avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate johnnydanut

Activitate johnnydanut

Răspuns la discuția Tva 5% locuinta 2022


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Cota TVA aplicabila este cea de la data livrarii bunului ( la data contractului autentic ) , adica cea din 2022.
Vi s-a facut vreo factura pana acum ?

Nu, doar contract la notar.
Buna ziua! In 2021 am semnat cu un dezvoltator un antecontract cu plata integrala (55000 euro) pentru un ap. Daca perfectarea vanzarii se face la finalizare in 2022, se aplica cota de tva 5% sau de 19% ? Daca nu se aplica 5% ce ar trebui sa fac, sa anulez antecontractul si sa platesc din nou, la finalizare Multumesc!
Ambii parinti mi-au decedat de curand si acum as vrea sa impart cu sora mea ce a ramas pe urma lor. Problema este ca tata era mostenitor in indiviziune dupa bunici pe o parte din terenuri iar pe casa si curte era mostenitor unic (si aici e o problema caci nu mai gasesc certificatul si nu stiu de unde-l pot scoate). Casa si terenul cu acte in regula (dar lipsa!!!) ar urma sa-mi revina mie si ar fi mai urgenta nevoie de acte pentru a renova casa si a ma muta acolo insa sora mea ar vrea sa aiba si ea acte mai curand pe terenul ei. Exista vreo posibilitate sa obtin eu acte pe casa si curte inainte de dezbaterea mostenirii si sa-i pot oferi si ei garantia ca ce am stabilit ramane litera de lege? Multumesc !
In mandatul trecut , consilierii locali din comuna mea au votat pretul lemnului de foc sub tarifele minime stabilite prin lege (din nestiinta secretarului care nu i-a avertizat ca exista niste tarife minime) si la un control al Curtii de conturi a imputat diferenta de pret consilierilor ce au votat asa ca acum au de dat fiecare cate 12000 ron . Intrebarea mea este , avand in vedere ca actualmente sunt si eu consilier , daca e normal ca eu ca si consilier fara studii juridice sunt obligat sa ma informez asupra tuturor legilor pentru a nu ajunge sa dau banii inapoi ? Din moment ce secretarul si prefectura si-au pus avizul de legalitate , eu de ce ar trebui sa raspund pentru o greseala avizata de altii care chiar au rolul de a preveni astfel de erori? In conditiile date , ma bate gandul sa-mi dau demisia caci pentru 90 lei pe luna nu merita sa studiez toata legislatia Romaniei pentru a putea vota in cunostinta de cauza.#-o
Buna ziua ! Mi-a fost propus sa candidez de consilier local la o primarie de tara si as vrea sa va intreb daca aceasta functie e incompatibila cu cea pe care o detin ,de presedinte la o asociatie a crescatorilor de animale ce are concesionate izlazurile de la primaria respectiva. Mentionez ca relatia asociatiei cu primaria se rezuma doar la plata unei redevente si a impozitului pe terenurile concesionate si in rest consiliul local nu are niciun fel de atributii de control asupra activitatii asociatiei care este independenta de primarie. Va multumesc si astept un raspuns sigur .
Răspuns la discuția Testament sau ce......?
Mai incerc o data. Dupa moartea mamei , tatal meu mosteneste 1/3 din teren , corect ? Atunci , tata are dreptul sa-mi vanda mie partea lui fara sa fie dezbatuta taxa de mostenire (tinand cont si ca acel teren care ma intereseaza este mostenit de la parintii lui ) ? Si inca o data mentionez , EU NU ATENTEZ LA REZERVA LEGALA A SURORII MELE (ba chiar doresc o suprafata mai mica decat mi se cuvine!!!) doar ca vreau ca acea suprafata ce-mi revine sa se stabileasca precis ca si coordonate fizice inca din timpul vietii tatalui. Si mai babeste as intreba daca exista o modalitate in care tatal sa legalizeze (fara drept de contestare) ca mie sa-mi ramana "dumbrava si ogorul" = 1.5ha iar sora mea sa mosteneasca "livada si poiana" = 2.5ha. Sau fiecare din aceste parcele trebuie despicate in bucatele si impartite procentual ?
Răspuns la discuția Testament sau ce......?
Cred ca nu m-am facut inteles. Tata are 4 ha in 3 locuri si eu doream ca mie sa-mi ramana (dupa dorinta lui ) doar o singura parcela de 1.5 ha si nu toate terenurile , ea urmand sa ramana cu restul de 2 parcele respectiv 2.5 ha. Cu alte cuvinte , nu ma intereseaza decat ca o dorinta a parintilor sa fie respectata de sora mea si dupa moarte si fiecare sa stie din timpul vietii parintelui care teren ii va reveni dupa moarte si nu o impartire procentuala. In principiu , eu vreau sa am o garantie ca daca voi face investitii in amenajare (cultivat pomi , ingradire etc.) dupa moarte tatalui meu nu ma voi trezi ca sora mea vrea jumatate din terenul meu cu toate imbunatatirile facute si eu sa fiu nevoit sa primesc in schimb din ce-i al ei in care n-a investit nimic.
Răspuns la discuția Testament sau ce......?
Pai mama a mostenit un singur teren de la parintii ei pe care l-a vandut sora mea inainte sa moara mama iar toate terenurile care mai sunt sunt mostenirea tatei de la parinti doar ca pentru restul nu a facut mostenirea pe puncte cu fratii lui. Practic , bunuri dobandite in timpul casniciei cu mama nu sunt decat casa , anexele si o mica padure. Dar fara act de vanzare nu-mi poate lasa mostenire acel teren? Printr-un testament , sa zicem , c-ar fi mai ieftin si elegant ;) nu s-ar putea ?
Buna seara ! De curand mama mea a decedat si a ramas doar tata. Inainte de moarte au stabilit ca un teren pe care e casa lor sa-mi revina mie iar altul (de fapt mai multe) sa-i revina surorii mele. Dupa moarte mamei , sora mea mi-a spus in fata ca face ceva pe decizia lor si ea vrea jumatate din tot . Tatal meu care traieste s-a suparat si vrea cu orice chip sa se respecte aceasta imparteala asa ca m-a pus sa caut solutii. Problema e ca nu am dezbatut mostenirea dupa mama iar in plus terenurile ce-i reveneau surorii mele nu sunt cu titlu de proprietate ci sunt parte a unei taxe de mostenire dupa bunica din parte tatalui impreuna cu urmasii fratilor lui. Doar terenul care-mi revenea mie este pe numele tatalui meu. Intrebarea mea este ce modalitate ar fi ca tata , ce inca mai traieste, sa poata sa ne lase legal aceste terenuri? Ar putea sa-mi faca act de vanzare pe acel teren in conditiile in care este mostenit de el de la parintii lui sau trebuie facuta mostenirea dupa mama? Se poate face un testament in care sa se specifice clar ce terenuri revin fiecaruia? Ca suprafata terenurile ce-i revin surorii mele sunt duble fata de al meu insa sunt mai inferioare calitativ. Curtea si casa sunt separate in registru de terenul meu dar in realitate sunt corp comun insa eu m-as multumi cu terenul din jur iar curtea si casa sa le impartim egal . Credeti ca exista vreo varianta de rezolvare ? Va multumesc din suflet !
Si totusi n-am inteles ,cine amendeaza pe badea Gheorghe care scoate vaca pe pasune de cum s-a luat zapada sau pe cel care intra cu tractorul pe izlaz si basculeaza o remorca de rumegus ???