avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate vostinariu mihaela

Activitate vostinariu mihaela

Va multumesc pentru raspuns!

Din aceasta cauza de mai bine de 2 luni "ma lupt" cu comisia de evaluare a persoanelor cu handicap care nu doreste sa elibereze certificatul de incadrare in grad de handicap exclusiv pentru pensionare pe art. 59 din L 263/2010, ca in opinia lor nevazator nu este si persoana care are gradul accentuat de handicap, ci doar gradul grav.........
As dori daca cineva a mai intampinat asemenea cazuri sa-mi spuna cum s-au rezolvat.
Multumesc mult!
Buna ziua,
Multumesc pt. raspuns, de aici inteleg ca nu e reglementat gradul grav, accentuat sau mediu.
Deci ar trebui sa fie incadrata pe art 59 din L 263/2010? Nu?
Casa de pensii din Arad nu prea este de acord cu acest lucru ci doar pe art. 58 pe gradul accentuat.
Va multumesc inca o data.

Buna ziua,
Mama mea este in pensie de invaliditate gradul II, este si persoana cu handicap gradul accentuat cod 4- nevazator. In art 59 din L 263/2010 si art 44 din H nr. 257/2011 este prevazut ca "nevazatorii" beneficiaza pentru pensie limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul de cotizare.
Intrebarea mea este daca in denumirea "nevazatorii" este inclusa si persoana care are gradul accentuat la nevazatori.
Deoarece nicaieri nu gasesc sa fie precizat gradul.
Precizez ca restul conditiilor sunt indeplinite, handicapul este din nastere si stagiul de cotizare este mult peste limita, ea fiind nascuta din 1957, si are peste 25 de ani vechime.
Va multumesc.
Buna ziua,
Am credit la o banca si am primit scrisoare sa ma prezint dupa data de 06.09.2010 pentru actul aditional, am fost astazi si mi s-a spus ca nu este gata si sa revin dupa data de 19.09.2010. In cadrul contractului initial este prevazut un comision de risc de 0.35%, am inteles de la persoana de la credite persoane fizice, ca acest comision va fi "redenumit"si va fi comision de administrare cont ( nu este prevazut in contract acest comision de administrare), dar nu se va renunta la el, deci costurile creditului nu vor scadea in nici un caz! OUG 50/2010 a scos comisionul de risc si nu permite bancilor introducerea unor comisioane noi, atunci aceasta masura este legala?
Va multumesc!
buna ziua,
din cate stiu eu nu este permisa decat achizitionarea unui singur autoturism la 5 ani, si doar atunci cand este in proprietatea pers. cu handicap.
Mama mea, persoana cu handicap accentuat, nevazator, a achizitionat un autoturism nou, din Romania, de la ANAF i s-a comunicat ca nu este scutita de taxa pe poluare decat daca masina va fi modificata si daca si ea este posesoare de permis auto. Datorita faptului ca este nevazatoare ea nu poate obtine permis de conducere, iar logic masina nu ar avea rost sa fie adaptata "handicapului". Din cate stiu OUG 50/2008 a fost modificata prin L329/2009 iar in art 3. alin 2, litera b, nu se mai cere permis de conducere. ma puteti ajuta cu un raspuns? poate fi scutita de taxa pe poluare?
Multumesc mult.