avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate busuioct

Activitate busuioct

buna ziua,
acum 4 ani am cumparat o vila cu teren de 1000 mp intr-un cartier de vile de la o persoana juridica.
problema este ca in cadastru figurez cu 1000 de mp dar in realitate nu am decat 710mp(descoperiti abia anul acesta cand am pus porti si am pus o latura de gard ), restul de pamant fiind furat de un vecin si de tot drumul de servitute
ce stiu este ca vecinul respectiv acum 2 ani de zile mi se plangea ca a fost si el furat la randul lui de un mahar care a avut terenul initial si tot drumul de servitute a fost luat de la el ... nu imi imaginam sa ia de la mine atuncea drumul de servitute
ce este de facut acuma in momentul de fata. Maharul din fata vilei mele nu a vrut deloc sa isi dea teren pentru drumul de servitute, mai mult se pare ca nu le ajunge drumul pentru masinile lor si isi parcheaza fara nici o nonsalanta masinile pe propietatea mea si perpendicular pe propietatea mea blocandu-mi accesul cu auto in vila
de asemenea, ce pot face cu vecinul care s-a extins cu gard pe propietatea mea (6metri liniari pe latime) inainte de a cumpara eu vila, ptr ca ei acolo sa isi faca drumu de acces la vila lor pentru intrare auto)
eu ca propietar as putea reface cadastrul pe terenul existent, si dupa aceea sa ii dau pe ei in judecata? sau trebuie dat in judecata vanzatorul care mi-a vandut vila cu terenul
In calitate de nou proprietar al unui apartament situat la ultimul nivel, am avut surpriza ca la preluarea sa de la vechiul proprietar sa constat ca tavanele erau ude datorita unei ploi declansate cu 2 zile inainte.Si eu si vechiul proprietar am solicitat asociatiei de proprietari reparatia acoperisului, dar administratia a refuzat pretextand ca ca nu sunt fonduri si nici locatarii de la nivelele inferioare nu vor sa plateasca. In urma refuzului asociatiei de proprietari de a-mi repara acoperisul deteriorat prin care ploua, am contactat o firma specializata (pe care am ales-o prin selectia facuta din 3 oferte lansate de firme diferite) care mi-a realizat hidroizolatia acoperisului.Lucrarea s-a dovedit de buna calitate,chiar si la 3 ani de la expirarea garantiei, acoperisul fiind in continuare bun.Au trecut mai bine de 5 ani si asociatia refuza in continuare sa plateasca factura de reparatie motivand ca nu si-a dat acordul pentru aceasta lucrare, desi suplimentar eu am realizat si platit si hidroizolatia uscatorului de bloc, vecin cu propriul meu apartament, ptr ca era deteriorat si putea afecta izolatia apartamentului meu, iar firma care realiza lucrarea conditiona acordarea garantiei de eliminarea acestui riscde infiltratie al apei.In prezent , dupa multi ani de hartuieli, am decis sa nu mai platesc cheltuielile de intretinere pana la atingerea sumei datorate de catre asociatie catre mine , in speranta ca se va face o compensare.Asociatia refuza in continuare plata sau compensarea si ma ameninta cu darea in judecata.In toti acesti ani eu nu i-am actionat in judecata , sperand ca in timp lucrurile se vor regla, dar m-am inselat.In anii care au urmat s-a reparat esalonat acoperisul la toate apartamentele de la ultimul nivel, mai mult ptr familiile aflate in prietenie cu administratia , hidroizolatia s-a extins si pe perete ca sa faca corp comun cu acoperisul balconului.Evident locatarii au platit tot , inclusiv si aceste excese de hidroizolatie.
INTREBARE: Ce pot face sa imi recuperez banii?Este compensarea cheltuielilor de intretinere o solutie?
Va multumesc pentru sfat.
Răspuns la discuția Drum de servitute
buna ziua,
acum 4 ani am cumparat o vila cu teren de 1000 mp intr-un cartier de vile de la o persoana juridica.
problema este ca in acastru figurez cu 1000 de mp dar in realitate nu am decat 710mp(descoperiti abia anul acesta cand am pus porti si am pus o latura de gard ), restul de pamant fiind furat de un vecin si de tot drumul de servitute
ce stiu este ca vecinul respectiv acum 2 ani de zile mi se plangea ca a fost si el furat la randul lui de un mahar care a avut terenul initial si tot drumul de servitute a fost luat de la el ... nu imi imaginam sa ia de la mine atuncea drumul de servitute
ce este de facut acuma in momentul de fata. Maharul din fata vilei mele nu a vrut deloc sa isi dea teren pentru drumul de servitute, mai mult se pare ca nu le ajunge drumul pentru masinile lor si isi parcheaza fara nici o nonsalanta masinile pe propietatea mea si perpendicular pe propietatea mea blocandu-mi accesul cu auto in vila
de asemenea, ce pot face cu vecinul care s-a extins cu gard pe propietatea mea (6metri liniari pe latime) inainte de a cumpara eu vila, ptr ca ei acolo sa isi faca drumu de acces la vila lor pentru intrare auto)
eu ca propietar as putea reface cadastrul pe terenul existent, si dupa aceea sa ii dau pe ei in judecata? sau trebuie dat in judecata vanzatorul care mi-a vandut vila cu terenul
Fila din precontract , pe spatele careia am fost acuzat de furt si inselaciune, cu 25 zile inainte de expirarea precontractului nu a fost efectiv lipita pe usa , ci doar prinsa in tocul usii (m-am exprimat eu incorect) Cand am venit acasa era aruncata pe jos, murdara si vecinii au recunoscut ca au citit-o , deoarece cumparatorul si comandoul sau de intimidare format din 5 barbati necunoscuti (veniti probabil sa aplice corectii fizice), timp de 2ore au batut nu numai la usa mea ci si la usile vecinilor ptr a se plange impotriva mea. Intrebarea mea este unde pot face plangere ptr calomnie, la parchet , la politie?EU, SI CUMPARATORUL LOCUIM IN ORASE DIFERITE,plangerea se depune in orasul cumparatorului unde se afla si imobilul vandut sau se poata face si in orasul meu?
Am incheiat un precontract de vanzare -cumparare , in calitate de vanzator , clientul meu fiind beneficiar al programului". prima casa ".Cu 25 zile inainte de expirarea acestui precontract, cumparatorul obtinand aprobarea fondului de garantare, m-a cautat telefonic ,spunandu-mi ca merge la banca sa vada ce mai trebuie facut.Urmatoarele 3 zile am fost plecat din localitate si ptr ca nu i s-a raspuns la telefon, a venit la domiciliul meu , insotit de 5 barbati, a batut ingrozitor in usa , a povestit vecinilor ca l-am inselat, iar la plecare a lipit pe usa prima fila a precontractului unde se evidentiaza tipul tranzactiei si pretul, notand pe verso faptul ca a facut plangere penala impotriva mea la tribunal si ca voi fi condamnat la 16 ani ptr furt si inselaciune, ca in curand vor veni politistii la usa si vom vedea noi ce ne vor face. Precizez ca acest inscris poarta semnatura cumparatorului.De asemenea am primit un sms in care sunt amenintat ca a fost angajata impotriva mea o firma de recuperare creante , desi , repet eram sub protectia precontractului.

