avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate Dan_is55

Activitate Dan_is55

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un autoturism care are RCA expirat (nu s-a mai circulat cu el).
Cum trebuie procedat corect:
- actualul proprietar face RCA pe numele lui, eu cumpar masina, apoi fac alt RCA pe numele meu in vederea inmatricularii
sau
- fac RCA direct pe numele meu?

Pot circula legal cu masina avand RCA-ul pe numele meu, dar restul actelor pe numele fostului proprietar? (pana la transcrierea pe numele meu)

Multumesc.

Dan
Chiar nu cunoaste nimeni o procedura legala la aceasta problema?

Chiar traim intr-o tara unde putem fi batjocoriti si hartuiti neincetat, fara ca vinovatii sa raspunda in fata legii?

Daca este asa, atunci nu-mi raman decat ultimele 2 solutii mentionate in primul post.
Buna ziua!

Am nevoie de consiliere fata de urmatoare situatie:
- acum ceva timp am construit o casa pe terenul mostenit de soacra mea, teren obtinut in urma unui partaj intre frati;
- in urma partajului, terenul a fost impartit in doua, soacra mea cedand partea cu casa surorii, ea primind partea de teren cu constructii grajduri - renuntarea la jumatate din casa parinteasca s-a facut la presiuni din partea surorii acesteia, soacra mea nevrind complicatii si certuri;
- dupa partaj, socrii mei au construit un gard intre cele 2 terenuri, conform cadastrului, ceea ce a determinat reactii violente din partea celelaltei parti; dupa seria de scandaluri ce au urmat, socrii mei au lasat acel teren de izbeliste, fiind in continuare proprietari, dar neconstruind nimic pe el;
- dupa 5 ani, am hotarart impreuna cu sotia mea sa construim o casa pe acel teren, constienti fiind de eventualele reactii ce vor urma din partea vecinilor;
- pe toata perioada constructiei au fost mici altercatii neprovocate intre noi si ei, intre muncitori si ei, o parte s-au soldat cu declaratii la politie, o parte cu mici imbranceli (intre muncitori si vecini);
- nici la aceasta ora situatia nu este altfel, cu toate ca am pus casa in asa fel incat sa nu avem nicio vedere catre ei, am facut gardul inalt, am construit totul la 2,5 m de gardul cu ei;
- de fiecare data cand mergem acolo (casa este de vacanta, nu locuim permanent), suntem injurati, insultati sau se arunca cu pietre peste gard.

Nu vrem decat sa fim lasati in pace, nu cautam cearta cu ei, sesizarile la politie au fost inutile, nu inteleg ce trebuie sa mai facem ca sa fim lasati in pace in propria curte.
Am citit in Codul Civil si in Codul Penal - in cel din urma erau articole cu referire la insulte si calomnii care s-au abrogat; in Codul Civil nu am gasit decat ceva referiri la dreptul la demnitate, care nu m-au lamurit pe deplin.

Asa ca intreb din nou: ce e de facut legal?

Solutiile de a raspunde la rau cu rau sau la rau cu mai rau nu le iau in calcul..

..momentan

Multumesc
Răspuns la discuția Antecontract
ioana_cristea a scris:

deci la acest moment vanzatorul nu are actele necesare instrainarii.
pai asta e bine pentru dvs.


Da, dar eu am cerut verbal, in prezenta de martori cum am spus mai sus, renuntarea inainte de termen.

Tind sa cred ca, neexistand o reziliere scrisa intre mine si vanzator, in instanta se va merge pe declaratiile martorilor.

Iar daca renuntarea verbala va avea greutate, atunci si promisiunea de returnare(care s-a facut tot verbal) ar trebui sa conteze...nu?
Răspuns la discuția Antecontract
ioana_cristea a scris:

in acest moment vanzatorul dvs are toate actele necesare semnarii contractului de vanzare cumparare?


Pentru ca semnarea contractului si implicit vanzarea imobilului sa aiba loc, trebuiau indeplinite conditiile din antecontract:
-semnarea acelui act aditional la 30 de zile de la data antecontractului (nu s- facut)
-finalizarea constructiei, conform conditiilor din antecontract pana la 1 iulie (nu s-a finalizat imobilul).

Presupun ca actele la care va referiti pentru a incheia contractul sunt cele de cadastru, intabulare, etc.

Din cate stiu, are ceva probleme in obtinerea lor.
Răspuns la discuția Antecontract
ioana_cristea a scris:

buna ziua.
sa inteleg ca ati avut doar o discutie verbala cu vanzatorul prin care i-ati adus la cunostiinta ca nu mai doriti incheierea contractului.
aceasta discutie in prezenta cui s-a purtat?


Buna ziua.

