avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate aaalinaaa

Activitate aaalinaaa

Răspuns la discuția Pensie alimentara copil
multumesc foarte foarte mult
Buna ziua,
As dori sa ma indrumati in aceasta problema:
Cum as putea sa verific sau sa aflu daca fostul meu sot este salariat/angajat?
El spune ca nu lucreaza.
Unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc
Buna ziua,
Fostul meu sot este plecat in Canada in luna ocrombrie 2012,de atunci si pana in prezent a depus sora lui pensia alimentara in cont,insa nu a respectat procentul stipulat in hotararea judecatoreasca.Cum sa procedez in acest caz? Stiu ca lucreaza,insa nu am cunostinta de numele firmei si cum pot afla daca lucreaza cu acte in regula...legal??
Buna ziua,
Am un copil din alta casatoriae,dupa divort am revenit la numele avut anterior.
Acum sunt casatorita si purtam amandoi numele meu,copilul (12 ani)alt nume. Doreste schimbarea numelui (identic cu al nostru), pentru ca nu ii place sa tot dea eventuale explicatii la scoala,astfel ar evita unele neintelegeri.
Ce trebuie sa fac in cazul in care fostul sot nu este deacord?
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
Multumesc
Răspuns la discuția pensie intretinere copil- canada
Fetita are 11 ani,va multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru rabdare,chiar o sa tin cont de ele si sper ca totul sa fie bine,o zi usoara va doresc.
Răspuns la discuția pensie intretinere copil- canada
Daca puteti sa imi spuneti si variante le cum as putea realiza legatura intre copil si tata este ok...chiar as vrea sa stiu.
Sunt chiar deranjata ca va pleca peste o saptamana asa departe de copil,eu am crezut tot timpul ca nu poate sta departe de copil.Iar despre pensia de intretinere,il cunosc foarte bine pe fostul sot si nu va dori sa negocieze vreo suma pentru copil si o sa-i trimita fix cat considera el,am mai trecut prin asta si numai cand l-a obligat legea a respectat ca nu a avut de ales.
Răspuns la discuția pensie intretinere copil- canada
sigur ca ma intereseaza lipsa tatalui din viata copilului numai ca nu stiu ce as putea face din moment ce el a decis sa plece departe de copil.Pana acum avea intalniri cu copilul de doua ori pe luna sau de cate ori putea el..nu am ingradit niciodata aceste vizite,de multe ori chiar am initiat aceste intalniri
Si inca ceva nu cred ca m-am facut inteleasa...doresc sa mi se dea 16,5% din venitul lui nu mai mult sau mai putin
Răspuns la discuția pensie intretinere copil- canada
ma puteti ajuta si cu un model de cerere prin care sa se poata verifica daca pensia de intretinere primita rprezinta 16,5% din veniturile fostului sot?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția pensie intretinere copil- canada
Buna dimineata,
Sunt divortata din 2003,copilul imi este incredintat prin hotarare judecatoreasca,pana acum fostul sot a lucrat in Romania si a platit pensie de intretinere 16,5% fiindca mai are un copil,dar aceasta pensie a platit-o in urma acestei hotarari adica la inceput imi platea cat dorea el binenteles mai putin de cat era stabilit.Atunci am fost la tribunal si am cerut sa i se opreasca acesti bani pe statul de salariu ceea ce s-a si intamplat si am constatat ca intr-adevar el imi platea din mana mai putin.
Acum m-a anuntat ca nu mai lucreaza si ca pleaca in Canada sa lucreze si sa fiu sincera cred ca se va repeta istoria ,o sa-mi trimita cat doreste el nicidecum procentul legal.
Intrebarea este exista vreun temei legal sa isi declare veniturile? Momentan nu stiu orasul unde va lucra si nici firma stiu doar ca merge in Canada

DE platit va plati pensia de intretinere pentru copil,dar sigur nu va fi procentul legal.
Buna ziua,
Fostul meu sot m-a anuntat ca va pleca in Canada ,avem un copil impreuna.Pana acum primeam pensia de intretinere de la firma unde era salariat.El mi-a cerut numarul de cont in ideea ca o sa imi trimita banii pentru copil.Intrebarea mea este:In cazul in care nu primesc pensia de intretinere,ce posibilitati legale am?
Dar daca nu imi trimite procentul stabilit prin lege....? Cum as putea ,sau tribunalul ar putea cere venitul lui in conditiile in care va lucra in Canada?
Cine ma poate lamuri ?
Multumesc