avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate felicity2001ro

Activitate felicity2001ro

Buna ziua,
Ma intereseaza pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a dizolva de comun acord cu celalalt administrator-actionar o firma ce nu a functionat niciodata.
Unde merg, cu ce documente, cat ma costa si cat dureaza aceste proceduri.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția suspendare sau dizolvare SRL ?
mersi de raspuns
dar , daca voi depune situatii cu bilantul pe 0, mai platesc acel impozit forfetar ?
Buna ziua,
Sunt impreuna cu sotul meu asociati si administratori cu puteri egale la un SRL infiintat in dec 2006
Nu am avut activitate deloc, dar nici un contabil care sa ne indrume si am neglijat sa depunem bilant si balanta
Noi credeam ca daca nu avem activitate nu avem ce sa depunem.Si acum am vazut ca aparem la Reg.Com. cu bilanturile nedepuse pe 2006 si 2007.
Intrebarea este cum ar trebui sa inchidem firma astfel incat sa nu achitam acel impozit forfetar?
Dizolvarea de comun acord?
Suspendarea pe 3 ani, poate vom folosi firma pana la urma?
Sau am mai auzit o varianta ca daca nu depui bilanturile te dizolva automat?
Mai putem depune bilanturile pe 0 acum, ce amenda ar trebui platita?
In cazul in care e o varianta mai rapida si mai ieftina, imi puteti spune , va rog, si pasii respectivi?
Multumesc anticipat, si scuze de atatea intrebari

Răspuns la discuția probleme cu administratorul SC
dar cum pot sparge firma in 3, ea avand mijl fixe, imobile dar si datorii?
cum pot avea acces la actele contabile pt a descoperi daca totul a fost facut bine?
daca au fost luate decizii care au bagat firma in pierderi, cum pot trage la raspundere pe admin?
Buna ziua,
In aceasta societate sunt 3 asociati, 2 cu 25 % si unul cu 50 %, acesta din urma care este si administrator.
Noi, cei 2 asociati cu 25 procente nu avem cale de comunicare cu administratorul, care face doar ce vrea el, fara sa ne anunte nimic, vinde utilaje, face contracte fara sa ne informeze si fara sa dea explicatii.
Cum putem sa il obligam sa ne anunte deciziile si sa fim de acord cu ele?
De 2 ani nu stim nimic ce se intampla in firma, a luat firma cu profit si acum e pe pierdere .
Cum putem sa cerem expertizarea actelor contabile sa vedem ce s-a intamplat in firma?Cine plateste expertul si trebuie sa fim toti 3 de acord cu acesta?
Putem cere ,,spargerea,, firmei in 2 bucati, noi 2 asociati pe de-o parte si el pe alta?
Intrebari mai am, dar decurg din raspunsurile ce le voi primi
Va multumesc anticipat
multumesc, asa voi face
si pentru a intra efectiv in casa, desi nu mi se permite, ce fac mai departe?caci pana se rezolva in justitie, cred ca va dura.
da, sunt eu si sora mea.
am aflat acum ca actele casei fiind la mama nu le-a depus la notar si deci nu ar fi ca masa succesorala, desi eu tin minte ca la primarie am declarat ca este si acest bun .
ca si procente, noua ni s-a spus altceva: mama -jumatate, iar din cealalta jumatate, mama 2/8, eu 3/8 si sora 3/8
asa e?
cum putem sa facem sa demaram succesiunea la casa sau sa avem dreptul de a locui acolo?
multumesc,
hmmmmm......mama mea......
multumesc pt raspunsuri si pt promptitudine
Deci,daca sunt fiica defunctului, merg pur si simplu si intru in casa?
Cine hotaraste in ce camera am voie sa stau si cum ma pot apara in caz ca vrea sa ma dea afara?
multumesc,
Buna ziua,
Cum pot legal sa locuiesc intr-un imobil aflat pe lista de bunuri de masa succesorala dar care nu poate fi divizata acum datorita faptului ca imobilul nu corespunde cu planul de la arhitect ?Planul cadastral e corect , dar planul initial nu a fost respectat si notarul spune ca nu poate diviza acest imobil.
Exista vreo prevedere care , demonstrand ca sunt mostenitor , sa am acces la acest imobil pana la rezolvarea finala a succesiunii?
De ce unii dintre mostenitori pot folosi acest bun si altii nu?
Va multumesc,