avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate florinmantescu

Activitate florinmantescu

Buna ziua,

De 8 ani locuiesc si lucrez in Suedia, cu sotia si copilul de 7 ani, toti cetateni romani. Eu lucrez ca freelancer (cu contracte pe cateva luni) si aduc singurul venit. Din mai multe motive, in primul rand fiindu-mi greu sa-mi intretin familia, m-am hotarat sa ma intorc in tara, dar sotia refuza, desi nu are nici o sursa de venit in Suedia (ar putea face apel la ajutoare sociale, dar sunt relativ mici).
In tara avem propriul apartament, pot gasi joburi relativ usor, eu lucrand in IT si am si ajutorul familiei.
Ce pot face ca sa-mi aduc copilul in tara, cu sau fara divort ? Care ar fi cea mai buna cale de urmat si ce sanse am ?

Mentionez ca a nu lasa copilul sa iasa din Romania (cand venim toti trei intr-o vacanta) este considerat imediat rapire internationala de catre autoritatile suedeze (mi-au spus mai multi avocati de acolo).

Multumesc

Florin

@Avlil:
am uitat ceva, trebuie sa completez:
- inteleg ca probabil e cam greu ca acest caz sa fie considerat rapire
- totusi inteleg ca ambii parinti trebuie sa fie de acord cu stabilirea domiciliului copilului, deci daca sotia nu poate depune plangere pentru rapire, poate totusi pentru altceva (nu stiu exact ce, asta caut sa aflu)

Ma insel ?

Multumesc,
Florin
@Avlil: incerc sa inteleg ce spuneti: daca copilul este inregistrat (la Primarie) in tara X si tatal pleaca cu el in tara Y si nu-l mai lasa inapoi in tara X, iar mama nu e de acord cu asta, avem de-a face cu rapire sau nu ? Pareti a spune ca nu, dar mi se pare cam da, tot conform Conventiei de la Haga. Sper ca ma insel.
@Avlil: eu cred ca am fost foarte clar - parintii si copilul sunt toti 3 in Suedia.
Nu stiu daca se poate vorbi de rapire, dar imi este destul de clar ca ambii parinti trebuie sa decida domiciliul copilului - conform Conventiei de la Haga din 1980.
Si atunci, daca tatal pleaca cu copilul, mama poate totusi sa depuna plangere conform acestei conventii. Nu-i asa ?
@gi-jane2: multumesc pentru raspuns. Totusi, daca inteleg bine, pot face cerere de stabilire a domiciliului copilului in Romania printr-o procedura judecatoreasca. Asta dureaza, si pana sa se ia o hotarare, sotia poate sa depuna plangere pentru rapire internationala, nu-i asa ? Ce se intampla in acest caz ? Nu e cam ca dilema cu oul si gaina ?
Va rog, sa incercam sa nu deviem discutia.

Deci daca tatal face tot ce este necesar (cere la tribunal schimbarea domiciliului copilului, etc.), atunci o eventuala plangere a mamei in Suedia nu mai are sens ? Deci nu-l poate acuza pe tata de rapire ? Cum se solutioneaza totusi o eventuala plangere a sotiei in acest caz ?
Doamna Antoanela, multumesc pentru raspuns. Ce anume a fost respins de instante ? Cererea de stabilire a domiciliului copilului in Romania ?
Ce sa inteleg ? Ca statul prefera divortul ?
Mi-e greu sa cred ca se poate rezolva numai prin divort. In fond tatal doreste sa-si creasca copilul in Romania, pentru ca nu mai poate sta in Suedia. Tatal doreste unitatea familiei, lucru dorit si de mama, dar in alta tara. Prin urmare, de ce sa se ajunga la divort ?

Concret, cum se poate proceda ? Tatal, odata ajuns cu copilul in Romania, poate cere la tribunal schimbarea domiciliului copilului din Suedia in Romania ? Ce acte ar fi nevoie ? Mama ce poate face ?
Multumesc pentru raspunsuri.
Totusi situatia este absurda: adica tatal care isi intretine singur toata famila nu poate decide unde se stabileste impreuna cu copilul ? Pe mama nu o poate lega cu lanturi de el, ea e libera sa ramana unde vrea. Dar daca nu poate creste copilul pentru ca ea nu are venituri, cum poate mama argumenta o cerere de inapoiere a copilului ?

S-o luam altfel: sa presupunem ca mama face apel la autoritatile suedeze. Ce vor face acestea ? Nu trebuie s-o intrebe pe mama daca are cu ce intretine copilul ? Sau daca nu cumva e mai bine pentru copil in Romania ?
Inteleg. Dar daca totusi sotia nu are nici un venit in Suedia si deci nu poate creste copilul acolo ? Mai poate depune plangere ? Poate fi considerata serioasa o astfel de plangere ? Eu cred ca trebuie argumentata, gen uite de ce e bine sa stea copilul aici, etc.