avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate intrebare1

Activitate intrebare1

Buna ziua,

Problema mea si raspunsul la ea cred ca intereseaza multe persoane aflate in aceasta situatie. Astept cu nerabdare raspunsul din partea dumneavoastra.
Momentan ma aflu in CCC pentru perioada de 1 an. Fetita intentionam sa o lasam cu mama care nu are inca varsta de pensionare.
Am ales urmatoarea varianta:
Mama isi va lua concediu fara plata 1 an, timp in care ii vom plati noi darile pentru a-i putea merge cartea de munca in continuare.
Va rog sa imi spuneti daca este posibil si ce trebuie facut pentru a putea plati.

De asemenea, va rog sa imi spuneti daca dvs considerati aceasta solutie ca fiind optima. Ne-am gandit la fel de fel de solutii si aceasta ni s-a parut cea mai ok.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si raspunsuri,
Buna ziua,

De curand am semnat un contract cu o noua companie. Acest contract cuprinde atat o clauza de mobilitate cat si una de neconcurenta.
Daca pentru clauza de neconcurenta lucrurile imi sunt clare in proportie de 90%, pentru cea de mobilitate nu prea.
Urmeaza sa imi desfasor activitatea la sediul clientului si la clauza de mobilitate imi este prevazuta o suma de X RON.
As dori sa imi spuneti daca aceasta suma ar trebui sa o primesc suplimentar fata de salariul net calculat din cel brut sau este inclusa in salariul brut?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc inca o data ca existati cu totii. Raspunsurile voastre mi-au fost de un real folos. M-ar interesa un avocat care se ocupa cu astfel de probleme. Daca se poate sa luam legatura pe privat.
Multumesc
Ok, multumesc inca o data.
Va rog, mai insist cu o intrebare: Angajatorul este obligat cumva sa imi prezinte actele efectuate la ITM pentru a imi demonstra ca este vorba de o desfiintare a postului reala? Se tot trage de noi sa ne dam noi demisia. Lucrul acesta nu il voi face bineinteles, insa imi poate demonstra cumva ca intr-adevar este nevoie de desfiintarea postului meu? V-am spus, motivul real este altul. Asta mi-au explicat si in acte 'o sa mi se desfiinteze postul'.
Buna ziua,
Va multumesc nespus pentru raspunsul prompt.
Parerea dvs ar fi ca ar trebui sa semnez si preavizul si concedierea. Am sa tin cont de ea daca spuneti ca nu am nici o sansa. Insa, vin cu adaugiri: pe acelasi post cu mine e aproape toata firma. Angajatorul nu poate justifica de ce eu decat prin motive puerile. Sunt f sigura ca nu imi va da nici macar salariul compensatoriu (am mai avut un caz identic in trecut). Cum ar trebui sa procedez? M-am gandit sa ii scriu un e-mail sau o cerere prin care ii cer sa imi confirme faptul ca imi va acorda acest salariu conform contractului colectiv de munca la nivel national. In cazul in care va refuza sa semneze se poate sa folosesc si acest argument la proces?
Multumesc
Buna ziua,
Nu mai are rost sa va spun ca desfiintarea postului este motivul cel mai des folosit de catre angajator. Sunt in aceasta situatie. As dori sa va intreb ce se poate intampla daca refuz sa semnez preavizul. Din cate am citi, il va trimite ptin posta. Daca nu il ridic?
Va intreb acestea deoarece mi s-au explicat care sunt motivele reale 'pe fata' ale viitoarei concedieri dar totusi in acte vom scrie ASA 'ca prietenii' ca mi se desfiinteaza postul. Am de gand sa merg departe cu ei dar... deocamdata, vreau sa stiu ce pot pati daca nu semnez preavizul si fac tot posibilul sa nu intru in posesia lui. Astept un raspuns cat se poate de repede.
Va multumesc ca existati!