Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Drept de semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Drept de semnare bilant

Daca sunt angajat la o firma ca si contabil-sef dar nu sunt membru ceccar pot semna bilantul la intocmit?
Potrivit art.28 alin.(10) din Legea contabilitatii nr.82/1991,actualizata,situatiile financiare anuale(care includ si bilantul)si raportarilr contabile se semneaza de catre directorul economic,contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie.
Atentie insa,conform art.10 alin.(2) din aceeasi lege persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea,trebuie sa aiba studii economice superioare.