avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate vernica

Activitate vernica

Buna ziua,

Care este procentul de dobanda care trebuie calculat in cazul unui contract de imprumut in euro intre doua persoane fizice incheiat in ianuarie 2011, in care se specifica faptul ca daca nu se restituie suma imprumutata la scadenta (02.01.2012), se va plati dobanda legala majorata cu 50% de la data scadentei pana la data ultimului act de executare silita?
La calculul dobanzii se va lua in considerare dobanda legala valabila la data semnarii contractului care era 6.25% majorata cu 50% adica 9.13%, sau se va calcula pe perioade in functie de nivelul dobanzii legale publicata de BNR ?
Care este legea aplicabila in cazul acestui contract, cea in vigoare la data semnarii (ordonanta 9/2000) sau cea in vigoare la data calcularii dobanzilor (ordonanta 13/2011)?
In acelasi contract se spune ca dobanda se va capitaliza pentru dobanzile cumulate dupa un an, este corect sa se capitalizeze pe baza acestui contract sau trebuia incheiata o conventie speciala, nu inteleg exact ce vrea sa spuna legea prin urmatorul text :
” Dobânda se va calcula numai asupra cuantumului sumei împrumutate.
Cu toate acestea, dobânzile se pot capitaliza şi pot produce dobânzi în temeiul unei convenţii speciale încheiate în acest sens, după scadenţa lor, dar numai pentru dobânzi datorate pe cel puţin un an. ’’



Buna ziua,

O firma neplatitoare de TVA care presteaza servicii pe internet pentru firme din comunitate trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA si in Registrul operatorilor intracomunitari?
Nu stiu daca beneficiarii sunt sau nu platitori de TVA.

Va multumesc!
Buna ziua,

Am achizitionat un autoturism inmatriculat prima data in Romania in anul 2005. In anul 2007 a fost vandut si inmatriculat de al doilea proprietar, in 2008 a fost inmatriculat de al 3-lea proprietar.
In 2013 am achizitionat acest autoturism si urmeaza sa-l inmatriculez. Am sunat la AFP de care apartin sa vad daca trebuie sa platesc taxa de poluare sau nu, si raspunsul a fost negativ, pe motiv ca taxa a fost platita de cel care a inmatriculat masina in 2007 si ca trebuie sa merg la AFP pentru a primi o adeverinta din care sa rezulte ca nu s-a cerut restituirea taxei de prima inmatriculare.
Cand am ajuns la AFP cu cererea pentru eliberarea adeverintei mai sus mentionate mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa de poluare pe motiv ca in 2007 nu se platea aceasta taxa decat pentru autoturismele second hand aduse din afara Romaniei.
Am sunat si la un alt sector la asistenta contribuabili si acolo am primit acelasi raspuns telefonic, nu trebuie sa platesc.
Fostul proprietar, cel care a inmatriculat autoturismul in 2008 a spus ca nu a platit aceasta taxa, dar din pacate nu pot sa iau legatura cu cel care a inmatriculat autoturismul in 2007 sa aflu daca a platit aceasta taxa sau nu.
Stie cineva daca in 2007 se platea intradevar numai pentru autoturismele second hand aduse din afara Romaniei, aflate la prima inmatriculare sau se platea pentru toate autoturismele?
Va multumesc anticipat?
Va rog sa ma ajutati cu calculul indemnizatiei de crestere copil intrucat suma lunara calculata de mine este cu 170 lei mai mare decat cea care a fost calculata de Directia Muncii si cei de acolo spun ca programul lor calculeaza corect.
As dori o parere neutra pentru ca nu stiu daca imi scapa ceva.

Venit net din salarii oct 2010 - sept 2011: 23.552 ron
Venit net din activitati independente ian - sept 2011: 16548

Va multumesc anticipat!
stiti cumva daca este un termen de publicare, eu am dat anuntul pe 1 iunie, sper sa nu fi depasit vreun termen...
Discuție fond mediu
Avem un import din China de jucarii pentru copii. Stiu ca in ceea ce priveste fondul de mediu trebuie sa depunem declaratia lunara in care declaram cantitatea de ambalaje introduse pe piata nationala. Avand in vedere ca avem un contract cu o firma pentru colectarea deseurilor (careia ii emitem factura), vom declara in declaratia de mediu ca intreaga cantitate a fost valorificata prin reciclare, iar la sfarsitul anului nu mai avem obligatia sa platim acea contributie de 2 lei/kg de ambalaj, este corect? Mai avem si alte obligatii declarative sau de plata la mediu?
Buna ziua,

Conducerea firmei pentru care lucrez a hotarat acordarea cu ocazia zilei de 1 iunie cadouri copiilor salariatilor din depozitul propriu (fiind distribuitor de produse pentru copii). Care sunt documentele justificative care trebuie sa stea la baza inregistrarilor in contabilitate si care sunt inregistrarile contabile de scadere din gestiune. Trebuie sa se intocmeasca o autofactura pentru colectarea tva? Sau cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?

Va multumesc!
Buna ziua,

Care sunt inregistrarile contabile pentru tranzactiile pe piata FOREX?


Va multumesc!
Buna ziua,

Am preluat de anul acesta contabilitatea unei firme, bilantul contabil nu a fost intocmit de fostul contabi sef si va trebui sa-l intocmesc eu. Am trecut la intocmit "persoane fizice autorizate membre CECCAR", dar nu stiu ce stampila trebuie sa utilizez in aceasta situatie, cea de la CECCAR sau cea de PFA.

Va multumesc!
Buna ziua,

Realizez venituri si din salarii si din activitati independente. Am citit in lege ca la calculul indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului se cumuleaza veniturile.Venitul net lunar din salariu este 2000. Ma intereseaza care este baza de calcul avand in vedere ca pentru activitatea independenta am depus pentru anul 2011 o declaratie de venit estimat pentru suma de 7000 brut si platesc un impozit de 280 lei pe trimestru, dar am realizat pe 2011 un venit real de 16000 lei. Pe baza caror documente se calculeaza venitul din activitati independente?
M-ar interesa si actul normativ in care pot gasi acest calcul.

Va multumesc anticipat!