Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor-pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor-pensie alimentara

Sunt pirat intr-un proces civil incredintare minor a fostei concubine si plata pensiei alimentare, fiind in stadiu de pronuntare de la data de 21.09.2012.Intrebarea mea este daca pot anula acest proces sau hotararea ce va fi data??,Observand ca cererea de deschidere a procesului civil a fost facuta de sora concubinei pe numele concubinei,concubina fiind plecata in italia cu copilul minor,imitandu-i vizibil semnatura.La proces concubina a fost asistata si reprezentata de un avocat.
Daca i se incredinteaza ei copilul in italia,fara drept la vizita a mea iar pensia alimentara va fi in suma mare,pot face recurs si cum...? La recurs se plateste taxa de timbru si cam cat ???Sunt de acord sa platesc pensie alimentara dar si eu sa-l pot vedea legal, pe cand copilul fiind in italia nu-mi permit sa-l vizitez acolo.De la mine a avut toata intelegerea respectiv cand a venit in tara i-am cumparat ce a avut nevoie si i-am dat acordul de parasire tara mereu. Nu mi se pare corect ca eu sa platesc pensie alimentara si sa nu pot avea o relatie de a-l vedea copilul legal. Multumesc anticipat raspunsurilor date..:sorry:
georgescu sorin, utilizator
Atacati hotararea in termenul legal - 15 zile de la comunicarea hotararii si invederati motivele pe care le-ati enumerat.

Dvs nu v-ati prezentat la proces, nu ati solicitat un program de vizitare ?
pensia de intretinere este obligatia dvs, macar baneasca, fata de copil si nu fata de fosta concubina asa ca, indiferent cat de bine "va impacati" cu aceasta, copilul nu trebuie sa aiba de suferit.
Pe de alta parte, este greu sa demonstrati ca cererea nu e semnata de fosta concubina care, in caz de nevoie poate veni si ratifica cererea.
Referitor la dreptul dvs. de vizita, acesta poate fi cerut de dvs in instanta pe calea unei actiuni separate.
Referitor la cuantumul pensiei de intretinere, daca nu s-a facut in instanta proba ca obtineti venituri, si cuantumul acestora, veti fi obligat la plata unui sfert din salariul minim pe economie - nu cred ca e asa de mult.
Ba da,dar ea avand domiciliu in tara si resedinta in italia si copilul avand 5 ani fiind la gradinita acolo,fiind facuta o comisie rogatorie catre primaria din Modena pentru ancheta sociala ,posibil sigur sa castige prin interesul superior al copilului,eu cerand drept de vizita si custodia ambilor parinti.
georgescu sorin, utilizator