avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate justme1

Activitate justme1

Răspuns la discuția partaj voluntar fara intabulare?
Florin* a scris:

themis a scris:

Avand in vedere ca partajul este un act declarativ - si daca actul de partaj priveste atribuirea in natura a unor terenuri fara parcelarea acestora - nu vad de ce ar fi nevoie de intabularea prealabila a terenurilor. Asa cum cei doi mostenitori pot invoca certificatul de mostenitor pentru a intabula dreptul lor de proprietate in cote parti asupra fiecarei parcele, tot asa ar putea sa invoce certificatul de mostenitor unut cu actul de partaj pentru intabularea dreptului de proprietate pe fiecare parcela conform partajului.

Mai mult, puteau solicita ca partajul sa fie cuprins in certificatul de mostenitor iar notarul nu ar fi avut cum sa refuze eliberarea certificatului in conditiile cerute de mostenitorii-partajanti, caz in care iar nu vad de ce ar fi fost nevoie de o intabulare prealabila.

Cred ca se merge prea departe cu interpretarea legii.




Partajul poate fi facut in cadrul dezbaterii succesorale notariale NUMAI daca se fac loturi ce cuprind terenuri asa cum sunt ele trecute in titlu de proprietate al autorului lor. Daca insa, de ex, dintr-o suprafata de 1000 mp un mostenitor doreste 500mp si celalalt 500mp NU se poate face partajul in cadrul dezbaterii mostenirii si notarul va REFUZA intocmirea lui.
Ulterior eliberarii CM, partile isi potintocmi documentatii cadastrale asa cum doresc ele sa-si imparta terenul, le vor inscrie in CF si abia apoi pot face actul de partaj voluntar la notar.
Repet, aceasta este procedura PENTRU UN NOTAR.
Daca partile se adreseaza direct instantei pentru dezbatere+partaj (partaj succesoral) problema se schimba.
Acum instantle noastre suverane, nu mai verifica daca s-a mai dezbatut sau nu succesiune, nu mai pun in vedere partilor sa incerce calea amiabila (ptr descongestionarea instantelor) si dau hotariri pe baza tranzactieiilor intervenite intre parti.
De aceea dragi colegi, de cca 5-6 ani eu unul nu am mai vazut decit partaje facute in instanta, care apoi au dat nastere la alte litigii intrucit: ba nu mai aveau terenul, acesta fiind vindut anterior de defunct, ba limitele erau modificate sau dimensiunile parcelelor difereau in realitate si multe altele.
Iar mai nou, pentru ca si-asa fac multe, taxa a ajuns la 3% din masa succesorala.





Da, cam asta ar fi situatia nostra: pe titlul de propietate exista mai multe trenuri atat in intravilan cat si in extravilan. aceste loturi am dori sa le impartim dupa invoiala noastra, nu fiecare lot intr-o jumatate (din 1000 mp cate 500 mp la fiecare). uff am sa mai incerc totusi la un alt notar luni.:)
Răspuns la discuția partaj voluntar fara intabulare?
Multumesc pentru raspunsul promt. :) In acest caz totusi ce se poate face, sa inteleg ca decat impartirea in mod egal a bunurilor intre noi sau dezbaterea mostenirii in instanta?
Buna ziua, as dori sa fac fac succesiunea dupa moartea parintilor mei (suntem doi frati). Ne-am inteles asupra impartirii si am mers la notar, cu toate actele in regula, inclusiv titulul de propietate al parintilor. Toate bune si frumoase pana aici. Am primit raspunsul ca nu se poate face un partaj voluntar (o noua lege dupa 2007?) daca propietatea nu a fost intabulata inainte, ci doar se poate face succesiunea, adica o impartire in mod egal a mostenirii. Abia dupa ce fiecare frate va intabula terenul aferent lui unul din frati poate semna un act in favoarea celuilalt. Este adevarat sau sa mai incercam si la un alt notar. noi am dori sa rezolvam la notariat.
Va multumesc anticipat.