avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate d_cristina23

Activitate d_cristina23

Buna ziua,

Sunt angajat Mapn. In luna august am fost trecut in concediu in Constanta, dar in final am hotarat sa merg in zona Arges, Dambovicioara. Pot deconta factura de cazare avand in vedere ca nu este in judetul in care am fost trecut in concediu. Multumesc. As avea nevoie si de o baza legala.
Buna ziua,

Lucrez la o fundatie care se ocupa de protectia mediului. In una din padurile detinute de fundatie se doreste taierea unor arbori si replantarea altora care corespund tipului de padure. Arborii taiati se doresc a fi vanduti. Intrunim toate conditiile penntru taiere, suntem arondati si unui OCOL, dar as vrea sa stiu cum putem face vanzarea acestor arbori. Ce conditii sunt?

Multumesc mult.
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua,

Am lucrat la o societate la o societate timp de 6 ani de unde am plecat mai mult sau mai putin benevol cu acordul partilor. Dupa cateva saptamini mi-am gasit un nou loc de munca in care mi s-a incheiat contract pe perioada determinata de o luna. Dupa expirarea perioadei nu mi s-a mai prelungit contractul. Am dreptul la indemnizatie de somaj daca am avut perioada de intrerupere de cateva saptamini si de la celalalt loc de munca am plecat cu acordul partilor?

Multumesc.
Buna ziua,

fratele meu are 36 de ani si nu a lucrat niciodata. beneficiaza de pensie de handicap. Conform legii 37 poate beneficia de pensie de invaliditate? Care este procedura?

multumesc.
Avem contract cu o firma din ue care ne inchiriaza remorci pentru transport international de marfuri. Noi prestam pentru aceasta firma servicii de transport. In contract se prevede compensarea facturilor emise de noi pentru transport cu cele emise de ei ptr inchiriere. Se poate face aceasta compensare? Este nevoi de ordin de compensare sau pe ce baza putem face compnsarea? Este suficient contractul?
Multumesc.
Daca sunt angajat la o firma ca si contabil-sef dar nu sunt membru ceccar pot semna bilantul la intocmit?
Răspuns la discuția Demisie
Da, ideea a fost tocmai de a mi se aproba incetarea contractului cu renuntarea la o parte din preaviz. La asta m-am referit "cu acordul partilor". Am depus cererea in 25.10 cu rugamintea de a pleca cu data de 03.11.
Discuție Demisie
Buna ziua,

vineri 25.10.2013 am facut cerere de demisie cu acordul partilor incepind cu data de 03.11.2013. Nu am primit inca nici un raspuns. In cat timp sunt obligati sa-mi dea un raspuns.

MULTUMESC
Buna ziua,

As avea nevoie de o monografie contabila pentru o firma care are obiect de activitate transport international de marfuri. Ce ar trebui sa stiu legat de tva, diurne?
as vrea cat de multe informatii imi puteti da legat de acest subiect.

Multumesc.
Multumesc.