avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate koty_eu

Activitate koty_eu

Multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua,

Sunt incadrat ca si persoana cu handicap in Gradul 2 si detin o firma, un SRL.

Doresc sa stiu daca sunt scutit sau nu de la plata impozivtului pe dividende.

Mentionez ca sunt si salariat la o alta firma.

Va multumesc frumos,
Constantin.
Asta ar fi cel mai probabil, sau poate cei de la notariat au gresit..

Multumescfrumos pentru raspuns.


[ ultimul mesaj, cel caruia i se raspunde, nu se citeaza integral ]
Buna ziua,

Am o intrebare legata de un antecontract promisiune vanzare-cumparare pentru o casa care se afla in constructie.

Am primit pe email de la dezvoltator antecontractul, completat cu toate informatiile necesare, in care scria suprafata totala a terenului, 220 mp.

Cand am ajuns la notar am semnat un antecontract identic in care erau trecuti 206 mp. Cand am revizuit contractul, din tot ce era scris acolo, numai la suprafata totala nu ne-am mai uitat. ( am vazut doar acum dupa 4 saptamani )

Acum este semnat acest antecontract si asta e ne asumam greseala. Intrebarea este ce putem face in aceasta situatie avand in vedere ca in emailul primit initial nu era mentionat nicaieri ca acesta ar fi un draft sau altceva care sa dea de inteles ca nu ar fi cel care urmam sa il semnam?

Va multumesc anticipat,
Costi.
Răspuns la discuția Intrebare despre codul muncii
Ea momentan a avut concediu medical 16 zile deja iar cu judecata ma refer la faptul ca ea o sa faca 3 absente nemotivate pentru ca nu este in stare sa mearga la munca. Cate zile de concediu medical poate sa isi ia?
O cunostiinta de a mea a intrat in depresie din cauza condiitilor stresante de la locul de munca. A luat concediu medical a si primit pastile pe reteta. Acum ea inca nu se simte bine si a luat decizia sa inceteze contractul de munca fara preaviz. Problema este ca ea a fost la locul de munca sa prezinte demisia la zi si ei nu au vrut sa o accepte. Data fiind starea ei au influentat-o si a refacut cererea de demisie cu preaviz (in momentul de fata ea nu este in stare sa lucreze deloc). Ei ii cer acuma sa vina la preaviz si daca nu o ameninta ca sa o dea in judecata si o sa o poarte prin tribunale. Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva si ce se intampla dupa ce face cele 3 absente nemotivate.
Răspuns la discuția Hartuire
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Hartuire
Ok si depun plangere la politie, dar ei ce o sa faca? Trebuie sa dovedim cumva ca ea a fost amenintata si inca este sau cum?
Discuție Hartuire
Prietena mea a fost amenintata cu moartea de catre iubitul unei colege de facultate, pentru ca este gelos. Individul a si bruscat-o pe prietena mea si tot tragea de ea sa "discute" in particular ca sa o ameninte sa nu mai aiba contact cu iubita lui (colega prietnei mele), care nici nu s-a mai intamplat dar el tot insista si o ameninta. Intrebarea mea este cum pot sa il fac pe acest individ sa stea departe de prietena mea.
Va multumesc.
As dori sa stiu care sunt obligatiile mele juridice daca nu am acte cu o persoana si se naste un copil. Sunt obligat sa platesc pensie alimentara sau ce se poate intampla?
Ma scuzati daca este intrebarea deplasata dar nu am gasit pe internet raspunsul care il cautam.
Va multumesc anticipat