avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Activitate vrajit0ru

Activitate vrajit0ru

1 Poate nu m-am facut bine inteles. Ma refeream la administratorul interimar. Cel desemnat de primarie care este angajatul societatii de agent termic. Reechilibrarea bransamentului dupa debransarile de la sistemul centralizat nu s-a facut niciodata.
4 Ex administratorul s-a ocupat de asociatie aprox 10 ani si in tot acest timp presedinti si comisii de cenzori s-au tot schimbat....au demisionat sau nu s-au implicat. Stiu ca din punct de vedere statutar presedintele raspunde ,dar va spun ca in practica stampila si documentele se aflau la administrator. In tot acest timp si legislatia s-a modificat.
Acum inteleg de ce cei de la primarie afirma ca nu exista documente din care sa rezulte raportul juridic legal. Toate documentele se afla la familia ex administratorului.
Va multumesc mult pentru ajutor!
Multumesc . Neconcordante sunt sigur ca exista. Facturi neachitate sunt multe. Am inteles ca sunt facturi neachitate catre apa canal salubritate si alti furnizori. Auditul cu siguranta se va face dupa intrunirea adunarii generale si numirea unui presedinte si administrator.
Referitor la celelalte intrebari v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.
Buna seara.
Sunt membrul unei asociatii de proprietari al carei administrator a decedat in urma cu cateva saptamani. Din cadrul primariei a fost desemnat administrator interimar, cica mai mult verbal care sa incaseze si cam atat. Individul este angajatul societatii care furnizeaza agent termic si pe care il suspectam ca prin institutia la care lucreaza a emis facturi de energie termica exagerat de mare si spun asta deoarece in lunile de iarna pentru conductele din condominiu am platit in jur de 90 de lei pe luna in conditiile in care doar 6 apartamente din cele 36 erau racordate termoficare, restul suntem fie debransati definitiv fie cu centrale proprii.
Problema mare este ca desi datoriile locatarilor fata de asociatie sunt in valoare de aprox 10500 lei, individul care e desemnat de primarie ne-a asus la cunostiinta ca datoriile asociatiei fata de furnizori ar fi de ordinul 80000 lei, ca defunctul administrator ar fi cheltuit banii in alte scopuri..
Am mai aflat ca furnizorii au obtinut o decizie de executare a asociatiei de proprietari.
Am fost in audienta la primar si i-am solicitat lamuriri cu privire la situatia prezentata mai sus, i-am explicat ca eu pot demonstra in instanta ca mi-am indeplinit indatoririle de plata fata de asociatie....am incercat sa-i cer socoteala pentru ca a lasat sa se intample sa ajungem in situatia din prezent ,mai ales ca dansul tot spunea ca tot timpul i s-a parut ceva suspect la omul asta...dar ca nimeni nu a facut nici o sesizare si nu a putut face nimik. Pe undeva primarul are dreptate..administratorul nu era chiar cruce de inchinat ..chiar a delapidat ..pe de alta parte avea tot interesul ca societate de furnizare agent termic sa emita catre asociatie facturi cat mai umflate ca a cheltuit 17 miliarde cu retehnologizarea punctului termic...si probabil 17 pe acte in realitate 10 in in buzunarele lui si ale tertilor restul ...ca asa se face pe la noi.
Presedinte si comisie de cenzori nu stiu daca a existat. Azi am aflat ca defunctul administrator nu detinea atestat emis de primarie si daca explicatia primarului ca nu a primit sesizari cu privire la eventuale nereguli am inghitit-o pe asta cu atestatul nu pot s-o inghit..
Ma intereseaza sa ce parere aveti despre situatia prezentata ...
Cum credeti ca se poate apara asociatia de executare?
In ce masura defunctul administrator -familia lui poate raspunde cu bunurile ..
Ce demersuri ar fi necesare?
Discuție PFA radiat
Buna ziua
Am avut un pfa inregistrat ca platitor de tva, care a fost radiat de ORC deoarece nu am depus la timp acea cerere de modificare a codurilor CAEN.
Mentionez ca datorii catre Administratia Finantelor nu aveam la momentul radierii ci doar catre furnizori. Ma intereseaza sa stiu care este metoda legala prin care pot transfera stocul de marfa existent unui AF sau I.I. in cazul in care infiintez unul si cum pot achita datoriile catre furnizorii pf-ului radiat. Multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.