avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate glukas

Activitate glukas

Răspuns la discuția Executare tert poprit
Dosarul este inca la avocat insa va citez sentinta:

"Pentru aceste motive in numele legii hotareste:
Admite cererea avand ca obiect validare poprire formulata de creditorul ......[...]
Valideaza poprirea infiintata in data de 14.10.2009 de catre Biroul Executorului ...., in cadrul dosarului de executare silita nr..... impotriva debitorului Popescu ... . pe conturile tertului poprit S.C. Firma SRL cu sediul in ...
Fara cheltuieli de judecata.
Definitiva.
Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare."
Pronuntata in sedinta publica in data de 25.02.2010.
Răspuns la discuția Executare tert poprit
Suma pe care am poprire acum este de cca. 50.000 RON, mult mai mare decat salariul angajatului. Nu am facut contestatie deoarece avocatul nostru mi-a spus ca nu putem obtine nimic. De aceea acum caut o alta opinie si, evident, un alt avocat. Probabil ca pentru suspendarea executarii va tb. sa platesc o cautiune de cca. 5.000 RON, de aceea sunt interesat de sansele de reusita ale contestatiei. Termenul a fost depasit si am poprire pe conturi de cca. 30 de zile. Deci, mai pot face ceva???? - in afara de a plati o datorie care nu exista!!!!
Răspuns la discuția Executare tert poprit
Partial corect. Eu am avut avocat angajat care a pierdut cauza la proces (este posibil????). De asemenea, am virat banii pe 3 luni inainte sa se blocheze conturile firmei ( cate un OP pe luna) si am trimis adrese corespunzatoare cu copii dupa OP la executor.
?????
Indiferent, daca nu este demonstrata o datorie a firmei catre angajat, cum e oare posibil in justitia romaneasca sa obtii o astfel de sentinta????? Eu, maine pot sa il dau afara pe angajat - raman sa ii platesc datoria? E absurd!
Constructiv (si nu in sensul "sunteti bun de plata"), mai e ceva de facut????
Răspuns la discuția Executare tert poprit
Firma nu este garant. Caut un jurist/avocat din Arad care sa se ocupe de aceasta problema, atunci. Daca cineva de pe acest forum este interesat, rog sa imi trimita un mesaj privat. Ms., Dna Mihaela.
Buna Ziua!
Sunt administratorul unei firme, tert poprit pe un dosar al unui angajat. Problema este ca m-am trezit cu conturile blocate pentru intraga suma datorata de angajat, desi eu am trimis adrese si copii dupa platile efectuate cf. legii (virament 1/3 din salariu).
Executorul judecatoresc are o sentinta cf. careia se indisponibilizeaza sumele datorate angajatului pe conturile firmei (tertului poprit). Chiar nu pot debloca nicicum conturile firmei (suma de plata este foarte mare)????