avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate adela05

Activitate adela05

Martorul intr-un proces civil poate solicita sa fie audiat prin comisie rogatorie?
Mai ales avand in vedere contextul pandemic si ca distanta este de la Arad la Constanta.
In ce conditii se acorda suport cu experienta similara la licitatiile publice?
Daca societatea X nu participa in nici o calitate la o licitatie, dar i se solicita suport pentru experienta similara de catre societatea Y care participa singura la licitatie, se poate acorda acest suport? Si in baza carui document? Multumesc
E adevarat ca exista o directiva europeana care le permite producatorilor de piese sa foloseasac si piese reconditonate?
Este obligatorie constituirea asociatiei de locatari?
La SA este obligatorie AGA anuala de aprobare buget?
Buna ziua! Am urmatoarea situatie: societate cu sediul in Bucuresti presteaza servicii catre o societate din alt oras, in baza unui ctr de prestari servicii. La sediul clientului, unde se presteaza activitatiile, societ. din Buc a dus un container pentru a-si depozita piesele de schimb necesare prestarii serviciilor. Trebuie declarat punct de lucru la Registrul Comertului? Containerul se poate declara la admin financiara fara sa existe pc de lucru?
Din momentul primirii deciziei de pensionare de la casa de pensii, in cât timp trebuie sa anunț angajatorul?
Care este sanctiunea daca un SA nu are sedinte ale consiliului de administratie la fiecare 3 luni, asa cum prevede legea 31?
Imi este putin neclar, deoarece prevederile referitoare la ROI din Codul Fiscal au fost abrogate.

POPA GHEORGHE a scris:

Da.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_438...

Nu stiu daca mai exista ROI. Daca am un SA inregistrat in ROI si s-au schimbat administratorii, se mai fac procedurile de inregistrare a modificarilor in ROI?