avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate SCADBRASOV

Activitate SCADBRASOV

Răspuns la discuția Facturare utilitati la chiriasi
Sunt firma cu capital 100% de stat, iar departamentul contabilitate imi spune ca nu pot sa emit facturile pentru chiriasi pana nu primesc factura de la furnizorul de curent.
In contractul de inchiriere este specificat doar ca chiriasul are obligatia sa achite cheltuielile de intretinere lunara a spatiului.
Buna ziua
Sunt persoana juridica si am chiriasi, cu contract de inchiriere.
Daca nu am primit ( nu s-a emis ) factura de curent de mai multe luni,( se treneaza o lucrare de separare contorizare) exista o modalitate legala de a factura curentul consumat de chiriasi?
Va multumesc
Buna ziua
Referitor la contributia CASS a persoanelor fara venituri, cetatenii romani care lucreaza in strainatate-UE cu contract de munca legal, intra in aceasta categorie sau nu?
Va multumesc
Buna ziua,
Conform prevederilor noului cod fiscal care intra in vigoare in 2016, orice cetatean trebuie sa plateasca CASS, indiferent daca are sau nu venit, cu exceptiile prevazute de lege.
Unde se incadreaza cetatenii romani care lucreaza cu contract in afara tarii, in UE, unde platesc contributii conform legilor tarii respective.
Va multumesc
Buna ziua
In 2011 am adus o masina din Cehia, am inmatriculat-o in Romania si am platit taxa de prima inmatriculare.
Am castigat prin proces recuperarea taxei, dar restituirea se face in mai multi ani, o suma fixa platita o data pe an, pana acum am primit 2 plati.
Anul acesta (mai 2015) am cumparat o masina second, inmatriculatata de la inceput in Romania, anul primei inmatriculari 2005, masina la care eutrebuie sa platesc timbrul de mediu.
Exista o modalitate ca statul sa compenseze suma ramasa nerecuperata din taxa de prima inmatriculare cu timbrul de mediu? Ce ar trebui sa fac?
Multumesc de raspuns, mai am o nelamurire, cand se aplica termenul de prescriptie de doar 18 luni?
Buna ziua,
Urmare unui proces inceput in decembrie 2010, la data de 6 aprilie 2012, in urma mai multor recursuri inaintate de parata, am primit o hotarare irevocabila, prin care am castigat drepturi salariale pentru anii 2007, 2008, 2009.
Va rog sa imi spuneti pana la ce data pot sa initiez recuperarea drepturilor castigate prin executor judecatoresc.
Va multumesc
Am primit marfa de la o firma din Elvetia, cu factura emisa de firma elvetiana, dar cu vama facuta in UE de alta firma din Scotia.
Cum ma inregistrez cu receptia: extracomunitara( dupa furnizorul marfii) sau intracomunitara(dupa cel care a efectuat vama).
Multumesc