avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate ouatu constantin

Activitate ouatu constantin

buna sint costy am 3 ani de italia din care 2ani si 2luni am lucrat in constructii cu documente in regula acum sint in somaj si vreau sa stiu daca se poate sa-mi trec vechimea lucrata in strainatate pe cartea de munca care o am din tara cu 13 ani de vechime
deci casa apartine legal mamei fiind construita impreuna cu tatal legitim decedat iar sora este facuta cu alt barbat si vreau sa stiu daca aceasta procura pot sa o fac fratelui cel mic care este si el in italia si va merge la proces sau trebuie sa fie o alta persoana afara de cei din familie
Sintem 5 frati, 4 baieti din prima casatorie legala si o fata din a doua casatorie(concunbinaj).Eu sint mijlociul si locuiesc in italia(mondragone-caserta) iar mama locuieste in romania in casa parinteasca impreuna cu un frate mai mare si cu sotia lui pt ca tata a decedat acum 30 de ani,iar cel de-al doilea"tata"a decedat si el acum un an dar acesta din urma nu mai locuia de cu mama impreuna de 5-6 ani,dar sora a ramas cu noi.Toti sintem casatoriti fiecare cu rostul lui.Anul acesta mama a decis sa-i treaca casa acestui frate mai mare cu care locuieste de mai bine de 10 ani la care eu SINT DE ACORD dar cu conditia sa aiba grija de mama cit timp traieste.Singura problema este ca ei vor sa deschida ceva proces la care imi cere sa merg si eu dar nu pot pt ca am probleme cu sanatatea cu un picior si vreau sa-i ajut dar nu stiu cum?Nu se poate face aici in italia la ambasada sau la un notar o procura cu semnatura mea daca e nevoie si tradusa care sa-i foloseasca la proces in lipsa mea sau poate este o alta metoda?Si as mai dori un raspuns daca si sora noastra ar avea si ea dreptul in aceasta casa ca toti cei 4 baieti, deoarece mama ei naturala e si mama noastra Mentionez ca acest frate care urmeaza sa-i faca acte este urmatorul din fratii cei mari,iar sora este "ultima fiica".Astept un raspuns cu multumiri!