avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate amalia2009

Activitate amalia2009

As vrea sa stiu ce autoritate din Romania poate verifica corectitudinea graficelor emise de banca atunci cand se face rambursarea anticipata partiala. Banca azi face intr-un fel si maine intr-alt fel iar raspunsul lor standard este ca sistemul este cel care calculeaza singur totul, ceea ce nu ma multumeste absolut deloc. Multumesc.
Am urmatoarea problema : am avut un contract RDS la o anumita adresa, iar ulterior dupa ce m-am mutat, cei de la RDS nu au mutat serviciile la noua adresa deoarece atunci nu aveau infrastructura in zona, dar nici nu au vrut sa reziliem contractul fara plata unei tablete oferita pentru fidelitate (in contract se stipula ca in cazul in care doream rezilierea, clientul trebuia sa plateasca tableta). Eu am refuzat acest lucru pentru ca nu voiam sa reziliez contractul, nu era vina mea ca ei nu voiau sa instaleze infrastructura iar eu doream serviciile lor ; intre timp au mai emis doua facturi, desi le-am spus ca nu mai locuiesc la adresa unde sunt instalate serviciile si le-am dus si adeverinta de la fosta asociatie de proprietari, iar acum au reziliat contractul si l-au dat unei firme de recuperari care ameninta cu judecata in caz de neplata. Ce as putea sa fac in acest caz cand e clar ca rds doreste niste bani pe nedrept, pe care nu am de gand sa-i platesc pentru ca nu e corect.
Am urmatoarea problema : mi-am depus demisia fara a cere un numar de inregistrare, iar ulterior angajatorul a sustinut faptul ca el nu a primit nimic, nici demisia, nici echipamentul de lucru si nici datele din cartela tahografica, ei nedandu-mi la semnat nici un proces de predare-primire acum la sfarsit. Intre timp, am mers acasa, fiind in pauza la domiciliu (eu fiind sofer de camion si lucrand in strainatate aproximativ 3 luni), iar dupa vre-o luna de zile cand le-am cerut actele de inchidere a contractului mi s-a spus ca este suspendat contractul pe motive de absente nemotivate si ca va fi incetat ulterior pe motive disciplinare. Chiar daca eu le-am explicat ca am depus demisia si le-am dat toate detaliile, nu au vrut sa auda de asa ceva, dar culmea este ca nici nu m-au sunat in timpul cat am fost acasa sa vada de ce nu vin la lucru. Ce as putea sa fac in acest caz ca sa nu am CIM incheiat disciplinar deoarece nu este conform cu realitatea si angajatorul in mod voit mi-a ,,pierdut,, demisia?
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Am si eu cateva intrebari referitoare la aceasta procedura de cesiune :
1. Cine trebuie sa semneze cerea de depunere acte la registrul comertului, administratorul sau asociatul care iese? (si ce casuta trebuie bifata acolo, nu am vazut nimic legat de cesiune
2. Decizia asociatului unic, este suficient sa fie semnata de partile implicate sau mai trebuie autentificata la notar?
3. Daca administratorul va prelua din partile sociale, mai este necesar, in etapa a doua specimen de semnatura, declaratie de asociat si declaratie de cetatean strain (in cazul meu), avand in vedere ca le-a facut o data, la infiintarea societatii?
4. Un asociat unic la o firma poate prelua 99% dintr-o alta firma, ambele SRL-uri?
5. Contractul de cesiune trebuie obligatoriu facut la notar/consilier juridic etc?
Buna ziua,

Dupa realizarea cesiunii, la ce institutii este obligatoriu de mers pentru actualizarea datelor firmei (Finante, banci etc)? Precizez ca administratorul a ramas acelasi.

Multumesc!
Răspuns la discuția Ce se include in bilant?
Are cineva va rog vre-un model de dispozitie interna pentru inregistrarea de cheltuieli in avans?


Răspuns la discuția Ce se include in bilant?
Multumesc foarte mult pentru informatii ; acum sunt lamurita.
Răspuns la discuția cont 471
Are cineva va rog vre-un model de dispozitie interna pentru inregistrarea de cheltuieli in avans?
Poate fi inclusa, in bilantul de pe 2010, o factura din 1 ianuarie 2011 pentru o vanzare efectuata in 2010 (pentru care nu s-a primit nici avans)?
Cheltuielile legate de infiintarea firmei, cu echipamentele si cele legate de inchirierea unui spatiu (chirie platita prin banca) pot fi repartizate pe exercitiul financiar urmator?
Imi puteti spune va rog si baza legala?
Răspuns la discuția bilant
Buna ziua,
Administratorul unei firme poate imputernici pe cineva sa semneze in locul lui bilantul?Mentionez ca firma nu are angajati, iar administratorul nu este in tara. Daca da, imputernicirea trebuie facuta la notariat sau este suficient sa existe un document intre parti?