avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate kica

Activitate kica

Răspuns la discuția Taiere Nuc
eu am plantat un nuc in curte, cred ca are vreo 25 de ani. acum s-a inaltat ca si-au ridicat vecinii vile si cauta soarele. e un copac sanatos. vecinul meu nu are in zona crengilor nimic construit, iar distanta dintre trunchi si gard este de 2 m. am discutat cu el ca nu doresc sa taie crengile dar m-am trezit cu doi vlajgani in curte care intrasera cu scarile la noi si deja pomul era casapit. avea doua brate principale din care dadusera crengile care se intindeau si la el. dar pentru ca nu putea sa stea pe crengile prea subtiri a taiat tot ce insemna creanga pe partea lui. insa eu am doi metri pina la gard si ei au taiat tot. cum il sanctionez eu pe nesimtit, ca nu e normal nici macar ca mi-a intrat in curte. eu am iesit intimplator afara desi puteam sa nu fiu deloc acasa. cum sa faci asa ceva si sa scapi nepedepsit?
am avut surpriza sa primesc un telefon de la un vecin , care si-a constuit casa in mod fraudulos incepind cu zona de granita, ca trebuie sa tund nucul pentru ca intra pe propietatea lui cu crengile. nucul e sanatos dar si-a intins crengile si s-a inaltat pentru ca vecinii au constuit vile in locul caselor si cauta lumina. am vorbit si i-am zis ca nu suntem de acord . ca nu supara pe nimeni nucul. e intr-o zona unde nu sunt constuctii.azi m-am trezit ca a intrat cu doua scari si doi baieti vinjosi si au taiat frumusel copacul in partea lui. defapt nu chiar in partea lui ca erau crengi subtiri si nu putea omul sa stea pe ele asa ca a taiat din bratul principal adica de la mine. ce pot sa fac? ca sincer asa imi doresc sa-l usture ce a facut. dupa ce ca el a construit casa unde nu avea voie , acum intra pe propietatea noastra si taie din copac. invatati-ma va rog ce sa fac!