avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Reaper

Activitate Reaper

Buna ziua,

Avand in vedere ca desfasuram activitati de realizare a softului la coamnda(servicii web de creare site-uri, magazine online etc.) si comercializare de produse pe internet, nu avem casa de marcat. Pentru persoanele juridice carora le presatam servicii web emitem factura cu chitanta iar pentru persoanele fizice catre care comercializam produse pe internet emitem factura pe care o punem in colet si coletul este livrat de curier care ridica de la client banii in regim ramburs si ii vireaza in contul nostru.
Acum mai exista situatia exceptionala in care un client persoana fizica insista sa ridice produsul personal direct de la noi. Cum putem face facturarea in aceasta situatie exceptionala avand in vedere ca nu avem casa de marcat? Putem emite factura si chitanta catre aceaste persoane fizice care insista sa ridice produsul personal de la noi, avand un temei legal? Mentionez ca aceasta situatie nu are caracter frecvent, sa spunem ca se poate intampla o data, de doua, de trei ori pe an.

Multumesc mult.
Salut,

Am fost implicat intr-un accident pe un drum national. Din cauza unei gropi am pierdut controlul masinii, masina a inceput sa serpuiasca pe sosea, la un moment dat s-a invartit pe soasea, probabil am intrat cu partea din fata pe contrasesns si am fost lovit de o alta masina care venea din sens opus.
Dupa accidentul in care am fost implicat a avut loc un alt accident care s-a produs din cauza aceleiasi gropi, dupa care groapa a fost astupata.

Care este demersul pe care trebuie sa il fac pt a-mi recupera daunele din partea celor care se ocupa de administraraea drumurilor nationale?

Multumesc!