avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate bani

Activitate bani

Răspuns la discuția Perioada asimilata pensionare
CIM este incheiat conform codului Muncii, pe perioada nedeterminata; am CIM din septembrie 2000, cultul este romano-catolic, unde nu pot solicita pensie anticipata, doar limita de varsta - 65 ani, insa nu pot sa cred ca, Casa de asigurari nu-mi ia in considerarre vechimea in munca /am depus adeverinta/ pentru perioada mentionata; si cultul Romano Catolic are sistem propriu de pensii.
Va multumesc!
Am lucrat 13 ani cu contract de munca/carte de munca in cadrul unui cult religios si 27 ani in alt sector; am solicitat pensia anticipata si am primit decizia de respingere, motivat ca : 13 ani - conform Legii nr. 263/2010 nu este perioada asimilata!
Este posibil ???
fiul meu, minor, 16 ani impliniti, a achitat o amenda contraventionala/PVC si nu i s-a redus la jumatate suma incasata conform Ordonantei 2/2001/art.11 - motivand ca agentul constatator nu a mentionat acest aspect pe acel proces verbal.
Intrebarea mea este : cunoasterea legislatiei este obligatoriu pentru toti care sunt in slujba statului, intrucat formularul PVC nu este cuprins mentionarea acestui aspect, CINE acorda reducerea sumei stabilite la jumatate ??? agentul constatator sau agentul care incaseaza pentru bugetul statului???
BUNA ZIUA,
am initiat o iesire din idiviziune pentru un extravilan, am finalizat procedura de intabulare /titlu proprietate,insa din lipsa planului de parcelare, am obtinut doar un extras CF pentru informare, unde s-a inscris mentiunea "imobilul este inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului de parcelare de sub B/2 din CF"
Intrebare : am posibilitate/cadru legal pentru incheierea in forma autentificata a actului de iesire din idiviziune,/2 parcele distincte, amplasate in tarlale diferite, respectiv incheierea unui act de vanzare cumparare pentru parcela detinuta in proprietate, in forma descrisa mai sus, si inscrierea acestor evenimente in CF?:hm:
multumesc