avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate raluflory

Activitate raluflory

Răspuns la discuția conciliere directa
din moment ce se prezinta la conciliere si mai mult mai si semneaza procesul verbal, e clar ca au fost convocati.
Răspuns la discuția INPPA
si eu sunt interesata de inppa. dar am inteles ca este un numar de locuri disponibile pt fiecare barou in parte. mai stiu ca este f importanta nota de admitere in barou. practic pe baza notei se face admiterea. mai mult nu stiu. si mi se pare si mie un pic cam ciudat... eu am si dat telefon acolo si mare lucru nu mi s-a spus. deci cred ca tre sa mergem personal acolo...
eu as vrea sa aud niste pareri de la persoanele care au absolvit institutul. sunt grele examenele, e mai greu examenul de definitivat, nustiu... pana la urma se merita sau nu se merita sa faci acest institut????:-/
Răspuns la discuția conciliere directa
eu deja riscul mi l-am asumat: am trimis concilierea prin fax.ce-o fi o fi. daca nu se prezinta la conciliere oricum tot eu sunt in avantaj.
acum sa va zic, nici cu scrisoare recomandata nu mai e asa sigur. si sa va spun si de ce.
am gasit zilele trecute in posta o scrisoare recomandata cu confirmare de primire. daca e recomandata nu trebuia ca eu sa semnez si totodata sa mi se inmaneze acea scrisoare? deci: cei care mi-au trimis-o primesc confirmarea de primire, iar eu f bine pot spune ca nu am primit nimic pt ca nu mi s-a inmanat nici o scrisoare si nici nu am semnat pt ea, nici eu si nici nimeni altcineva.
sticaciunile provin de la un singur vecin, adica doar de la cel de deasupra pt ca el nu este inundat ci doar un singur locatar, adica chiriasul in cauza.
Răspuns la discuția conciliere directa
mai oameni buni, voi vorbiti serios?
X-(
o societate comerciala inchiriaza un spatiu de la o persoana fizica pt a-si desfasura activitatea. folosinta spatiului este perturbata de vecinul de la etajul superior care in nenumarate randuri inunda spatiul inchiriat de catre societate. administratorul societatii s-a oferit de multe ori si a suportat cheltuielile intervenite pt reparatii, tocmai pt a nu mai exista probleme. dar acest lucru se intampla din ce in ce mai des, deteriorandu-se astfel tavanul. in acest caz administratorul doreste sa faca o actiune in justitie pt a se rezolva incidentele aparute.
intrebare: ce cai de adresare in instanta are chiriasul si ce ar trebui sa faca el? trebuie tras la raspundere si proprietarul?
multumesc anticipat.:-/
o societate comerciala inchiriaza un spatiu de la o persoana fizica pt a-si desfasura activitatea. folosinta spatiului este perturbata de vecinul de la etajul superior care in nenumarate randuri inunda spatiul inchiriat de catre societate. administratorul societatii s-a oferit de multe ori si a suportat cheltuielile intervenite pt reparatii, tocmai pt a nu mai exista probleme. dar acest lucru se intampla din ce in ce mai des, deteriorandu-se astfel tavanul. in acest caz administratorul doreste sa faca o actiune in justitie pt a se rezolva incidentele aparute.
intrebare: ce cai de adresare in instanta are chiriasul si ce ar trebui sa faca el? trebuie tras la raspundere si proprietarul?
multumesc anticipat.:-/
:-/am nevoie de un model orientativ de conciliere directa.eu, ca si creditor trebuie sa convoc debitorul, mai inainte de chemarea in justitie, la o conciliere directa.stiu ca prin aceasta trebuie sa imi sustin pretentiile si trebuie stabilita o data pt a se realiza concilierea. cum se face aceasta conciliere in scris? va multumesc anticipat.
am nevoie de un model orientativ de conciliere directa.eu, ca si creditor trebuie sa convoc debitorul, mai inainte de chemarea in justitie, la o conciliere directa.stiu ca prin aceasta trebuie sa imi sustin pretentiile si trebuie stabilita o data pt a se realiza concilierea. cum se face aceasta conciliere in scris? va multumesc anticipat.
eu am auzit ceva de suplinire de consimtamant. adica in cererea de divort, mama trebuie sa ceara atat incredintarea copilului cat si suplinirea de consimtamant. problema e ca toate astea dureaza foarte mult timp, poate chiar si un an, si deja mama nu si-a mai vazut copilul de vreo doi ani. chiar nu se poate face nimic mai ales ca acum nu ne mai trebuie pasaport ca sa trecem granita(cica)?
o alta problema ar fi faptul ca fetita sta momentan la bunica ei (mama tatalui) care e in tara. mama nu ar avea cum sa plece cu fetita pt ca nu i-ar da-o soacra sa.
oricum va multumesc pt raspunsuri.