avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare sau dizolvare SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare sau dizolvare SRL ?

Buna ziua,
Sunt impreuna cu sotul meu asociati si administratori cu puteri egale la un SRL infiintat in dec 2006
Nu am avut activitate deloc, dar nici un contabil care sa ne indrume si am neglijat sa depunem bilant si balanta
Noi credeam ca daca nu avem activitate nu avem ce sa depunem.Si acum am vazut ca aparem la Reg.Com. cu bilanturile nedepuse pe 2006 si 2007.
Intrebarea este cum ar trebui sa inchidem firma astfel incat sa nu achitam acel impozit forfetar?
Dizolvarea de comun acord?
Suspendarea pe 3 ani, poate vom folosi firma pana la urma?
Sau am mai auzit o varianta ca daca nu depui bilanturile te dizolva automat?
Mai putem depune bilanturile pe 0 acum, ce amenda ar trebui platita?
In cazul in care e o varianta mai rapida si mai ieftina, imi puteti spune , va rog, si pasii respectivi?
Multumesc anticipat, si scuze de atatea intrebari

Cel mai recent răspuns: 2AS , utilizator 11:54, 14 Mai 2009
da, trebuie sa depuneti bilant pe 0 si aveti nevoie de contabil pentru aceasta, cel putin pentru semnatura...;)
varianta cu suspendare pe 3 ani este buna daca doriti sa reveniti si sa faceti ceva prin acest srl.In legatura cu faptul ca te dizolva automat daca nu depui bilant, a fost valabila "figura" dar se pare ca de la 1.05.09 nu se mai tine cont de ea...:(
mersi de raspuns
dar , daca voi depune situatii cu bilantul pe 0, mai platesc acel impozit forfetar ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indiferent daca ati avut sau nu activitate trebuiau depuse la Adm financiara minim urmatoarele declaratii 100, 101, 300, bilant, chiar si pe 0!! nedepunerea lor inseamna amenzi
Daca o suspendati acum , platiti pentru luna mai un impozit forfetar de 183 lei
Taxe suspendare 300-400 lei + onorariu, taxe pe care trebuie sa le plati si la reluarea activitatii
Daca dizolvati/radiati societatea nu mai platiti impozitul forfetar
eu.ro.lex a scris:

...In legatura cu faptul ca te dizolva automat daca nu depui bilant, a fost valabila "figura" dar se pare ca de la 1.05.09 nu se mai tine cont de ea...:(


Nu se tine cont poate in ideea in care pana la radiere se plateste acel impozit forfeta.
Am si eu niste intrebari legate de suspendarea temporara a activitatii vis-a-vis de. inregistrarile in contabilitate?:
1. Ce se intampla cu activele (de ex. depozite in banca, provenind din incasarile din 2009) existente in firma la data suspendarii?
2. Ce fac cu telefoanele la care am abonament pe firma? Trebuie sa renunt pur si simplu la ele?
3. Cum se procedeaza cu amortizarea si cu impozitul pt.autoturismul firmei pe perioada suspendarii activitatii?

De asemenea, va rog frumos sa-mi indicati textul de lege unde scrie ca trebuie depuse declaratiile 100, 101, 300 si bilantul in perioada de suspendare a activitatii, ca sa-i arat si contabilului meu. care zice ca la Finante nu trebuie depusa decat o declaratie in termen de 60 zile dupa suspendarea inregistrata la ORC..
Ultima modificare: Joi, 14 Mai 2009
2AS, utilizator

Alte discuții în legătură

Suspendare activitate JENIFER JENIFER Daca in clasa 6 nu am decat cheltuieli cu amortizarea si in clasa 7 venituri din dobanzi de pe extrasul de la banca pot suspenda activitatea firmei pe 3 ani?Si ... (vezi toată discuția)
Impozitul forfetar steluta bz steluta bz In completarea intrebarii anterioare privind impozitul forfetar pentru firmele suspendate prin Camera de Comert, care sunt urmatorii pasi de facut pentru a ... (vezi toată discuția)
Lichidare microintreprindere...modalitati sine qua non aprov aprov Am o firma (microintreprindere) fara arierate care nu mai functioneaza din 2007. La acea vreme am disponibilizat personalul si mi-am platit toate obligatiile ... (vezi toată discuția)