avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate krysy

Activitate krysy

buna ziua ! am 3 copii si as dori uneia dintre fice sa nu ii las nimic mostenire pt ca s`a combinat cu un coate goale si abia asteapta sa mosteneasca ceva ..pt ca are ce .. .. as vrea daca se poate sa ii las nepotului care are acum 10 ani .. fara ca ea sa aibe nici`un drept ..ce ar trebui sa fac ? deocamdata ea nu este casatorita cu acel individ ..traiesc in concubinaj de 3-4 ani ..se face vreun act legal la notar sau cum sa procedez .. succesiunea dupa ce eu si sotul nu vom mai fi sa se faca intre ceilalti 2 copii si nepot ?
buna seara ! detin un contract pt internet si televiziune de la romtelekom , dar luna trecuta mi`am schimbat domiciliul si am vrut sa`mi transfer serviciile la noua locuinta ... dar au invocat ei un motiv ca nu se poate face transfer , si trebuie sa`mi fac un nou abonament.. am acceptat dar cand a venit tehnicianul pt instalare, nu a putut sa`mi instaleze decat daca imi tragea alte fire ... mobila gaurita , tras firul pe langa pragul usii ca sa ajunga la priza si etc .. normal ca nu am acceptat pt ca apartamentul este mobilat zugravit si nu vreau sa stau cu fire trase sa se vada prin casa ...vechiul propietar avea internet si tv de la UPC si avea instalatie facuta nu se vedea nici`un fir prin casa si nici mobila gaurita .. din acest motiv am refuzat instalarea si am spus ca imi mut serviciile findca eu stiam ca abonamentul avea perioada contractuala expirata .. am vb la tel cu cineva din centrala si mi`a spus ca nici`o prb daca refuz ... dar ca trebuie sa le predau ,.. routerul , telefonul si 2 carduri ci+

astazi cand am sunat sa intreb cum procedez mi`au spus ca eu am contract pana in august 2020 findca in luna august 2018 am luat inca un card ci+ .. dar mie cand am luat cardul nu mi`a spus nimeni ca pt un card mi se prelungeste contractul pe 2 ani , si mi`au spus ca daca reziliez prematur serviciile trebuie sa platesc taxa pana in 2020.. desi eu refuz pt ca ei nu pot sa`mi instaleze fara sa`mi distruga ceva in casa ... intrebarea mea este .. sunt obligata sa platesc daca eu refuz din vina lor ? mi`au spus ca abia peste 30 de zile cineva imi va analiza cererea de reziliere ..deci eu ce fac atata timp fara tv si internet ? va rog daca e cineva mai in tema cum este cu abonamentele acestea sa`mi raspunda si mie .. va multumesc !
Discuție Fond rulment
buna seara ! este normal ca sa se ceara fond rulment in fiecare luna ? eu stiu ca fondul de rulment reprezinta suma dintr`o luna mai plina din an ..cand intretinerea este mai mare .daca npropietarul plateste o suma de bani si nu are restante la intretinere este obligat sa plateasca lunar ? mai ales ca nu se da nici chitanta separat .
Răspuns la discuția cum pot sa vand un teren
va multumesc pt raspuns !
buna ziua ! acum 5 ani am mostenit un teren impreuna cu o verisoara ..am facut la vremea respectiva actele de succesiune si de mai bine de 3 ani eu nu mai stiu nimic de ea ... am gasit un cumparator si nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa il pot vinde .. ea banuiesc ca este plecata din tara
toate actele sunt la mine .. doar ca este nevoie si de semnatura ei .
Răspuns la discuția Obtinera copilului
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


Felicia popovici a scris:

Nu vreau sa pierd copilul. Va devi eu l am crescut el nu lucreaza eu lucrez

pai si cum adica nu va lasa sa iesiti din casa daca spuneti ca lucrati ? ce lucrati ? videochat la domiciliu sau ce? de nu puteti iesi din casa ?
Răspuns la discuția cheltuieli judecata
as vrea sa vad si eu un tata sau o mama condamnati ca nu au platit pensie alimentara copilului :))))))))))))))))
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
in aceeasi situatie sunt si eu... si daca munceste la negru ... si nici nu are nimic pe numele lui degeaba ma adresez unui judecator ... platesc niste bani degeaba si in instanta avocatului..si executorului ca legea spune ca nu e rea credinta dar daca nu are venituri de unde sa plateasca ... desi munceste la negru ..dar nu stiu exact unde ... daca ar fi niste legi gandite de niste pers mai destepte nu ar mai fi atatea cazuri de neplata pensiei de intretinere.. o condamnare de cateva luni.. o amenda catre stat .. ca si asa e nevoie de bani la buget,.. etc
Răspuns la discuția Obligațiile mamei
Domnule
When am si specificat ca daca este imobilizat la pat ca si`a rupt un picior , sau este bolnav si nu se poate deplasa atunci este de inteles sa i se duca copii sa`i vada ... dar daca i`a fost suspendat carnetul nu mi se pare ca ar fi motiv sa`i duca copii la nas.. poate ca nici doamna nu are cu ce sa , se deplaseze .. asa ca nu sunt ambitii prostesti... nu sunt de acord cu faptul ca il ameninta ca nu isi mai vede copii daca nu face numai ce vrea ea ...ca nu sunt numai copii ei...mai ales ca a si spus ca macar pensia de intretinere i se da .. .. mie nu mi`a dat decat de 3-4 ori pensia in 7 ani si tot nu i`am interzis sa isi vada copilul .. ...numai ca nu se prea oboseste sa ceara acest lucru ..
Răspuns la discuția Obligațiile mamei
da.. ea procedeaza corect .. daca el vrea sa vada copii sa vina sa ii vada ... sau sa ii ia la el daca doreste ... cum adica sa`i duca ea la el ? el este imobilizat la pat ? ca asa se intelege ca ii este greu si nu are cum sa , se deplaseze