarea pensiei de intretinere in cuantumul stabilit de lege prietenul mai poate depune cerere reconventionala si daca da,cum trebuie sa faca avand in vedere ca termenul este la data de 02.12.2011.
Multumesc anticipat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Problema e mai complicata pt. ca concubina a stat in permanenta cu copilul in Italia de cand s-a nascut,prietenul l-a recunoscut acolo,dar relatia nu a durat din cauza departarii,el avand serviciul in Romania,Opinia concubinei este ca in continuare sa stea cu copilul in Italia unde are un serv. de aprox. 2000 eur.,impreuna cu mama sa care la fel e angajata acolo si stau impreuna,iar prietenul sa plateasca pensie fara macar sa-l vada(pana acum i-a dat acordul notarial pana in iunie 2012),ceea ce nu e convenabil deloc pentru el. Ce recomandati ?
Multumesc anticipat.
Am un caz la un prieten. Fosta concubina cu care are un copil minor de 4 ani si care lucreaza in Italia a deschis proces civil pt. pensie alimentara,cerand exercitarea autoritatii de catre un singur parinte respectiv mama,stabilirea domiciliului minorului la mama(Pitesti)si acordarea pensiei de intretinere in cuantumul stabilit de lege.
Ce ar putea prietenul meu sa zica judecatorului la proces,avand in vedere ca are rata f. mare de 239 euro la banca si mai avand un copil minor de 9 luni cu actuala sotie,el avand un salariu fix de 2.000 lei pe luna.
Cat ar putea fi cuantumul pensiei alimentare ?
Multumesc anticipat.
Sorin din Pitesti ;)i:sorry::sorry::sorry::sorry:;)