avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate idecebalvs

Activitate idecebalvs

Sunt angajat in domeniul privat si as dori sa stiu daca pot fi obligat sa primesc salariul prin virament bancar sau nu.
Mentionez ca pana in prezent am primit banii cash.
La ultimul salariu mi s-a pus in vedere faptul ca trebuie sa completez o cerere de emitere card bancar la o anumita banca cu care angajatorul are contract, pentru a mi se vira salariul acolo. Cerere pe care nu am completat-o si mi s-a spus ca daca nu accept plata prin card, se considera abatere disciplinara, cum ca plata salariului la o banca agreata de angajator ar fi stipulata in CCM. Deocamdata eu nu am gasit acel paragraf, dar il mai caut.
Pana atunci, imi poate da si mie cineva un raspuns la a mea intrebare?
Am si eu o intrebare: Seful de echipa in lipsa managerului mi-a taiat o zi de munca, din punctul meu de vedere - nejustificat. Este legal?
Explicatii: Am iesit la pauza de masa fara a anunta celalalt sef de echipa ramas la locul de munca, dar am anuntat un coleg(mentionez ca exista doi sefi de echipa, iar primul era deja plecat in pauza de masa). La revenirea de la pauza de masa mi s-a transmis de catre seful de echipa ca trebuie sa ma schimb si sa plec acasa, ca oricum ziua respectiva nu mi se va ponta, lucru pe care nu l-am facut, ci am stat pana la sfarsitul programului si am pontat la iesirea din tura in mod normal.
Intrebarea este daca seful de echipa, care in lipsa managerului de raion preia atributiile acestuia poate dispune o astfel de sanctiune, respectiv taierea unei zile de lucru pentru acest motiv.