avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate dan71

Activitate dan71

Buna ziua.Sunt autorizat ca diriginte de santier; m-am inregistrat direct la Finante,nu mi-am facut PFA.Cineva mi-a solicitat sa-i fiu CQ(controlor de calitate in constructii; am si aceasta autorizatie) pt un santier.Intrebarea este daca imi trebuie PFA ca sa pot factura sau este suficient faptul ca sunt inregistrat la finante ca diriginte si pot factura de pe acelasi facturier!!
Va multumesc!
Buna ziua!Din noiembrie 2010 m-am inregistrat la finante ca diriginte de santier.Intrebarea mea este ce impozit tb. sa platesc in afara de 16%!Mentionez ca sunt si angajat cu carte de munca la o societate comerciala!
Va multumesc!!
Buna ziua! Un prieten mi-a spus ca anul acesta ISC a dat ordinul 154/2010 prin care dirigintia de santier a devenit profesie liberala!(o angajata de la registrul comertului mi-a confirmat acest lucru dar totusi eu nu sunt convins!!) Eu am citit ordinul dar nu am vazut nicaieri sa scrie acest lucru.Daca stie cineva sigur acest lucru va rog sa-mi spuneti si mie!Va multumesc anticipat!
Discuție Impozite-PFA
Buna ziua!
Sunt diriginte de santier si am PFA! Intrebarea este ce impozit trebuie sa platesc(catre ce institutii si ce cuantum)?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Sunt autorizat diriginte de santier.Un prieten mi-a spus ca nu trebuie neaparat sa am PFA ca sa activez ca diriginte,ci pot sa ma inregistrez direct la finante! Care este procedura pe care tb.s-o urmez si care sunt impozitele pe care tb. sa le platesc(catre cine si ce cuantum).Va multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția Termoizolatie
Multumesc pt sfat dar n-ati inteles aproape nimic din ce-am spus!
Discuție Termoizolatie
Vecina de la parter si-a termoizolat fatada blocului in dreptul ei cu polistiren.Eu stiu ca nu avea voie sa-si termoizoleze doar o parte din fatada blocului ci ar fi trebuit ca vecinii de pe toata coloana blocului sa termoizoleze fatada.La partea superioara a polistirenului a montat o tabla cu rol de streasina.Cand ploua se aude un zgomot infernal din cauza acestei table.Intrebarea este daca pot sa o reclam pe vecina la Primarie sau in alta parte pt.faptul ca si-a termoizolat fatada doar in dreptul ei?
Mentionez faptul ca nu a intrebat vecinii daca doresc sa-si termoizoleze fatada!
Buna ziua.L-am dat in judecata pe fostul patron la data de 16.07.2010, insa nu am primit pana acum citatie pt primul termen de judecata.Intrebarea este cat timp dureaza pt ca sa primesc citatia acasa?


Fostul patron mi-a ramas dator cu drepturi banesti in valoare de 20000ron.Vreau sa ma adresez instantei pt recuperarea banilor.Cum procedez?
Mentionez ca am plecat prin demisie de la fostul loc de munca pt ca de aprox 7luni fostul patron ma platea cand dorea si cat dorea!Pe de alta parte ma asigura ca ludrurile vor reintra in normal si sa nu plec de la el;asa se explica faptul ca am stat toata aceasta periada!
Răspuns la discuția Contributii angajator
Va multumesc foarte mult pt raspuns!