avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate kamilla2010

Activitate kamilla2010

Răspuns la discuția Trecerea frontierei cu un minor
Deja am introdus cererea, astept sa vad când primesc termen.in legătura cu citarea paratului nu are relevanta ca el are domiciliu ales la mama sa?trebuie citat in străinătate ?multumesc pentru răspuns .
Buna ziua,
Din anul 2010 locuiesc in Franta impreuna cu baietelul meu in varsta de 10 ani si sunt divortata. Minorul este inscris acolo la scoala, pana acum pentru trecerea frontierei eram nevoita sa apelez la fostul sot pentru ca acesta sa imi dea acordul notarial pt a trece. ca sa nu mai fiu nevoita sa il caut tot timpul am introdus actiune pentru incredintarea minorului
In iulie 2012 am obtinut o hotarare judecatoreasca in prima instanta prin care mi s-a incredintat spre crestere si educare minorul, de asemenea paratul a fost obligat si la plata pensiei de intretinere.
Bucuroasa ca s-a finalizat procesul care dura de mai bine de un an de zile(probleme cu ancheta sociala) am venit acasa cu minorul pentru a i face pasaport, insa cu stupoare am aflat ca fostul sot a facut apel impotriva sentintei(apel in care a mentionat doar ca nu isi permite sa plateasca pensia de intretinere si nimic mai mult), astfel ca sentinta nu este definitiva. Termenul fixat pentru judecarea apelului este 13.11.2012 iar copilul meu incepe scoala in septembrie.
Intrebarea mea este ce pot face cum pot trece granita?
Mentionez ca fostul sot este plecat in Spania la munca si nu am reusit in nici un fel sa dau de el.
Pot introduce o ordonanta presedintiala prin care sa solicit permisiunea de a trece granita si daca da ce temei de drept as putea invoca?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția granituire
ce inseamna acte beton? in 2002 a fost eliberat titlul de proprietate in baza lg. 18, apoi terenul vandut unui alt proprietar de la care am cumparat noi?
Discuție granituire
In acest an am achzitionat un teren in suprafata de 1200 mp, la acel moment nu am masurat terenul. Ulterior la o masurare exacta am aflat ca 200 de mp erau integrati in terenul vecin, acesta avand construit si gard. din actele ce le detin asupra terenului rezulta ca acea suprafata de 200 mp imi apartine insa vecinul sustine contrariul. Mentionez
ca acesta nu are nr cadastral pe suprafata de teren ce ii apartine, fiindu i refuzata documentatia cadastrala a imobilului pe motiv ca planul de amplasament adus de acesta se suprapune peste imobilul nostru. I am facut o notificare si i-am solicitat sa demoleze gardul insa fara nici un raspuns. Acum am primit o cerere de chemare in judecata din partea acestuia avand obiectul actiune in granituire. Ce ar trebui sa fac?pot formula in cadrul acestei actiuni prin intampinare o actiune in revendicare?.O alta chestiune ar fi ca niciacestuia nu -i reiese in realitate suprafata de teren din acte. Nu stiu a cui este vina dar eu nu as vrea sa am de pagubit mai ales ca acei 200 mp mi-ar fi utili pentru contructie, am obtinut chiar si autorizatie de constructie pt. acest imobil.
multumesc anticipat.
De curand am cumparat un teren in intravilan, de 2340 mp, am demarat procedura pentru a mi construi un imobil, am obtinut autorizatie de constructie, dar cand am masurat terenul am observat ca vecinul si-a construit gard luandu mi din teren aprox 300 de mp, am luat legatura cu acesta si am aflat ca el nu are numar cadastral pe teren insa si-a pus gardul cum a crezut el de cuviinta. Mentionez ca eu detin toata documentatia pe acea suprafata de teren. Cum se poate solutiona aceasta problema?I am trimis chiar si o notificare in care i-am solicitat sa demoleze gardul aflat pe proprietatea mea insa acesta a raspuns ca nu il va demola si daca noi vom face acest lucru v-a depune plangere pentru tulburare de posesie si distrugere.