S-a semnat contractul de vanzare cumparare in conditiile stabilite de precontract
Odata cu contractul , cumparatorul a dat o declaratie notariala ca isi va retrage plangerea penala inaintata impotriva mea.
. Dar ptr ca am fost, hartuit, calomniat pe nedrept , mi-a fost distrusa imaginea publica , s-au dezvaluit public continutul si pretul tranzactiei , doresc sa aflu sub incidenta caror legi se afla incalcarea drepturilor mele,unde trebuie sa fac plangere, vorbim de o cauza penala sau de una civila, avand in vedere ca doresc sa fiu despagubit material ptr prejudiciile aduse?
La plecare notarul mi-a spus ca banuieste ca nu s-a inaintat nici o plangere contra mea si ca probabil cumparatorul a dorit sa ma sperie ca sa ma determine sa nu renunt la vanzare.Cum as putea sa aflu daca intr-adevar s-a depus plangere contra mea?Daca se demonstreaza ca nu a existat vreo plangere depusa la parchet si cumparatorul a dat totusi o declaratie notariala ca retrage ceva ce nu a fost depus, deci o declaratie mincinoasa, poate acesta fi un argument ptr anularea vanzarii, in sensul ca eu vanzatorul am fost manipulat, hartuit si am semnat sub frica, stres deci libera mea vointa a fost afectata?
Am incheiat un precontract de vanzare cumparare , in calitate de vanzator , ptr un apartament de 3 camere cu client ce cumpara prin "prima casa"
Precontractul s-a incheiat inainte de a se evalua apartamentul.Am stabilit un pret de vanzare de 50.000 euro.Cumparatorul m-a atentionat ca in situatia in care evalurea va fi mai slaba de 50.000 euro, doreste sa rediscutam pretul, dar acest lucru nu e stipulat in precontract.
.Am primit un avans de 3000 euro.
S-a facut evaluarea (de catre evaluatorul bancii) si casa a fost estimata la 56000 euro.
In acest context am cerut cumparatorului sa crestem pretul de vanzare la valoarea de evaluare,dar acesta refuza Precontractul prevede ca in cazul in care refuz vanzarea trebuie sa dau cumparatorului dublul avansului
Intrebarea mea este:Exista un temei legal prin care sa returnez cumparatorului doar avansul primit si nu dublul avansului, avand in vedere ca si cumparatorul refuza sa achite pretul stabilit de evaluator.Poate fi considerata vina comuna ?