avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate C.Geta

Activitate C.Geta

buna seara
am cateva nelamuriri si va cer ajutorul!
m-am angajat in 1 septembrie 2012 la o sc
in 24 septembrie 2013 am nascut
intrucat tatal renunta la luna pe care ar trebui sa beneficieze de ccc trebuie sa ma reintorc la serviciu
am discutat cu patronul si am cazut de comun acord sa imi inceteze cm cu art de somaj
insa am unele nelamuriri.stiu ca trebuie sa lucrez minim o zi pentru a putea beneficia de indemn de somaj.asadar.daca copilul este nascut in 24 cm trebuie sa isi inceteze suspendarea in 23 sau in 24 august?si o zi dupa ar trebui sa inceteze,nu?
-ce fel de adeverinte si acte trebuie sa imi emita angajatorul pentru a beneficia de indemnizatie de somaj?as vrea sa nu am surprize.sa imi inceteze ctr cu o zi mai devreme si sa nu pot lua indemnizatie.
imi trebuie adeverinta pentru veniturile realizate din 2012-2013 pana sa intru in ccc?
care e perioada de timp in care pot beneficia de somaj?am 12 ani vechime...cumulat,nu neintrerupt
va multumesc mult
o seara placuta
Discuție Nedumerire CCC
Am optat ptr ccc ptr 2 ani.
Vreau sa renunt si sa intre tatal in ccc
Copilul e nascut in 24 sept 2013
Vreau sa intre tatal in ccc incepand cu 25 sept 2014
Ce adev imi treb? Ptr sept 2012- sept 2013
Sau sept 2013- sept 2014?
Răspuns la discuția cum intra tatal in ccc?
Adica putem face cererea mai repede?
Noi am depus actele la dir de asist sociala cand am intrat in ccc nu la primarie
Facem cererea dar adeverintele pot fi depuse doar dupa 24 sept k angajatorul nu ne elibereaza acum adev
Pentru ce an fiscal depunem adev de venit? Copilul e nascut in 2013
Tatal vrea sa intre in ccc.copilul are 11 luni.am optat pentruccc pana la implinirea varstei de 2 ani.in sept am vrea sa depunem actele ca tati sa intre in ccc pana implineste copilul 2 ani.ce acte ar trebui sa depunem la dosar si cam cat ar dura ?
Buna ziua
Am avut suspendat permisul de conducere,am dat examenul 13-15
Acum vreau sa imi recuperez permisul
Trebuie sa platesc neaparat amenda?
Multumesc
Răspuns la discuția Depunere permis
Cand am contestat pv ne-a fost eliberat un certif de grefa .a fost necesar ptr a ne da permisul pana la solutionarea Contestatiei.acum e necesar alt certificat de grefa?
Discuție Depunere permis
Buna ziua.am depus o contestatie la un pv si s-a dat hotararea definitiva .am pierdut si inca nu a venit acasa hotararea judecatoreasca.
Putem depune permisul inainte de primirea deciziei acasa?
Ce acte trebuiesc ptr a depune permisul?
Si toate drepturile banesti trebuiesc inmanate la data incetarii cim mai putin garantiile care trebuiesc date in maxim 10 zile de la incetarea cim?
Unde trebuie sa ma adresez daca nu imi sunt acordate?
In cazul garantiei mai are 800 lei de plata ptr un prejudiciu la masina de serviciu.dar are garantii cam de 6000 lei.deci sa inteleg ca ei at trebui in 10 zile dupa terminarea preavizului sa ii dea 5200 lei.ptr ca nu au nici un contract cu cec ptr carnete.ar trebui o disp de plata ptr garantii si platit co.astea odata ci nota de luchidare si cu salariul ptr luna martie la sf lui martie sau in mai cand sustin domnii patroni?
Buna ziua
In urma cu cateva zile angajatorul mi-a cerut sa semnez un bo in alb ca garantie ca nu aduc prejudicii firmei.
Lucrez ca agent de vanzari si am refuzat sa semnez
Mi- au cerut demisia si sunt de acord cu ea
Insa intampin ceva pb
1.nu stiu daca cele 20 zile de preaviz sunt zile calendaristice
2.am bani opriti din salariu ca garantie.de 3 ani ne- a oprit lunar o suma .eu stiam ca trebuie sa imi fie returnata odata cu nota de lichidare si cu celelalte drepturi banesti.dansii sustin ca nu..ca se vireaza in contul de salarii dar in luna mai(ei imi depun demisia in 303)
Eu stiam ca la garantii trebuiesc aplicate si cateva procente dobanda insa dansii nu vor asta
3.am in 3 ani si 4 luni doar 20 zile concediu de odihna efectuat.am cerut bani insa...au spus ca nu e posibil asa ceva
Va rog sa ma indrumati cr pot face in situatiile de mai sus
Multimesc.toaye cele bune