La aceasta discutie au participat martori din ambele tabere, care pot confirma inclusiv faptul ca vanzatorul mi-a promis returnarea avansului pana la 1 iulie.

Răspuns la discuția Antecontract
Avokitten a scris:

ce temei aveti ca sa obineti returnarea avansului, atata timp cat dvs ati semnat o clauza prin care cumparatorul pierde avansul dat, daca din cauza lui, nu se face vanzarea????
va spun eu, actiunea este sortita esecului. puteti sa inregistrati antecontractul unde doriti, deoarece in proces se vor administra probe care vor scoate in evidenta ca dvs nu ati mai dorit sa cumparati.
printre alte probe, aveti martori sau puteti raspunde la interogatoriu, credeti ca puteti sa nu declarati adevarul? atunci partea interesata va poate face plangere penala si sa va ceara daune.
dragii mei, uitati-va de 10 ori cand semnati ceva.

av.m.vasilescu



@vasilescu

Nu s-a pus problema ca nu am stiut ce semnez. Dar asa cum am spus si in primul post, am renuntat din motive personale la cateva zile dupa semnarea antecontractului.

Renuntarea s-a facut verbal. In acest caz, vanzatorul nu are nicio obligatie?
Nu s-a facut niciun act scris de renuntare, din punctul meu de vedere acest antecontract este valabil si in acest moment. Din punctul dvs. de vedere, nu?Ce sa inteleg? Ca din punctul dvs. de vedere, acest vanzator poate incheia oricate antecontracte pentru acelasi imobil?Considerati ca este legal?

Cand am renuntat, i-am sugerat vanzatorului sa-si opreasca din avans cat considera pentru cele 5 zile in care, sa zicem, i-am tinut "ocupat" imobilul, dar acesta a refuzat, sustinand ca-mi va inapoia intreaga suma.
Acum, eu nu am de unde sa stiu daca el imi spune ce vreau eu sa aud si ma tine sub aceasta promisiune a returnarii banilor, doar pentru ca eu sa nu fac presiuni, intre timp el poate vanzand altcuiva acest imobil.

Momentan, totul se desfasoara amiabil - el promite, eu trebuie sa-l cred, dar daca acest imobil s-a vandut sau se va vinde catre altcineva, nu e normal ca intai sa se rezilieze (in scris) antecontractul dintre mine si el?

Cu stima,
D.


Răspuns la discuția Antecontract
Multumesc pentru interventie.

Voi inregistra antecontractul in CF, poate asta il va determina pe vanzator sa priveasca din alt unghi situatia.
Discuție Antecontract
Buna ziua.
Am nevoie de un sfat in privinta unei probleme.
Pe 28 aprilie am incheiat un antecontract la notar pentru achizitia unei case in constructie. Avansul dat la semnarea antecontractului a fost de 5000 de euro. Termenul la care trebuia predata casa (la cheie) este de 1 iulie.

Din motive personale, la 5 zile dupa incheierea antecontractului, am renuntat la achizitie. Antecontractul este unul standard, prin care, in caz ca vanzatorul renunta, restituie dublul sumei primite ca avans, iar in cazul cumparatorului, acesta pierde suma data ca avans.
Legal, conform antecontractului, cumparatorul (eu) pierde avansul dat. In urma discutiilor avute cu vanzatorul, acesta m-a asigurat ca-mi va restitui suma in totalitate pana la 1 iulie. Pe aceasta data, conform antecontractului, ambele parti trebuia sa ne prezentam la notar pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare, asta in cazul in care casa ar fi fost predata conform conditiilor din antecontract.

Precizez ca in antecontract se stipuleaza ca la 30 de zile de la semnarea acestuia, se va incheia un act aditional in care se vor trece amanuntit detalii de finisaje (felul gresiei, faiantei, parchetul, etc).
Acest act nu s-a incheiat pe toata aceasta perioada.

La toate discutiile avute cu vanzatorul, am avut doar promisiuni de returnare a banilor si a invocat diverse motive prin care sa justifice de ce nu poate sa mi-i dea.

Astazi, 1 iulie, s-a ajuns la termenul final la care trebuia incheiat contractul de vanzare-cumparare.

In conditiile in care nu exista un document de reziliere prin acordul partilor si avand in vedere ca vanzatorul, conform antecontractului , nu si-a indeplinit sarcinile stipulate in acesta in termen, consider ca este dreptul meu de a incerca sa-mi recuperez banii pe cale legala.
Intrebari:
1. Ce sanse reale exista de a recupera banii pe cale legala?
2. Putea vanzatorul, pe toata aceasta perioada, sa incheie cu alta persoana, un alt antecontract pentru acelasi imobil?

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Cu stima,
Dan