avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate cosminakonya

Activitate cosminakonya

Multumesc mult. O sa incerc sa obtin contractul colectiv. Acesta nu este postat pe site si nu stiu exact cum sa fac rost, dar macar stiu unde se afla raspunsul :)
Nu sunt incadrata la categoria personal didactic titular. Acest termen defineste cadrele didactice. Sunt in categoria personal didactic auxiliar. Pot fi asimilate? Si va rog mult, daca puteti, sa-mi clarificati un pic "litera" legii. Tocmai asta e ceea ce nu reusesc sa fac.
Casa de Asigurari de Sanatate Brasov a emis decizii de impunere (pentru contributie datorata), le-a anuntat pe site, dar nu le-a trimis la adresa.
La telefon am fost informati de faptul ca trebuie sa mergem personal pentru a ne ridica deciziile de impunere (decizia conducerii CASJ Brasov). Fac mentiunea ca anuntul a fost facut pe site-ul institutiei si la sediul lor (legal se pare).
Mai fac o mentiune. Casa de asigurari a publicat initial lista datornicilor cu nume, prenume adresa, suma datorata, numar decizie de impunere, natura obligatiei. dupa cateva zile au reafisat lista, fara suma si natura obligatiei.
Intrebarea (sau nemultumirea) mea este: deoarece exista adresa mea actualizata, atat la CASJ, cat si la organul fiscal, de ce nu mi se trimite la domiciliu? Este legal sa fim hartuiti si chemati la sediu (intre timp termenele de recurs s.a. trec) unde sunt cozi infernale. Se pare ca evidenta de la ANAF nu a luat in considerare contractele de munca pe durata nedeterminata, ci numai veniturile din alte surse. De ce trebuie sa ma justific, sa pierd timp si bani aratand ca nu trebuia sa achit CAS pentru alte activitati? Cum ma pot apara, fara a face apel la un cabinet de avocatura?