avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate sira

Activitate sira

Multumesc, dar mai am o intrebare: cum trebuie sa procedez cu lacatul? Daca eu il tai sunt convinsa ca pune altul si ne jucam asa pana cand ?
Cu "garduletul"am inteles: ar fi o modificare ce necesita acordul vecinilor. Dar si aici intreb: acordul tuturor sau doar a 2/3 dintre ei ? Si exista o forma oficiala de acord sau este o hartie cu numele si semnaturile ?
Mai trebuie sa fac precizarea ca locatarii nu sunt organizati in asociatie de proprietari si desi sunt 8 apartamente sunt de fapt doar 5 proprietari.
Buna seara,
Sunt proprietara unui apartament la etajul 4 (ultimul) al unui bloc cu 8 apartamente.
Terasa blocului este construita pentru a fi circulata, accesul realizandu-se pe casa scarii exact ca si cum ar fi al 5-lea nivel si este prevazuta cu pereti de aprox 1.40m. Terasa de deasupra apartamentului meu a fost renovata (hidroizolatie si dalaj) in totalitate de mine pentru ca existau infiltratii pana la etajul 1. Nu am cerut bani de la vecini, dar familia ce locuieste sub noi a contribuit si ea. Suma a fost de 180 mil lei in anul 2010. In acea vara era necesara refacerea izolatiei si pe cealalta jumatate a terasei, corespunzatoare apartamentului de vis-a-vis. Vecinii de pe acel tronson nu au considerat insa necesar sau, mai bine zis, nu au vrut sa faca aceasta cheltuiala, acum existand infiltratii importante pe zona respectiva.
Problema mea este creata de un vecin (de la etajul 3) din zona cu infiltratii care nu imi da voie sa merg pe terasa pentru ca stric astfel terasa de deasupra lui. Eu am si un caine Golden retriever primit de copiii mei si care sta cate 10-15 minute pe zi, in compania mea sau a copiilor mei pe terasa. Acum a pus si un lacat ca sa nu mai deschida nimeni usa de pe bloc. Acest vecin face mereu reclamatii la politie, pe diferite motive. Intrebarea mea este cum sa procedez ca sa ies pe terasa si sa stau cu tot cu prieteni sau cu cainele meu ? M-am gandit sa fac un gardulet care sa separe cele 2 zone de terasa aferente celor 2 apartamente de pe palier. Ar fi legal ?
Va multumesc foarte mult.
Am un teren intre doua proprietati vecine. Masuratorile au fost facute inainte de achizitionarea terenului si erau deja amplasati stalpii pentru garduri. Acum doresc sa construiesc gard, respectand masuratorile existente. Unul dintre vecini considera ca masuratoarea nu este buna si doreste sa amplasez gardul asa incat mie mi se ingusteaza parcela. Aceasta hotarare a luat-o dupa ce in prealabil m-a ajutat sa incep lucrarile, sa sap santul si sa cofrez fundatia. Cum se procedeaza pentru o noua masuratoare cadastrala? Multumesc